Tévhit, hogy az e-cigaretta a leszokásra való
hirdetés
Az Egészségügyi Világszervezet új jelentésében harcot hirdet az e-cigaretta ellen, nincs ugyanis tudományos bizonyíték arra, hogy az segítené a dohányzásról való leszokást. A szervezet jelentése szerint 466 féle e-cigarettamárka van, jól láthatóan egy egész üzletág épült a termék köré, ezért egészségügyi okok miatt szigorítaná árusításának és használatának szabályait.
A szervezet több javaslatot is tett, ezek legsúlyosabbika, hogy a gyártók ne reklámozhassák azzal termékeiket, hogy segítenek leszokni a dohányzásról, ameddig ezt nem támasztják alá tudományos bizonyítékok. A Genfi Egyetem kutatói voltak az elsők, akik azt vizsgálták, mennyi nikotin jut az elektromos cigarettát rendszeresen használó dohányzók szervezetébe. Eddig hasonló vizsgálatokat csak gyakorlatlan dohányosokkal végeztek, akiknek a laborban néhány slukkot kellett szívniuk az elektromos cigarettából.
hirdetés
Az ilyen kutatások résztvevőinek vérében nem találtak nikotint vagy csak nagyon keveset. A vizsgálat során kiderült, hogy a tesztelt e-cigaretták kétszer annyi nikotint tartalmaznak, mint más "póteszközök", például a nikotintapasz. Használatuk mellett a dohányosok ugyanúgy nikotinfüggők maradnak, csak nincsenek kitéve a dohányban található további mérgező anyagok káros hatásainak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése elismeri, vannak arra utaló jelek, hogy az e-cigaretta kevésbé káros, mint a hagyományos, de így is veszélyezteti a fiatalkorúakat, valamint a terhes anyák magzatjait. Az e-cigaretta használatakor keletkező légnemű anyag ugyanis nem csupán "vízpára", ahogyan az a reklámokban szerepel, hanem más elemeket is tartalmaz.
A WHO kiemelte: a gyümölcsökkel, édességekkel vagy alkoholos italok ízével ízesített keverékeket be kellene tiltani, amíg bebizonyosodik, hogy nem túlzottan vonzóak a fiatalok számára. Ugyanis fiatalkorúak korcsoportjában 2008 és 2012 között megduplázódott az e-cigaretta-használók aránya. Az unió szerint, ahogyan a hagyományos cigarettában, úgy az e-cigiben sem lehet ízesítés.
Brüsszel szeretné elérni, hogy a tagállamokban egységes szabályozás alakuljon ki az e-cigaretta használatáról, kereskedelméről, ma ugyanis vannak olyan tagállamok, ahol az alkalmazását korlátozzák, vagy tiltják. Magyarországon az e-cigaretta nem minősül dohányterméknek, ezért a nemzeti dohányboltokban nem kapható. Ugyanakkor az elektromos cigaretta továbbra is vitatott jelenség, a walesi kormányzat például azért tiltaná, mert újra "normalizálná", újra megszokottá tenné a dohányzást. Robert West professzor, a téma brit szakértője szerint az e-cigaretták jelentősen javíthatják a lakosság egészségi állapotát, mivel egyrészt vonzó megoldásnak tűnnek, másrészt nagy előnyei vannak a dohányzásról való leszokásnál.
A most közölt tanulmány megállapításaihoz mindazonáltal hozzáfűzte: a legnagyobb eséllyel azok szoknak le, akik a brit egészségügyi ellátórendszer tanácsadó szolgálatához fordulnak. Az utóbbiak ugyanis háromszor nagyobb eséllyel teszik le a cigit, mint a speciális segítség nélkül próbálkozók.
Ugyanakkor West szerint az egészségügyi kockázatokat még mindig nem teljesen ismerik, ezért az e-cigaretták tartós használatának káros hatásait is vizsgálni kell még. A brit egészségügyi minisztérium is megszólalt az ügyben. A tárca szóvivője szerint az elektromos cigaretták nem veszélytelenek, de a dohányzásnál kisebb a kockázatuk, és segíthet azoknak, akik le akarnak szokni.
A dohányzást helyettesítő e-cigaretta használata nem egyenlő a leszokási szándékkal használt módszerekkel. Ezt mi is tudtuk, mindenki tudta, a WHO nem tudta?