A legsúlyosabb férfi betegségek
hirdetés
Tényleg vannak olyan tünetek, amelyeket csak férfiak produkálhatnak? Érdemes hölgyeknek is elolvasni az alábbi cikket, hogy tudják, mikor kell életük párját orvoshoz zavarni. A legtöbb férfi számára az orvosi vizsgálatok feleslegesnek és időrablónak tűnnek, és hacsak nem nagyon fájdalmasak, a tüneteikre sem fordítanak elegendő figyelmet.
Pedig ha tisztában vagyunk a saját testünk működésével és észrevesszük az eltéréseket, súlyos betegségektől is megóvhatjuk magunkat.
hirdetés
Változások a vizeletürítési szokásokban? Minél korábbi stádiumban fedezik föl a prosztata daganatos megbetegedését, annál nagyobb biztonsággal gyógyítható. Ezért különös jelentősége van a szűrővizsgálatoknak. Ha a korábbinál gyakrabban kell vécére mennünk (különösen éjjelente), ha vizeletcsöpögést tapasztalunk, ha az inger nagyon sürgető, vagy ha a vizeletürítés elkezdése nehézkes, fájdalmas, az megnagyobbodott prosztatára, de a prosztata daganatára is utalhat.
A herén tapintható dudor, kinövés, a nehézség-érzet vagy bármilyen más elváltozás jelezhet bőrgyógyászati gondokat, de heredaganatot is.
Véres széklet vagy vizelet
A vizeletben vagy a székletben észrevehető vér soha nem elhanyagolható tünet. Jelezhet gyulladást vagy aranyeret, de gyakran a hólyag-, vese- vagy bélrendszeri daganatok egyik első jele. Mindenképpen érdemes felkeresni az orvosunkat ezzel a tünettel, még akkor is, ha nem jár együtt fájdalommal.
Nyelési nehézségek és gyomorégés
A nyelési nehézségek és a gyomorégés időről időre mindenkit érinthetnek, az oka lehet egy egyszerű torokgyulladás, nehéz ételek fogyasztása vagy valamilyen stressz-reakció is, de ha egyéb tünetek is társulnak mellé, például hányás vagy fogyás, illetve ha a nyelési nehézségek hosszabb időn keresztül tartanak, mindenképpen ki kell zárni a nyelőcső-, illetve a gyomordaganat lehetőségét.
Elváltozások a szájban
A dohányosok esetében megnövekedett esélye van a szájüregi daganatok kialakulásának. Mindenképpen érdemes megmutatni orvosnak, ha fehér vagy vöröses foltokat, nem gyógyuló sebeket, kinövéseket veszünk észre a száj belső részén vagy az ínyen, esetleg a száj sarkában. Az íny vérzése is figyelmeztető jel lehet: az ínybetegségek az egész testre kiterjedő gyulladásokhoz is vezethetnek.
Köhögés
A nem múló (4 hétnél tovább tartó) köhögéssel mindenképpen orvoshoz kell fordulni, különösen akkor, ha dohányzunk, vagy ha a köhögés légzési nehézségekkel vagy véres váladék felköhögésével jár együtt. A tüdőrák leggyakoribb tünete ugyanis a köhögés, de egyéb súlyos betegségeket, például COPD-t is jelezhet a nem múló köhögés.
Fájdalom, fogyás és fáradékonyság
Ezeket a tüneteket a legtöbb férfi sokszor nem veszi komolyan, pedig ha a fogyás, a fáradékonyság vagy a megmagyarázhatatlan eredetű fájdalom hosszabb ideig tart, biztosan nem normálisak. Sok betegség lehet ezeknek a tüneteknek a hátterében a fertőzésektől a depresszióig, de gyakran a hasnyálmirigy-, a gyomor- vagy a tüdődaganat jele is lehet. A megmagyarázhatatlan tüneteknek érdemes szakorvos segítségével utánajárni.
Bár az epekő kialakulása és az epebántalmak inkább a nőknek okoznak kellemetlenségeket, azért a férfiaknál is előfordulhatnak. Azt, hogy hogyan alakulnak ki az epekövek, korábbi cikkünkben olvasható.