A boldog élethez vezető út
hirdetés
A boldog élet rendkívül relatív fogalom. Ez azt jelenti, hogy ha sorba megkérdezem az embereket, mindenkinek más elképzelése vannak. A legtöbb válaszban azonban felfedezhető egy közös motívum: mindenki gazdag akar lenni. Sokan úgy vélik, ha sok a fizu, akkor jó az élet.
Gondoljunk el kicsit jobban. Rengeteg ember képes megélni rendkívül alacsony jövedelemből. Ez nem jeleneti azt, hogy „mindene” megvan, de megél. Az, akinek több mint elég pénze van, az már sok felesleges dolgot is megenged magának, de nem lesz tőle boldog, hanem több kell neki. Minél több pénze van egy embernek, annál többet akar. Tehát kijelenthetjük, hogy nagyon sok felesleges dolgot is megengedünk magunkra és ezekre nem minden esetben van szükség.
hirdetés
Meg kell tanulni csak azokat a dolgokat megvenni és beszerezni, amelyekre szükségünk lesz. Félreértés ne essék, ez nem az a cikk, amelyik azt üzeni, hogy nem kell áram meg internet, meg minden ilyen dolog. Ha megvonsz magadtól olyan dolgokat, amelyek boldoggá tesznek, akkor végül is nem lehet boldog életet. A fontos az, hogy ne gürizz egész évben, mint egy állat, hogy aztán egy hatalmas kölcsönből elmenj a családdal Görögországba nyaralni. Ennek így semmi értelme. Sosem tudsz igazán élni, ha folyamatosan a kölcsönöket kell fizetned. Ha nincs semmiféle tartozásod, már az is egy gazdagság. A rezsi költséget sem árt csökkenteni. Ne fogyassz energiát, ha nem muszáj. A baj az, hogy az ember nagyon szeret vagánykodni. Vagyis szeret azzal nagyzolni mások előtt, hogy ő Görögországba volt nyaralni, hogy ő mindent megengedhet magának, hogy 15 ezer forintos pólót vesz magának, mikor kaphat 5 ezerért is. Szerény véleményem szerint a nagyzolásért nem éri túlórákat vállalni, hogy aztán még adósságba is verhesd magad.
A tökéletes lelki nyugalmat csak úgy lehet elérni, ha nem tartozol senkinek semmivel, ha nem költesz felesleges dolgokra, ha mindig kijössz a pénzből. Ha amikor megkapod a fizetést, nem azt kell számold, hogy mennyi marad meg belőle - ennél rosszabb nincs is. Annyira kell egy menő kocsi? Biztos nem elégséges egy régebbi is? Akik arra adnak, hogy mid van és nem arra aki vagy, azok úgysem érhetnek sokat. Olyan emberekkel kell körülvedd magad, akik veled vannak úgyis, hogy nem „vagánykodsz”, hogy tényleg csak arra költesz amire szükséged van. Mert ezek lesznek azok az emberek, akik melletted állnak, ha netalántán bajba kerülnél. Szerintem nemcsak sokkal drágább, de sokkal fárasztóbb is Görögországon nyaralni. Nem a hely a lényeg, hanem a társaság, a kikapcsolódás, mondhatni a semmit tevés. Próbáljunk meg arra költeni, amire tényleg hasznos: optimalizáljuk az energiaellátást (például nem hülyeség egy-két napelemet beszerezni, mert csökkenti a rezsit), tegyünk félre a gyerek egyetemére és esküvőjére.
Próbáljunk kiépíteni minél jobban az önellátást, tervezzük előre nyugdíjas éveinket. A nyugdíj ugyanis mindenkinek jár, de nem mindenkinek jut. Hagyjuk el a nagyzolást, próbáljunk meg több gyereket vállalni, még ha nem is tudjuk mindegyiket tízezres ruhába öltöztetni, nem kapnak majd 18. szülinapjukra autót, de legalább nem lesznek ők sem egyedül. Egy vagy több testvér mindig jót tesz az emberrel, mert a baráttal összeveszünk, és nem beszélünk többet, de a családdal a vér összeköt. Ráadásul egy kicsit önzőek is lehetünk, ugyanis sokkal nehezebb, ha csak egy gyerek van, aki odafigyeljen idősebb korunkban ránk. Márpedig bármennyire is valljuk, hogy a gyerek csak magára vigyázzon a szüleire nem, úgyis gondoskodik rólunk és nekünk úgyis jól fog majd esni. Vegyünk földet, tanuljunk meg kapálni. Termeljünk magunknak élelmiszert, még ha csak keveset is spórolunk vele.
A boldog élet titka tehát nem a legdrágább ruhákban, nyaralásokban és kocsikban rejlik. Persze ne vonjuk meg magunktól olyan dolgokat, mint az internet vagy a TV, mert ezek kikapcsolnak és hasznosak. A lényeg, hogy mindent mértékkel, és ha valamit meg is akarunk szerezni, az tényleg kelljen, de ne a nagyzolás miatt.