A balkezesség előny vagy hátrány?
hirdetés
Már eleve eltérőek a számbeli adatok, annyit azonban bátran ki lehet jelenteni, hogy a lakosság jóval kisebb hányada használja a bal kezét, mint a jobbat (ez az arány 90% körül mozog). Igaz, a tény kedvéért hozzátehető: ez a szám szép lassan növekedni látszik.
Az igazi káosz azonban a miértek körül robbant ki, vagyis hogy mi a tulajdonképpeni oka a balkezességnek. Nos, erre teóriák tucatjai igyekeztek meggyőző válaszokat kreálni, ám a helyzet az, hogy ha némelyikük közel is áll az igazsághoz, egyedüli, uralkodó, axiomatikus megoldásnak egyik sem tekinthető.
hirdetés
Az úgynevezett primitív hadállási elmélet szerint pl. a régi korok harcosaihoz kell visszanyúlni, amikor is a bal kézzel tartott pajzs és a jobb kézben tartott fegyver használata eleve meghatározta a domináns kéz kialakulását. Eszerint tehát egy megrögzült kéz használat hagyományozódott tovább. Volt, aki más oldalról közelített a kérdéshez és a test gravitációs központjával machinált: az elmélet alapján az embernek könnyebb a bal lábán egyensúlyozni, minek folytán a jobb oldal mozgási szabadsága és előnye erősödik fel. De talán legismertebb a hormonális megközelítés, amely a tesztoszteron nevű hormont teszi felelőssé a jelenség kialakulásában. Ez egy nemi hormon, ami nagyobb koncentrációban jelenik meg a férfiaknál, vagyis a gyengébbik nem alul marad ebben a versengésben. Balkezes férfiból kétszer annyi található, mint nőből.
Amilyen sokszínű a gyökerek keresése, olyan változatos a balkezesség grafológiai megítélése is. Nem igazán eldöntött ugyanis, hogyan kell viszonyulni az egyes írásjelenségekhez. Tekintsünk-e el afölött, hogy milyen kézzel íródott a minta, és elemezzünk a jobbkezes szabályoknak megfelelően, vagy szemléljük a balkezes írást tükörképként, ami alapján viszont minden írásjelenséget ellenkezőképpen kell értelmezni? Akárhogyan történjék is az elemzés, annyi bizonyos, hogy a balkezességből adódó jellegzetességekre nyomatékosan oda kell figyelni. Egyik neves grafológusunk, Románné Goldzieher Klára is foglalkozott ezzel a kérdéssel, különös tekintettel az ikrekre. Megállapította, hogy az ő írásuk általában tükörképei egymásnak, közülük sokszor az egyik jobb, a másik bal kézzel ír.
Érdekes egyébként, hogy a közhiedelemmel ellentétben az írás sebességében nincs eltérés a kétféle kézhasználat között. Egy balkezes ugyanolyan tempóban képes róni a sorokat, mint jobb kezű társa, bármennyire szokatlan technikával is teszi azt. Sőt mi több: akadnak közöttük kiváló kalligráfusok is. Arról nem szólva, hogy a balkezesség az élet számos területén jelenthet előnyt, hogy csak egyet említsünk: a sportban, a labdajátékokban direkt jól jön egy másképp használatos kéz.
Balos érdekességek
A köztudottan laterális (mindkét kezét egyformán használó) Leonardo da Vinci naplót vezetett. Állítólag csodálatos könnyedséggel rótta a sorokat: tükörírással. Egy legenda szerint Nagy Sándor találkozott egy néppel, amely minden egyes tagja kizárólagosan a bal kezét használta s elragadtatással számolt be annak előnyeiről.
Sajnos, a balkezesek megítélése nem mindig volt ehhez hasonlóan kedvező. Az iskolában való tiltására még mi is emlékezhetünk, de voltak népek, amelyek még ennél is messzebbre mentek. Indonéziában pl. egyenesen lekötötték a bal kezet, nehogy véletlenül is használatra kerüljön, egy afrikai törzsnél pedig tilos volt és ezáltal főben járó bűnnek számított, ha valaki bal kézzel készítette el az ebédet. A legendák szerint pedig egy japán nő a házasságát teszi kockára, ha engedetlen ez ügyben. Tudniillik, ha férje felfedezi, hogy a "rosszabbik" kezét használta asszonya, azonnal beadhatja a válókeresetet. Ez első hallásra viccesnek tűnhet, de ha elővesszük nyelvbeli ismereteinket, rögtön bizonyságokat találhatunk a bal fogalmának egyértelműen negatív megítélése mellett. Nyelvünk hemzseg a pejoratív szófordulatoktól: balítélet, balsors, ballépés, két ballábas, eltűnt balfenéken stb.
De hogy ne vegyük el teljesen a balkezesek kedvét, érdemes más szemszögből is rávilágítani a témára. Híresen kreatívak, a sportban remekül kamatoztathatják másságukat, immunrendszerük sikeresen küzd a fertőzésekkel szemben. Tudjuk, hogy a bal félteke a "beszédes", a jobb a "néma". Az előbbihez kapcsolható a logikus gondolkodás, az algebrikus látásmód, az időérzék, míg a jobb oldalhoz a kreativitás, a tárgycentrikus tudás, a humorérzék. Valamelyik félteke sérülése érdekes eseteket produkálhat.