Izgalmas kávé receptek
hirdetés
A kávérajongók azonban jól tudják, hogy ezt az italt számtalan más módon is ízesíthetjük, kezdve a chilitől a csokoládén át egészen a narancsléig. A kávé ma már az egyik legelterjedtebb ital Európában, de nézzük, hogyan is kezdődött a története.
Az arabok voltak az elsők, akik itták a kávét és kereskedtek is vele. A 15. századra már Szíria, Egyiptom, Perzsia és Törökország is megismerte és megszerette a feketét, amit nemcsak otthon fogyasztottak, hanem kávéházakban is, tehát az ital már akkor szorosan hozzátartozott a közösségi élethez. Az arabok borának is nevezett kávéval a Mekkába látogató zarándokok is megismerkedtek és jóval Arábia határain túl is elterjesztették. A 17. századra a kávé meghódította Európát, bár elterjedése nem volt akadályoktól mentes, hiszen a furcsa italt sokan a Sátán keserű találmányának vélték, többek közt a velencei papság is. A vita addig fajult, hogy egyenesen a pápát kérték fel, hozzon döntést a feketéről. VIII. Kelemen pápa előbb megkóstolta az italt, majd úgy döntött, maradhat. És azóta is velünk van, olyannyira, hogy az európaiak nagy része el sem tudja képzelni a reggeleit egy jó forró fekete nélkül. Ha van néhány plusz percünk, akár fel is dobhatjuk a hagyományos kávét!
hirdetés
Mézes kávé
A spanyolok és a franciák a kávénak ezt a fajtáját általában vacsora után fogyasztják, de délután is isteni édesség, az elkészítése pedig mindössze 5 percet vesz igénybe.
Hozzávalók:
- 2 csésze frissen főzött, forró kávé
- ½ csésze tej
- 4 evőkanál méz
- néhány csepp vanília kivonat
- csipetnyi őrölt fahéj
- csipetnyi őrölt szerecsendió
Egy kis edényben az összes hozzávalót melegítsük meg, de ne forraljuk fel. Közben folyamatosan kevergessük, hogy a méz egyenletesen eloszoljon, majd előmelegített kis kávéscsészékbe töltsük.
Normandiai kávé
Normandia híres az almájáról, gasztronómiájában is különleges szerep jut a gyümölcsnek, az almalevet, almaszószt rengeteg fogáshoz felhasználják. A szokásos kávé-cukor-tej kombinációnál egy kicsivel ugyan több összetevőt és időt igényel a normandiai kávé (kb. 17 perc alatt készíthetjük el), de különleges alkalmakra a legjobb meglepetés és akár egy kevés alkoholt is adhatunk hozzá.
Hozzávalók:
- 2 csésze erős feketekávé
- 2 csésze almalé
- 1 evőkanál barnacukor
- 3 narancs vékonyan felszelve
- 2 rúd fahéj
- csipetnyi szegfűbors
- csipetnyi szegfűszeg
Az összes hozzávalót öntsük egy edénybe, melegítsük fel, majd vegyük lejjebb a hőfokot és még 10 percig főzzük. Öntsük kis kávéscsészékbe és tegyünk mindegyikbe egy rúd fahéjat.
Narancsos kávé
Igazi egzotikum a kávérajongóknak. Ha az elkészült kávéhoz jeget adunk, a legjobb nyári frissítő lesz belőle.
Hozzávalók:
- 2 csésze erős kávé
- 4 evőkanál narancslé
- 1 narancs héja vékonyra vágva
- ízlés szerint narancslikőr
A hozzávalókat egy edényben elkeverjük és felmelegítjük. Alkoholos változat esetén a narancslikőrt utólag adjuk hozzá.
Fehércsokis kávé
A kávét általában barnacsokoládéval párosítják, pedig fehérrel is isteni, sőt még krémesebb. Szürke téli délutánokon meghitt perceket tölthetünk el egy csésze fehércsokis kávé mellett, amit 10 perc alatt elkészíthetünk.
Hozzávalók:
- 10 dkg fehércsoki apróra vágva
- 2 csésze zsírszegény főzőtejszín
- 2 csésze forró kávé
- tejszínhab a tetejére
A csokit a főzőtejszínnel együtt melegítsük fel, míg el nem olvad. A kávét töltsük csészébe és öntsük hozzá a tejszínes-csokis keveréket. Tetejét habtejszínnel díszítjük.
Chilis kávé
Össze kell szedni a bátorságunkat, hogy először megkóstoljuk, de akik próbálták, állítják, függőséget okoz. Hideg téli napokon a legjobban ettől melegedhetünk fel!
Hozzávalók:
- néhány csipet őrölt chili paprika
- ízlés szerint tej vagy tejszín
Ezt a verziót kávéfőzőben tudjuk elkészíteni. Az őrölt kávé mellé adagoljuk a chilit - elsőre érdemes csak keveset tenni belőle, nehogy ihatatlan legyen a végeredmény. Ha lefőtt a chilis kávénk, töltsük csészébe és ha szeretnénk, tejet vagy tejszínt adhatunk hozzá. Cukorral ne ízesítsük, a lényeg éppen a fűszeres, csípős ízben rejlik.