Amikor a vonzalom már nem a régi
hirdetés
Elképzelhető, hogy probléma mentes a szexuális életed, hogy anyagilag minden a legnagyobb rendben van, hogy a gyerekek jól sikerültek és egészségesek, és a kívülállók gyakorta az „álomcsalád" jelzőt ragasztják Rátok. Csakhogy tragikus módon a kapcsolaton belül már nincs mit mondanotok egymásnak. Ez mindig az egyik legveszélyesebb pillanat egy házasságra nézve.
Az amerikai Róbert Caldwell tanulmánya szerint a válási okok sorrendjében kiemelkedő helyen áll a kommunikációs probléma. Csak utána következik a többi:
hirdetés
- lelki kegyetlenség
- túl kevés szeretet/a szeretet hiánya
- a partner teljesíthetetlen követelései
- kilátástalanság a fejlődésre a házasságon belül
- túl kevés bizalom/a bizalom hiánya
- verbális agresszió (szidalmak, sértegetések)
- a partner érdeklődésének csökkenése vagy hiánya
- pénzügyi problémák
- szexuális problémák
- hűtlenség
- megváltozott életcélok
- unalom
- szülői gondok
- féltékenység
- alkohol-vagy drogfüggőség
- folytonos akadékoskodás
- a partner parancsoló bánásmódja
Tehát a kiüresedés az, ami a leginkább veszélyeztet egy kapcsolatot. Akkor válik nyilvánvalóvá, ha két ember, akiknek tulajdonképpen sok közük van egymáshoz, már nem tud mit mondani egymásnak. Ehelyett némán ülnek a tévé képernyője előtt, vagy szabad óráikban az újságjukba temetkeznek. Ha mégis létrejön valami kommunikációféle, akkor kölcsönös szemrehányásokra kerül sor, eluralkodnak az agresszív indulatok, mintha az lenne a mottójuk: „Te lábbal taposod az érzéseimet; egyáltalán nem vagyok már fontos neked, ezt világosan látom."
Az ilyesfajta válságnál arra kell törekednetek, hogy újra fölélesszétek a kommunikációt, a beszélgetéseket. A pszichológia ebben az összefüggésben például azt tanácsolja, hogy a ”te" helyett inkább az „én”-ről beszéljünk. Ahelyett, hogy –„már megint későn érkeztél", az a mondat, hogy „már aggódtam, hol maradsz ilyen sokáig", biztosan inkább feloldaná a helyzetet. Ha a másik által elmondottakat először összefoglaljuk, mielőtt válaszolnánk rá, a kommunikáció eltorlaszolt ösvényét ismét szabaddá tehetjük.
Míg a pszichológia inkább a konkrét helyzetekre ad tanácsokat a feng shui itt is általánosságban, a környezet átalakításával működik. A színek segítségével központi beavatkozás lehetősége kínálkozik. Gondoskodj arról, hogy lehetőleg sok sárga szín legyen a lakás partnerkapcsolatokért felelős területén, valamint a hálószobában. Lehet ez egy új sárga színű ülőgarnitúra, vagy akár ilyen színűre festhetjük az eredetileg fehér függönyt a hálószobában - a feng shui színtana szerint ugyanis a sárga a kommunikáció színe.
A sárga rendkívül stimuláló hatású, úgyhogy hamarosan észre fogják venni, hogy egyre több dolgot kezdenek közösen csinálni. Ezenfelül még egy rendkívül fontos báguáterülettel kell törődnetek a lakásotokban: a tudáséval. Ennek a területnek a „hegy" fogalma felel meg. A feng shuiban a „hegy" a külvilágot képviseli, amellyel szembe kell szállnunk, illetve a többi emberrel való érintkezésünk módját. Átvitt értelemben azt is mondhatnánk: a párkapcsolatban mindkét partner egy hegy előtt áll, melyet mindegyikük a neki megfelelő módon igyekszik meghódítani. Pedig az emberek útjai és módszerei egészen különbözőek lehetnek. Sajnos gyakran hajlunk arra a kapcsolatainkban, hogy saját megközelítésünket tartsuk az egyedül helyesnek, és figyelmen kívül hagyjuk, hogy mások más úton is célba juthatnak. A kommunikáció alapjában véve a legfontosabb emberi tevékenység. Éppen ezért igyekezzetek minél több harmóniát és életerőt vinni lakásotok hegy-területére. A lakás elülső bal oldali sarka az, amelyet ennek megfelelően vizsgáljatok át- és szükség esetén frissítsétek föl az energiáit.
A keménységre egyáltalán nem szükséges keménységgel válaszolni. Inkább szeretettel, kímélettel és megértéssel, a taoista elvnek megfelelően, mely szerint leginkább a bölcsesség képes legyőzni a makacsságot és a keménységet, hasonlóan a természethez, ahol a lágy víz nagy kitartással a legkeményebb sziklát is képes elkoptatni.