Elméletek az élet keletkezéséről
hirdetés
Az élet keletkezéséről szóló mai elméletek többsége egy valamiben megegyeznek. Mégpedig abban, hogy eredetileg szervetlen anyagokból alakult ki. Más elméletek szerint az élet alap építőelemei a világűrből érkeztek a Földre, ahol később már csak össze kellett, hogy kapcsolódjanak.
A kutatók az élet keletkezésével kapcsolatban három kérdésre keresték a válaszokat: mikor kezdődött a szervetlen anyagok szervessé változása? Hol történt és milyen körülmények között? A Föld legidősebb mikrofosszíliái dél-afrikai Barberton-hegységből származnak és 3.7 milliárd évesek. Elképzelhető, hogy szerves anyagok már 4 milliárd évvel ezelőtt, a Föld keletkezése folyamán kezdtek alakulni. Az azonban, hogy az élet hogyan alakult ki. a kutatók számára mindmáig rejtély. Az itt olvasható hét elmélet választ próbál adni a kutatók által feltett kérdésekre.
hirdetés
Minden akkor történt, amikor bevezették az...
Négy milliárd évvel I ezelőtt a Föld teljesen j különbözött a mai alakjától. Sehol egy kék, nyugodt tenger. sehol egy sziklás tenger- part. A felszín közelében a I légkör hőmérséklete 100 °C körül mozgott, ezért kevés volt a folyékony halmazállapotú víz. A levegő nem volt lélegezhető, sőt. felszínét folyamatosan meteoritok és aszteroidák bombázták. Mindezek mellett az ózonréteg hiánya miatt a Föld nagy mennyiségű sugárzás érte a világűrből, aminek hatására szinte mindennaposak voltak az elektromos kisülések. Az élet keletkezésére ezek nem ideális körülmények. Ennek ellenére azonban elképzelhető, hogy az elektromos kisülések a légköri metánnal együtt létrehozhatták az első aminosavakat, amelyek a szerves anyagok és az élet alapjai.
Keresd az agyagot
Az élet keletkezésben elképzelhető, hogy az agyagásványok is nagy szerepet játszhattak. A száraz agyag víz hozzáadásával alakíthatóvá válik. Alexander Graham Cairns-Smith. skót kémikus szerint az élet kialakulásában nagy szerepe volt az agyagnak és hasonló üledékes kőzeteknek.A DNS molekula keletkezésében fontos szerepet játszik a molekulák helyes elhelyezkedése a láncon belül. Ezáltal az aminosavak képesek a pontos genetikai információ tárolására. Cairns-Smith elmélete szerint épp az agyagásványok lehettek az első szerves molekulák elrendezésében segítségül, elsősorban az aminosavak helyes elrendezésében, amelyet később kulcsfontosságúak voltak a DNS molekula kialakulásában.
Az óceán mélyén...
Az élet nagy valószínűséggel vízben keletkezhetett. Földünk geológiailag aktív, a múltban a folyamatok még intenzívebbek voltak. Az óceánok mély én még ma is hidrotermás források találhatók. Az ún. „smokerek" kémény alakú, különböző ásványokból álló alakzatok, amelyeken keresztül magas hőmérsékletű gázok és ásványi anyagokban gazdag víz távozik a földkéregből. A kutatók számára meglepek", volt, amikor (elfedezték a smokerek körüli elszigetelt ökoszisztémát, amely nagyban függnek a vízben található kéntől. Senki sem számított arra, hogy magasabb rendű életformák is kialakulhattak olyan körülmények között, ahová nem ér el a felszíninapfény, valamint nagy nyomás uralkodik. A víz magas kénszintje a legtöbb élőlény számára halálos, ennek ellenére több rák- és halfaj is él a smokerek körül. Elképzelhető azonban, hogy az élei épp ilyen körülmények közön keletkezhetett, a smokerek körüli víz ugyanis fontos katalitikus folyamatok színhelye, így elméletileg akár szerves molekulák is kialakulhattak benne. Aktív hidrolermás források azonban nem csak a Földön találhatók, előfordulnak a Szaturnusz és a Jupiter holdjain is. Ki tudja tehát, mi történhet a holdak vastag jégrétege alatt.