Elindult az orrom vére, mit tegyek?
hirdetés
Az életünk mondhatni, hogy eléggé változatos, illetve eléggé színes, hiszen megannyi mindent átélünk. Elég csak a gyerekkorra gondolnunk, hiszen ebben az időszakban esünk el a legtöbbször, ismerünk meg új dolgokat, kezdjük utánozni a közvetlen környezetünket és még lehetne sorolni.
Lényegében tehát óvhatatlan, hogy túléljük ezt vagy akár az ezt követő időszakot úgy, hogy ne ütnénk, meg magunkat vagy ne érne valamiféle kisebb baleset. Persze, ez esetben régebben hallhattuk a szüleinktől, hogy mire katona leszel fiam, kinövöd. Ez a mondás azonban nem sokat tud segíteni, maximum egy kicsit pszichológiailag. A kisebb sérülésekkel azonban nem is kell orvoshoz rohannunk, hiszen egy-két hasznos tanács, praktika segítségével otthonról is biztosítani tudjuk a megfelelő ellátást. Nos, ez a cikk pedig pontosan ezért készült el. Szeretnénk adni némi támpontot, hogy mit kell tennünk orrvérzés esetén. Nem egy kellemes téma, viszont mindenki át fogja élni előbb vagy utóbb, így jó, ha tudjuk, mit kell tennünk.
hirdetés
Lényegében az orrvérzés a legtöbb esetben az orrsövény elülső alsó, meglehetősen erezett tájékából ered. Az okozója könnyen lehet kisebb ütés is, orrpiszkálás, érelmeszesedés, de akár a magas vérnyomás is. Természetesen a gyerekeknél esetében inkább az ütés, orrpiszkálás szokta eredményezni a vérzést, míg idősebb embereknél az érelmeszesedés, magas vérnyomás. Az extrémebb esetek közé tartozik, amikor valakinek a hűlés vagy menstruáció okoz orrvérzést, de tény, hogy csekély számban még ez is elő szokott fordulni. Továbbá általános betegségek is okozhatják, esetekben.
Hogyan segíthetünk magunkon?
Ülj egy székre vagy akár ágyra, heverőre, utána pedig hajolj kissé előre. A hüvelyk- és mutatóujjaddal szorítsd az orrszárnyakat az orrsövényhez és tartsd így nagyjából 10-15 percen keresztül. Lényégben, be kell fogni az orrot. Ha tudod biztosan, hogy melyik orrnyílásod vérzik, akkor elegendő, ha csak azt az oldalt szorítod az orrsövényhez. Ezt általában nem ajánlatos másra bízni, különösen nem gyerekekre vagy idősekre, a legjobb akkor, ha saját magunknak végezzük, mivel mi érezzük, hogy be van-e szorítva, illetve milyen erősen szorítsuk. Továbbá fontos odafigyelni arra is, hogy mialatt be fogod az orrod, ne mozogj, ne krákogj, és persze ne fújd az orrod. Nyugodt, kiegyensúlyozott lélegzésre is figyelj oda, valamint, ha sós ízt érzel a torkodban, akkor hideg vízzel lehet öblögetni, majd kiköpni azt. Ez előfordulhat, hiszen vér vagy könny lefolyhat a torkunkra. Ajánlott kivárni türelmesen ezt a 10-15 percet, viszont, ha ez után is az öblögető víz véres vagy esetleg véralvadékot köpsz ki, akkor azt jelenti, hogy nem sikerült ezzel a módszerrel elállítani az orrvérzést. Ez egyébként meglehetősen ritkán szokott előfordulni.
Ilyen esetben érdemes egy nagyjából diónyi vattát beletömni a vérző orrnyilásunkba. A legjobb, ha az ujjaddal helyezed ezt bele, lehetőleg hanyagold a hegyesebb tárgyak használatát. Ha ez megvan, akkor szorítsd az orrszárnyad az orrsövényhez megint csak 10-15 percig. A vattacsomót, azonban ajánlott továbbra is az orrban hagyni akár 24 óráig, ha tudod, hogy gyakran elő szokott fordulni és nehezen áll el. Ha így sem áll el, tehát 15 perc után is az öblögető víz még véres, akkor hagyd a vattát az orrban és mindenképpen menj el az orvoshoz.
Vannak azonban esetek, amikor nem kell sietnünk az orrvérzés elállításával. Ilyen helyzetbe kerülhetnek az idősek, magas vérnyomással küszködő emberek. Nekik gyakorlatilag ez egy biztonsági szelepként működik és egy esetleges gutaütéstől mentheti meg őket. Jellemző, hogy lényegében bármilyen külső, környezeti hatástól mentesen indul el az orrvérzés. Erről azonban részletesebb tájékoztatásért érdemes az orvoshoz fordulni.