Megdöbbentő gazdasági jóslatok 2015-re
hirdetés
Öveket bekapcsolni, mert ez durva lesz: csőd, összeomlás, brutális áremelkedés, és még jó pár meredek gazdasági jóslat a jövő évre. Előlegbe annyit mondunk: 2015 nagyon kemény év lesz! És amit az idei évre írtak, annak nagy része bejött!
A Saxo Bank 2004 óta minden évben közzéteszi „elképesztő jóslatait" a világgazdaság alakulásával kapcsolatban. Előrejelzéseik végletes piaci helyzeteket vázolnak, mégis, az utóbbi évek során több víziójuk is megvalósult.
hirdetés
A bank vezető közgazdásza, Steen Jakobsen szerint a legpesszimistább forgatókönyvek segítségével a befektetők tesztelhetik a jövővel kapcsolatos feltételezéseiket és kiszámolhatják tíz megrázó fejlemény hatását saját befektetéseikre.
2015 nagyon kemény év lesz
Sok-sok mélypontot láthatunk majd. Az infláció évtizedek óta nem volt olyan alacsony, mint most, emellett a kamatok és az energiaárak is lejtőre kerültek az utóbbi hónapokban" – emelte ki Jakobsen.
A tőkepiacok viszonylagos stabilitása a befektetőkben hamis biztonságérzetet keltett, ez pedig a 2015-ös év legnagyobb felfordulását okozhatja. 2014 októberében egy egész héten át tartó pénzpiaci káosz során már kaphattunk egy kis ízelítőt a ránk váró megpróbáltatásokból. Az idei eseményekből kiindulva arra számítunk, hogy 2015 az óriási ingadozások éve lesz – tette hozzá. Nézzük, mit „jósolnak":
1. Az Egyesült Királyság ingatlanszektora összeomlik
A felmérések már most is azt mutatják, hogy az Egyesült Királyság ingatlanpiaca egyre nehezebb helyzetben van, különösen Londonban. A küszöbön álló jegybanki kamatemelés 2015-ben a piac összeomlásához és a lakásárak 25 százalékos zuhanásához vezet.
2. A japán infláció eléri az 5 százalékot
A japán jegybank szüntelen pénznyomtatása megrendíti a jenbe vetett bizalmat, így Haruhiko Kuroda, a japán jegybank elnöke rájön, hogy az infláció, amelyet folyamatos erőfeszítések révén is alig tudott megemelni, most „elszalad". Ez pedig azt is jelzi, hogy Japán elvesztette a devizája feletti kontrollt.
3. Kína 20 százalékkal leértékeli a jüant
Kína minden eszközt megragad majd, hogy enyhítse a növekvő hitelezéssel járó hatalmas deflációs nyomást. Ahogy a defláció réme feldereng, a kínai jegybank 20 százalékkal leértékeli a jüant, ezzel Japán példáját követve igyekszik majd élénkíteni az inflációt és a keresletet.
4. Draghi otthagyja az EKB-t
Annak érdekében, hogy a németek teljes vállszélességgel odaálljanak az Európai Központi Bank (EKB) mennyiségi lazítási programja mögé, Mario Draghi, az EKB jelenlegi elnöke átadja helyét Jens Weidmann-nak, a német Bundesbank elnökének. Draghi ezt követően a leköszönő olasz köztársasági elnök, Giorgio Napolitano helyébe lép.
5. Oroszország újfent csődöt jelent
A süllyedő olajárak és az ország ellen életbe léptetett pénzügyi szankciók eredményeképpen az orosz nagyvállalatok – vagy maga a kormány – bejelentik az ország fizetésképtelenségét. Oroszország kilábalását és jövőjét a 1998-ashoz hasonló gazdaságpolitikával, illetve az ukrán konfliktus mielőbbi, diplomáciai úton történő megoldásával lehet csak biztosítani.