Film, az álmok köntöse
hirdetés
Minden este álmodunk. Csak éppen nem mindig emlékszünk rá. Aki fel tudja idézni az álmait, az két életre való emlékezet anyaggal bír. Jómagam 1996 óta vezetek álomnaplót. És egyes álomjelenetek éppolyan valóságosak az elmémben, mint a nappali történések. Mert ezek is a lélek eseményei.
A film hasonlít leginkább az álmodáshoz. Mint művészi kifejezési mód ez tükrözi leginkább azt, hogy az emberi tudat hogyan tapasztalja meg a valóságot" - mondta Debra Winger színésznő. „Az álmaim nagyon filmszerűek. Vannak benne vágások, nézőpontváltások, ritmus" - mondta Ashley Judd.
hirdetés
Freudi álmok, jungi álmok
Freud alapvetően a nappali ön szemeteskukájának tekintette a tudatalattit, és az álommunkát a komplexusok, a pszichés betegségek szublimálásának látta, melynek során a civilizált ember kiéli a társadalom által tabunak ítélt késztetéseit Nála az álom szelep-funkciót tölt be, és szennyes dolgok kapcsolódnak hozzá.
Jung, aki a kollektív tudattalan felé fordította figyelmét, önmeghaladó tendenciákat is tulajdonított az álmoknak, és ihletettebb működést látott bennük (habár az „árnyék" létezését, a látens negatív tulajdonságok hatását ö sem vonta kétségből. Szerinte e privát esti filmekben a mélyén, lelkünk metafizikus része képes útmutatást nyújtani nekünk, és elménk saját koponyánkon túl nyúló képességeit [telepátia, távolbalátás, jövőérzékelés) is aktivizáljuk bennük.
Ismeretlen ismerősök
Almainkban megeshet, hogy olyan ismerősökkel, barátokkal beszélgetünk, akikkel nappali életünkben nem találkozunk. A fizikai világba történő leszületésünkkel nem szünetel a lélek túlvilági élete. Álmainkban folyamatosan vissza- visszavándorlunk oda, és folytatjuk párbeszédünket a többi inkarnációnkból ismert lelkűkkel, szellemi tanító lukkal vagy éppen olyan földi emberekkel, akikkel a jövőben fogunk megismerkedni.
Seth szerint az emberiség tanítói a Beszélők, akikből közel hárommillió létezik a túlvilágon, és minden történelmi korban legalább három inkarnálódik a Földre, hogy segítsen ébren tartani a spirituális, metafizikus tudást a külvilágra figyelő egóban. Ók álmainkban végzik munkájuk nagy részét. (Ralph Waldo Emerson egy volt közülük.) Gyakran barátok, próféták, guruk, angyalok képében jelennek meg álmainkban, átadva irány mutatásukat., mindig olyan testjelmezt öltve magukra, mely a kívánt hatással lesz az álmodó számára. Célközönségre irányított színjáték. ez, de roppant hatásos. Jézus anyjával, Máriával is álmában közölte egy Beszélő (illetve „angyal"), hogy különleges fia tesz.
A várandós anyák gyakran álmodnak gyerekükkel töltött más inkarnációkról. így soron következő, újbóli találkozásuk karmikus okaival ismerkednek.
Vágyálom
Amerikai szépség (1999): Kevin Spacey nyitott szemmel fekszik a hitvesi ágyban. A piaionon a szomszéd tinicsaj, meztelenül, rózsaszirmokba burkolva. A szirmok lassan hullanak Spaceyre, aki sugárzó tekintette] gyönyörködik a látványban. Jelentés: Kevin liliomot szeretne tiporni.
Szorongásálom
Vanília égbolt (2001): Tom Cruise egye s-e gyedül fut az üres Times Squareen. Jelentés: a férfi vizualizálja elidegene fi ás érzését
8 és fél (1963): Mastroianni beragad az autójába, majd felszáll a levegőbe, a tengerpart fölött lebeg, zsinóron, mint egy sárkányrepülő, végül lezuhan a földre. Jelentés: az életútközepi válság frusztrációja.
Rémálom
A rémálmoknak gyakran serkentő funkciójuk van. Olykor kifejezetten csak a testi szintre irányul a hatásuk: felráznak a tespedtségből ha meglódult vérnyomással, szaporábban verő szívvel ébredünk. Gyakran viszont mély neurózisokkal szembesítenek.
Rosemary gyermeke (1968): Mia
Farrow álmában a Sixtus-kápolnában jár, majd felrémlik neki, hogy valakik lekötözték a testét, s egy démoni lény megerőszakolta. Jelentés: az elnyomott, traumatikus élmény itt jön elő. Megtörtént. A sátánista szomszédok végignézték az aktust.
Forrás: kamaszpanasz.hu
Képek: mitalmodtal.blogspot.ro, americanmoviesoftheseventies.blogspot.ro