Fogtündér körüli mítoszok
hirdetés
A fogtündér körül rengeteg mítosz lebeg. A fogtündért mindenki ismeri, ő az aki elviszi a tejfogad.
Fogtündér természetesen nincsen, de a gyerekeknek ezt szokták mondani, hogy a fogtündér elvitte a fogad, elvarázsolta. Ez kisgyerekkorban jellemző, amikor a gyerekek elvesztik a tejfogukat, és újak nőnek helyettük. A fogtündér legendája valószínűleg az Amerikai Egyesült Államokból származik, és gyakori a rajzos, mesés ábrázolása, ahol a fogtündér egy varázspálcával van ábrázolva. Ez a gyerekmese jót tesz a gyerekeknek, akik egyébként sokként is megélhetnék fogaik elvesztését. A fogtündér meséje azonban segít abban, hogy könnyebben éljék túl ezt az időszakot.
hirdetés
A fogtündér egy mitikus lény, aki pénzt (néha ajándékot) hagy a gyerekeknek cserébe egy kiesett fogért. A fogat rendszerint a párna alá kell dugni. A ”fogtündér” szerepe az, hogy az apró jutalmazás segítségével segítsen megbirkózni a fogkihullás tényével, amire így várakozva tekinthetnek, ahelyett, hogy aggódnának miatta. A fogtündér jellegzetes folklóralak, amiről a felnőttek tudják, hogy nem igaz, de sokan tényként adják a gyerekeknek, hasonlóan a Mikulás vagy a Húsvéti Nyúl történetéhez. Annak a felfedezését, hogy ezek a mesék nem igazak, többnyire a felnőtté válás részének tekintik. Sok gyerek ezzel szemben érzelmi sokkot vagy kiábrándulást él át, amikor rájön, hogy szándékosan becsapták. Az ilyen gyerekek sokszor még felnőttként is emlékeznek a csalódásra. Sok családban akkor is megtartják a szokást, ha már a gyerekek is tudatában vannak az állítólagos természetfeletti lény nemlétezésének, pusztán játékból vagy hagyománytiszteletből. Hasonló hagyomány sok nyugati országban létezik, például a spanyol nyelvű országokban, ahol Ratoncito Pérez, egy fehér egér jön el a fogakért. Mivel a fogak elvesztéséhez egy hagyomány is kapcsolódik, ezért nem olyan jó szokás ez, mivel a csalódottságot sokkal nehezebben dolgozzák fel a kisgyerekek, valószínűleg, mert a fogak elvesztéséhez fájdalom is kapcsolódik. Így sokkal nehezebb az élmény feldolgozása, még ha a fogak elvesztése konkrét fizikai fájdalommal nem is jár, maga a tény, azonban hiányérzetet szül a fogait elvesztőben. Ilyen tehát a fogtündér legendája, sok mesés feldolgozás is kapcsolódik az élményhez, és számtalan rajzos ábrázolás. A fogtündér egyébként egy nőalak, tehát a gyerekek a fogaik elvesztését egy nőalakhoz kapcsolják.
Népszerű, mint a Télapó vagy a Húsvéti Nyúl
A fogtündér nagyon népszerű legenda, és az észak-amerikai országban ennek óriási hagyománya van, nálunk kevésbé, habár itt is hódít a legenda a kisgyerekek körében. Érdekes módon, nem annyira népszerű, mint a Húsvéti Nyúl, vagy a Mikulás, de nem is olyan régi ez a hagyomány, mint ezek. A Húsvéti Nyúl, és a Mikulás legendái több mint száz évesek, a Fogtündér pedig a nyugati kultúrából származik, így aztán egészen más kultúrkört képvisel. Mások a hozzá kapcsolódó asszociációk vagy képzetek, szokások, hagyományok. Kérj valamit a Fogtündértől, és megkapod tőle azt, mondhatod legkisebb gyermekednek, ha készen állsz, hogy ajándékkal kompenzáld a kihullott fogat. Ilyen a Fogtündér története, és az, az ország, ahonnan a Fogtündér legendája származik! Te mesélnél a gyerekeidnek a fogtündérről, átadnád neki ezt a legendát? Megérint téged a Fogtündér legendája, mit gondolsz róla?