Ilyen az életenergia kapcsolata veled
hirdetés
Amikor a nyugati féltekén a távol-keleti tanításokkal kezdünk el foglalkozni, legtöbbször nehezünkre esik azonosulni ezzel a miénktől annyira eltérő gondolkodásmóddal.
A fengshui-al való foglalatoskodás nemcsak azt jelenti, hogy bizonyos fogalmakat használunk és különböző tanácsokat követünk, hanem mindenekelőtt szembesülünk a Távol-Kelet gondolatvilágával. Ez - az egyfelől nagyon összetett, másfelől ugyanakkor kézenfekvő - gondolatvilág teljesen idegen számunkra. Annyira, hogy nem is tudjuk ^ elsajátítani, csupán bele tudjuk magunkat élni. A nyugati világgal szemben, ahol az anyagi ál a középpontban, a kínai szemléletben az energia és az életerő játszották és játsszák a döntő szerepet. Ezt a felfogást a fengshui-ban is tetten érhetjük, függetlenül attól, hogy mely stílusirányzatáról van szó: a fengshui középpontjában a világegyetemben áramló, az összes élőt és élettelent összekötő csi található. Nyugati fogalmaink között a csinek nincs meg.
hirdetés
A fengshui és a csi
A fengshui célja, hogy egy adott - kinti vagy benti - hely csi-energiáját összegyűjtse anélkül, hogy annak áramlását megakadályozná.felelője. Gyakran fordítják atmoszférának, hangulatnak, energiának, életenergiának, életerőnek vagy szellemnek. A rajtunk keresztül áramló csi határozza meg a hangulatainkat, az érzelmeinket, s ezzel összefüggésben fizikai és pszichés állapotunkat. A fengshui figyelme főképp az épületek és a tájak csijére terjed ki. A csi keresztüláramlik az épületeken, az ajtókon és ablakokon át, de a tömörebb anyagokon, mint például a falakon is át tud hatolni. Ebből következően az épületek formája, az ajtók, ablakok elhelyezése, valamint az építőanyagok milyensége befolyásolhatják a csi áramlását. S mivel a bolygók és az egész világegyetem csit árasztanak (égi erő), s a föld felől is áramlik az energia a világegyetem felé (földi erő), így a bolygók és a Nap állása meghatározzák az adott épületbe beáramló csit. Az energiamintázat ennek következtében szinte óráról órára változik.
A csi és a kapcsolat a világegyetemmel
Csi áramlik az emberi testben, az állatokban, a növényekben, és az épületekben is. A csi kifelé folyik, de beleáramlik a testekbe is. Minden egyes embernek, állatnak, növénynek és helyiségnek van személyes, illetve saját csije, ami egybevegyül a környezet estjével, így aztán mindannyian kapcsolatban állunk nemcsak a közvetlen környezetünkkel, hanem végső soron az egész világmindenséggel is.A tájaknak is van csijük, főképp földi energia formájában. A tájba történő beavatkozások - például egy folyó kanyarulatainak levágása, vagy egy út építése, melynek nyomán mezők távolodnak el egymástól - a csi stagnálásához, és a sha, egyfajta negatív csi keletkezéséhez vezethetnek. Az energiát a kertben fellelhető ökológiai rendszerek természetes összjátéka tartja fenn, amelyben a kerti tavacska papucsállatkájától az árnyékot és menedéket nyújtó terebélyes gesztenyefáig mindennek szerepe van. Bizonyos növények és tárgyak, például egy tavacska, vagy egy kanyargós utacska viszont tovább erősíthetik a kert földenergiáját. A fengshui legfontosabb célja, hogy ebben az energiaáramlásban megtalálja számunkra azt a helyet, amely kedvezően hat lelki és testi egészségünkre, és általában egész életünkre. A legideálisabb az lenne, ha ez az energia - akár egy kis folyó folyhatna át a tereinken, úgy, hogy áramlását nem akadályozná, de nem is gyorsítaná fel semmi sem.