Mindenki babonás?
hirdetés
Valóban befolyásolják-e a sorsunkat, vagy csak szeretnénk azt hinni, hogy egy-egy fura szokás révén szerencsénk vagy boldog életünk lesz? Vajon mi az igazság a babonák körül?
Ha valamire nem találunk ésszerű magyarázatot, hajlamosak vagyunk elhinni, hogy ez valamitéle csodának vagy babonának köszönhető. Amikor jó vagy rossz dolog történik velünk, azt is próbáljuk valamilyen cselekedethez, csillagálláshoz vagy jelhez kötni, abban bízva, hogy ennek tudatában majd képesek leszünk befolyásolni a jövőnket, a sorsunkat. Ettől a jóval nagyobb biztonságban érezzük , magunkat.
hirdetés
A babonák sok esetben szorosan kötődnek a hitvilághoz. Bizonyos szempontbúi van is összefüggés közülük, mert mindkettőnek az az alapja, hogy hiszünk valamiben, ami tudományosan nem bizonyított, ennek ellenére sokszor óriási segítséget jelent egy-egy döntés meghozatalában vagy nehéz élethelyzetekben. A középkorban szinte mindenki hitt a varázslat erejében, a boszorkányok létezésében ós a legképtelenebb babonákban. Például amikor meghalt egy előkelőség, a szolgái körbejárták a házát, és kiürítettek minden edényt, amelyben víz volt, nehogy megfulladjon a halott lelke. Ma már nevetünk ezen, de azért lekopogjuk a szerencsénket, és irányt változtatunk, ha fekete macska szalad át előttünk.
Kényszerré válhat
A babona könnyebben terjed, mint az influenza. Ha a csatádban, a munkahelyünkön vagy a baráti társaságunkban valaki gyakran figyelmeztet egy-egy babonára, akkor egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy mi is a „forgatókönyv" szerint cselekszünk. Nem köszönjük meg a gyógyszert, mert akkor nem fog hatni, a kiszóródott sóból egy csipetet átdobunk a vállunk fölött, nehogy veszekedés támadjon. Ezek a tevékenységek előbb-utóbb természetessé válnak, és már föl sem fogjuk, hogy amit teszünk, azt babonából tesszük.
Amíg csak néhány babonát iktatunk be az életünkbe, addig nincs különösebb baj. Ha azonban már ezek a szabályok irányítják a hétköznapjainkat, a munkánkat, a kapcsolatainkat, ha kényszeresen ismételgetünk bizonyos mozdulatokat, akkor az könnyen kényszeres neurózishoz vezethet, akár ko moly lelki problémákat okozhat. Előfordulhat, hogy egy idő után nem bírunk ellene tenni, és csak szakember segítségévei leszünk képesek újra normális életet élni,
A véletlenen múlik
A viselkedés lélektanát tanulmányozó szakemberek szerint a babona tulajdonképpen egy véletlenül kialakuló feltételesreflex-kapcsolat Burrhus Frederic Skinner amerikai pszichológus, a tanuláslélektan jeles képviselője egy egyszerű kísérletet végzett. Galambokat tett egy kalitkába, és ott időnként 5 másodpercen keresztül enni adott nekik. Teljesen a véletlenen múlt, hogy az etetések idején egy-egy állat mit csinált. Az egyik éppen jobbra fordította a fejét akkor, amikor az ételt megkapta. Mivel ez egybeesett a mozdulattal, a madár később többször, egyre gyakrabban megismételte azt. Emiatt persze az étel adása és a mozdulat sűrűbben történt egyszerre. Végül a galamb, ahányszor ennivalóhoz akart jutni, mindig elfordította a fejét. Skinner szerint bizonyos esetekben a mi babonáink rögzülése szintén ilyen véletlen egybeeséseken alapul.
Bár a babonák többsége szájról szájra terjed, sok esetben magunk is kialakítunk személyre szabott hiedelmeket. Ilyen például, ha valaki csak egy bizonyos tollal hajlandó aláírni fontos dolgokat, mert az szerencsét hoz, vagy egy bizonyos ruhadarabot mindenképpen viselnie kell vizsgán és más meghatározó eseményeken. A babona eredetére legtöbbször nem is gondolunk, csak a jelentése fontos számunkra, mivel érzelmileg hat ránk. Véd, öv, biztat, de sok esetben tilt is, mint például az, hogy újév napján ne együnk szárnyast, mert elrepül a szerencsénk.
Forrás: vmek.niif.hu
Kép: tiranaobserver.al