Te tudod mi az asztrológia? (1. rész)
hirdetés
Nagyon sok embernek fogalma sincs arról, hogy tulajdonképpen mi is az asztrológia. Ugyanakkor vannak olyanok is, akik ilyen-olyan tevékenységet asztrológiának neveznek, holott annak szinte semmi köze nincs hozzá. A legrosszabb pedig az, amikor valakinek fogalma sincs róla, de rengeteg embert félrevezet, többnyire anyagi juttatás ellenében. Cikkünkben lerántjuk a leplet!
Az asztrológia megfogalmazása
hirdetés
„... az asztrológia figyelmét azoknak a tetteknek, jeleknek, jelképeknek ... sokszerűsége felé fordítja, amelyekre az embernek szüksége van, hogy helyzetét felismerje, és az egységbe vissza tudjon térni. Az asztrológia felhasználja az erőknek és a képességeknek az emberben lévő sokaságát, hogy az analógiákat világosan lássa, és az analógia segítségével az egységbe tartozás tudatát és élményét felébressze."- fogalmazza meg Hamvas Béla a könyvében
A megfogalmazásnak a központi eleme az analógia. Ezen keresztül ugyanis képesek lehetünk arra, hogy megtaláljuk a formák mögötti azonosságot, tehát felismerjük azokat.
Néhány tévhit az asztrológiával kapcsolatban
"Ez a tudomány nem úgy jött létre, hogy „már az ősember is megfigyelte a csillagok járását". Az archaikus korban megfelelően magas szellemi szinten álló bölcsek jegyezték le ilyen módon a mikrokozmosz és a makrokozmosz azonosságát.
Sokan gondolják úgy, hogy a planéták kisugárzása hat az eseményekre vagy az emberekre, netán meg is határozza ezeket (oksági törvény). Ez a felfogás az újkori tudomány hatásának eredménye, amely megpróbálta a maga módján értelmezni az asztrológiát. Ez téves, hiszen az asztrológia az analógia módszerével dolgozik, nem pedig a kauzalitás elvével.
A tudományos megközelítés kifogásolja, hogy az asztrológia világképe geocentrikus. Ehhez a következőket érdemes tudni: A közel-keleti hagyomány Henochnak tulajdonítja az asztrológia megalapítását. Henoch könyvében pedig vannak olyan részek, amelyek kifejezetten arra utalnak, hogy a naprendszer középpontjában a Nap áll, és a bolygók körülötte keringenek. Tehát nem ismeretbeli tévedésről van szó. Mint az analógiás gondolkodásban mindent, ezt is a képek oldaláról kell megközelíteni. A Földnek azért van központi helyzete az asztrológiában, mert ősminta, amely segít megérteni az összes analógiát. Egyébiránt pedig az asztrológiában teljesen mindegy, hogy egy planéta fizikailag hol helyezkedik el, hogy kering-e vagy mozdulatlanul áll, hiszen nem fizikai megnyilvánulásokról vagy sugárzásokról van szó, hanem az egyetlen valóság leképeződéséről. Az asztrológia az állatöv jegyeit és a planétákat használja képként, amelyeket analógiába állít a világegyetemet alkotó ideákkal.”- írja Szabó Judit Az ezotéria kézikönyve szerzeményében
Talán az egyik legnagyobb abszurdum tehát a témával kapcsolatban, hogy az egész az ősemberektől ered, akik már abban a korban felfigyeltek a csillagokra és dokumentáltak. Na persze, kőbunkóval vésték a sziklafalba a tapasztalataikat, amelyeket egyébként szabad szemmel láttak a csillagok mozgásán. Egy másik félrevezető tényező, amely talán a legelterjedtebb, hogy sokan ok-okozat modellként látják vagy láttatják ezt az egészet. Téves tehát az a megközelítés, hogy xy csillag most így vagy úgy áll és emiatt így meg úgy hat az emberekre. Ez az oksági viszony a modern tudomány jellemzője, amelynek úgymond a szemüvegén egyesek megpróbálták megérteni az asztrológiát, de gyorsan hozzátesszük, hogy tévesen. Továbbá ez a tudományos gondolkodás még egyéb téves megállapításokhoz vezetett, ezért kifogásolják például azt is, hogy az asztrológia geocentrikus. Ez így is van, de nem azért, mert azt hitték, hogy a Föld a középpontja az egész univerzumnak.
Forrás: Szabó Judit - Az ezotéria kézikönyve
Képek: blog.xfree.hu, semiramis.info