A túl sok labdába fejelés károsítja a gyerek agyát
hirdetés
Napjainkban is a foci a világ legnépszerűbb sportága: kicsik és nagyok egyaránt szeretik. A maga szépségei és előnyei mellett megvannak a hátulütői is: történhet a játék közben számos sérülés. A tudomány álláspontja szerint mégis az egyik legveszélyesebb dolog benne a fejelés.
Nem elrettentés céljából készültek a kutatások, csupán a nagy népszerűség miatt került először nagyító alá ez a sport. Na meg azért, mert hát azt már máshol is bebizonyították, hogy a z agysejtek hatalmas számban képesek elpusztulni a fej ütődése során. S ezek az agysejtek egy bizonyos kor után nem szaporodnak, tehát újabbak nem fogják pótolni a hiányt. A játékosok nagyjából 6-12-szer avatkoznak játékba a fejük használatával egy mérkőzés alatt. Ezek a labdák akár elérhetik a 80 km/h sebességet is. Egy edzés idején a fejelések száma gyakran eléri a 30-at. Egyetlen fejelésnek valószínűleg nincsen agykárosító hatása, pl. idegrost szakadás, de a kutatók szerint az ismétlődő fejeseknek már jelentős hatása lehet az agyban futó idegpályákra. Az ismétlődő fejelések gyakorisága tehát idővel az agysejtek degenerációjához vezet- állapította meg Dr. Lipton.
hirdetés
Egy másik esetben Jeff Astle több mint 350 meccsen játszott a West Bromwich Albionban. Halálának oka sokáig rejtély volt az orvosok előtt, ám idén egy patológus felfedezte, hogy a 2002-ben elhunyt focista végzetét agykárosodás okozta, ami a kutatók szerint szoros összefüggésben áll a fejelésekkel, ugyanis ha valaki több mint 1000-szer fejel a labdába bizonyos időintervallumon belül, az gyógyíthatatlan problémákat okozhat az agyában.
Egy gyerek számára pedig még nagyobb kockázata van a sok fejelésnek. Angol ideggyógyászok szerint testük még képtelen alkalmazkodni a gyakran ismétlődő ütésekhez: gyenge a nyakizmuk, nem fejlettek eléggé egy ilyen erős behatáshoz, ráadásul az agyuk is fejlődésben van még, ezért rendkívül sérülékeny és érzékeny, s nincs felkészülve a fejet ért rendszeres ütések kezelésére.
Rémisztő tények ezek, főleg a fiús anyukáknak. Szerintetek is van aggódnivalónk?