Vágás nélküli műtéti technikákat oktatnak és alkalmaznak hazánkban
hirdetés
Jelentős lépést tett Magyarország az innovatív orvosi technikák oktatásában: a vágás nélküli műtéti technikákat Kelet-Közép-Európában elsőként egy budapesti kutatóintézetben kutatják és tanítják a magyarországi és külföldi hallgatóknak. Több betegség kezelésében is modern, vágás nélküli technikák váltják fel hamarosan a hagyományos műtéti eljárásokat, amelyekre a régióban egyedüliként egy most megnyíló, budapesti egészségügyi intézetben képezik a Semmelweis Egyetem és elismert nemzetközi egyetemek hallgatóit.
A központ azért is unikális, mert Kelet-Közép-Európában egyedül itt végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek nyitott műtét nélküli, rádiófrekvenciás ablációval történő kezelését, valamint a jóindulatú emlődaganatok egyik leggyakoribb típusának vágás nélküli eltávolítását fagyasztásos eljárással, krioablációval. Mindkét eljárást már régóta hatékonyan alkalmazzák a tengerentúlon többféle tumorfajta kezelésére, így a szakemberek bíznak benne, hogy Magyarországon is elterjednek majd. Nemzetközi kutatásokat is folytatnak annak érdekében, hogy az eljárásokat hamarosan több szerv kezelésére és rosszindulatú daganatos megbetegedések gyógyítására is alkalmazzák majd. A módszerek kutatása ígéretes jövőt jelenthet a rákgyógyításban is. A tervek szerint uniós források is támogatják majd a további kutatásokat. A több mint egy milliárd forintból létrehozott beruházás jelentős lépés a hazai egészségügyi kutatás, fejlesztés és innováció területén, amely népegészségügyi célokat is szolgál és a régióban elsőként Magyarországon biztosítja a legmodernebb beavatkozások megismertetését a leendő egészségügyi szakszemélyzettel. A Semmelweis Egyetem és az Európai Emlődiagnosztikai Társaság (EUSOBI) szakmai támogatásával létrejött központ a gyógyítási, oktatási és kutatási célok mellett a fiatal egészségügyi dolgozók itthon tartását is szolgálja. A központban az első évben 100-200 kezeléssel kalkulálnak, amely a következő években rendre megkétszereződhet.
hirdetés
A Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézetet a Premier Med Egészségközpont hozta létre a Semmelweis Egyetem és az Európai Emlődiagnosztikai Társaság (EUSOBI) szakmai támogatásával. Kelet-Közép-Európában egyedüliként Magyarországon, itt végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) rádiófrekvenciás ablációval történő, nyitott műtét nélküli kezelését, valamint a jóindulatú emlődaganatok egyik leggyakoribb típusának műtét nélküli eltávolítását fagyasztásos eljárással, krioablációval. Mára a központ orvosai több mint 300 beavatkozást végeztek el, ami Európában is kiemelkedő eredménynek számít, így hazai és nemzetközi továbbképzőközpontként is működik majd az intézmény, ahol vágás nélküli pajzsmirigyműtétre és a jóindulatú emlődaganatok fagyasztásos eltávolítására egyaránt van lehetőség.
Gátay Katalin, a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet igazgatója elmondta: a kiemelt tervek között szerepel, hogy rákkutatással is foglalkozzanak a későbbiekben, bízva abban, hogy idővel a rákgyógyításban is bevezethetik ezeket a nyitott műtét nélküli technikákat. „A krioablációt és a rádiófrekvenciás ablációt az Egyesült Államokban, Nyugat-Európában és Japánban lassan két évtizede hatékonyan alkalmazzák különféle tumorok kezelésében, ezért azon dolgozunk, hogy Magyarországon is elérhetővé váljanak ezek az eljárások.” Gátay Katalin beszámolt arról is, hogy náluk működik majd az ország első magánkézben lévő hibrid műtője, azaz a kombinált képalkotást és terápiás megoldásokat egyesítő operációs helyisége. A konferenciaterem pedig online műtéti oktatást és nemzetközi konferenciák megtartását is lehetővé teszi. A klinika több nemzetközi orvostechnikai eszköz referencia központja is lesz a minimál invazív eljárások terén – hangsúlyozta. Az igazgató szerint az új kezelések az oktatási turizmusunkat és egészségturizmusunkat egyaránt erősítik majd, ami előnyös mind a hallgatóknak, mind a betegeknek és a desztinációnak, amely fogadja őket, hiszen a kiemelt érdeklődés még magasabb színvonalú ellátásra ösztönöz.
Dr. Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológusa forradalminak nevezte az új eljárások megjelenését Magyarországon, és nagyon fontosnak tarja, hogy a központ bekapcsolódik a Semmelweis Egyetem oktatási rendszerébe. „Az egészségügyi innováció óriási léptekkel halad előre, Magyarországnak ebben a versenyben is helyt kell állnia, ami elképzelhetetlen az új technikák bevezetése és a jövő egyetemi hallgatóinak megfelelő képzése nélkül” – mondta. „Olyan berendezéseink, műszereink és technikai specialitásaink vannak, amelyek nincsenek máshol az országban, sőt a térségben sem. Az oktatóközpont a fiatal magyar egészségügyi szakemberek megtartásában is segít, hiszen a tapasztalatok szerint az az orvostanhallgató, aki külföldön tanulja meg ezeket a speciális innovatív eljárásokat, valószínűleg álláslehetőséget is kap a határon túl – fejtette ki. Elmondta, hogy először a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi és Általános Orvostudományi Karáról érkező asszisztenseket, aktív és leendő intervenciós radiológusokat oktatják, később pedig neves nemzetközi hírű egyetemekről is várnak hallgatókat. A képzés mellett gyakorlati helyeket is biztosítanak. A szakember szerint a modern medicina módszerei hamar el fognak terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban vagy a tengerentúlon. Az egészségügyi kutatás, fejlesztés és innováció pedig segíti a népegészségügyi célok elérését is – hangsúlyozta.
Forrás: Be Present