Bőrekcéma – Fajtái, tünetei, kezelése természetes módon
hirdetés
Az ekcéma a bőr felszínes gyulladása, amely hólyagokat, bőrpírt, duzzanatot, nedvedzést, pörkképződést, hámlást és rendszerint viszketést okoz. A kontaktekcéma a bőrrel érintkező anyagok által kiváltott gyulladás.
Mi az ekcémát kiváltó ok? Az egyes anyagok irritáció vagy allergiás reakció révén bőrgyulladást okozhatnak. Az allergének leggyakrabban közönséges anyagok: a farmergombokban, ékszerekben, bizsukban, fém óraszíjakban illetve bőr óraszíjak és övek csatjában lévő nikkel és króm, műszálas anyagok (mint például a nylon), olyan gyógyszerek, mint az antibiotikumok vagy a helyi érzéstelenítők, ragasztók, vegyi anyagok, cement stb. Szóba jöhetnek még kozmetikai szerek (például arc-, kéz- és testápoló-krémek, samponok, hajfestékek, körömlakk, púder, rúzs, fogkrém).
hirdetés
Vannak olyan ekcémás elváltozások, amik elkaphatók, ezért jó, ha odafigyelünk arra is, ki után fogunk meg valamit, hova ülünk le, mert ez egy nagyon csúnya betegség, amitől nehezen lehet megszabadulni. Az ekcéma - vagy más néven idült bőrgyulladás - egyik jellemző tüneteként a bőrön kisebb-nagyobb területeken vörös, gyulladt és pikkelyesen hámló foltok jelennek meg. A leggyakrabban érintett testtájak az arc, a fejbőr, a kéz és a csukló, a könyök előtti és a térd mögötti terület. Az ekcéma gyakran erős viszketéssel jár, amit a vakaródzás tovább súlyosbíthat. A kellemetlen bőrbetegséget gyakran élelmiszer, pollen, állatszőr vagy más anyag által kiváltott allergiás reakció okozza, és az allergiára hajlamos családok tagjainál nagyobb gyakorisággal jelentkezik.
Így enyhítsd a tüneteket természetesen!
A gyulladás megakadályozására és az allergiás reakciók enyhítésére többféle szájon át szedhető táplálék kiegészítő közül is válogathatsz. Érdemes többet is kipróbálnod, hogy megtaláld a számodra leghatásosabbat. Az ekcémás tüneteket enyhíthetik a különböző vitaminok és táplálék kiegészítők, melyeket önmagukban vagy egymással keverve és hagyományos gyógyszerekkel együtt is alkalmazhatsz. A kedvező hatás már három-négy napon belül jelentkezhet, ráadásul a természetes gyógymódok a betegség kiújulásának megelőzésére is alkalmasak. Az ekcéma kellemetlen tüneteit enyhítő készítmények közül a halolajak és a ligetszépeolaj olyan, a bőrt regeneráló esszenciális zsírsavakat tartalmaznak, melyek enyhítik a gyulladást és a viszketést. Napi 250 mg E-vitamin szintén segít enyhíteni a bőr szárazságát és a viszketést, de a gyógyulást napi 15 mg cink is elősegíti, mivel erősíti az immunrendszert, ráadásul a zsírsavak felhasználásához is szükség van rá. Az ekcéma eltüntetésére irányuló kúrát érdemes még napi kétszer 100 mg szőlőmag-kivonattal kiegészítened. A különleges koncentrátum sok - az allergiás reakciókat gátló, antioxidáns hatású - flavonoidot tartalmaz.
Még van egy ekcéma típus, amiről el ne felejtsünk szót ejteni; ez a neurodermatitis. Napjainkban ez fordul elő gyakrabban. Két fajtája van: a lokalizált (helyi) és a generalizált (kiterjedt) neurodermatitis. A lokalizált formáját inkább lichen simplex-nek hívja a magyar szakirodalom, a generalizált formát atopiás ekcémának. Ezért figyeljünk mindenre oda, amit teszünk napjainkban. Másik ekcéma a csecsemőkori szeborreás ekcéma. Általában fél évesnél fiatalabb csecsemőknél fordul elő. A fejbőrön sárgás, zsíros tapintatú felrakódás keletkezik, alatta piros kiütések jelentkeznek, melyek az arcra, ritkán a törzsre is ráterjedhetnek. A fejen jelentkező sárgás hámladékot nevezik "koszmó"-nak is. Ennek leválasztására alkalmasak egyes karbamid tartalmú testápolók, például a Sanatopic is. Előnye az önmagukban használt koszmóellenes samponokkal szemben, hogy így a fejbőr nem szárad ki és bizonyos mértékű bőrnyugtató hatása is van. A csecsemőkori szeborreás ekcéma legtöbbször magától elmúlik, legkésőbb a nyolcadik hónapra. Miután nem is viszket, különösebb kezelésre nincs szükség. Nem mindig egyértelmű az elkülönítése az atopiás ekcémától.
A vakarózásnak lelki tünetei is lehetnek, ilyenkor persze nem a bőrekcéma a ludas.