Így készíthetsz meggybort
hirdetés
Éppen azt is tanácsolhatnánk, hogy iktasd ki az ellenségedet meggyborral, hiszen óriási ereje van! Eszembe is jut róla egy történet: megboldogult nagyanyám minden évben készített meggybort, hogy majd az esetleges vendégeket legyen mivel megkínálnia. Így is lett és amint kiöntött egy 2 decis pohárkával mindjárt figyelmeztette is a vendégeit, hogy ő nem sajnálja és szívesen tölt majd következőt, ha ízlik, de vigyázzanak, mert nagyon erős az alkoholtartalma. A vendégek viszont csak legyintettek, s persze hogy ittak még egy- két pohárkával a magát itató nedűből. Csak akkor volt baj, amikor el kellett indulniuk: hirtelen annyira a fejükbe szállt az alkohol, hogy útba kellett igazítani őket, merre jöttek be. Gyakran idéztük fel ezeket a meggybortól elázott arcokat. Úgyhogy ti is készítsétek el a receptet, ha hasonló élményekre vágytok!
Hozzávalók:
hirdetés
- Alaposan megérett meggy. A legjobb erre a célra a cigánymeggy. Kb. 10 kg gyümölcsből 6,5 liter bor készíthető. Vigyázzunk, hogy a meggyszemek egészségesek legyenek, különben megromlik a lé!
- Víz
- Kristálycukor
Elkészítése:
- A meggyet megmossuk, átválogatjuk és leszárazzuk, kimagozzuk. Magas falú műanyag edénybe tesszük és összezúzzuk. A kezünkkel markolászva is összetörhetjük, nem kell hozzá különösebb eszköz.
- A magok egy kevés részét, törjük össze és tegyük vissza a meggyzúzalékba!
- Két napig letakarva állni hagyjuk, de naponta többször keverjük meg. Mindig tiszta eszközzel nyúljunk bele, különben megromlik!
- A harmadik napon gézkendőn átszűrjük, majd a megmaradt darabos anyagot a kézkendőben hagyjuk kicsöpögni, sőt a végén ki is préseljük!
- A nyert lé mennyiségét lemérjük, a levet félretesszük, a kapott mennyiséghez, literenként 8 dl vízre és 36 dkg cukorra lesz szükségünk.
- A vizet előzőleg felforralva, de hidegen öntjük a megmaradt cefréhez, egy napig időnként megkeverve pihentetjük, majd ismét kicsöpögtetjük és kipréseljük.
- Ne túl forróra melegítsük a második levet és kevergetve feloldjuk benne a számított cukormennyiség felét, ha feloldódott, összevegyítjük a félretett lével. Az erjesztő edénynek elég nagynak kell lennie a forráshoz és jó ha zárható teteje van. Az erjesztőedény pedig lehet tisztára mosott diszperzites vödör is. 5-6 belekeverjük a maradék cukrot is.
- Ezután mindaddig átszűrjük, amig szép átlátszó nem lesz a lé egy üvegpohárba öntve! Ez néhány hét alatt érhető el.
- Amikor tehát már nem zavaros, a bor palackozható. Színültig töltsük az üvegeket és szorosan zárjuk le! Műanyag flakonokban is eláll.
A meggybort 2 évig érdemes tárolni, hiszen addig őrzi meg az igazi zamatát, utána elöregszik. S miért ne készítenénk inkább minden évben frisset, főleg ha a kertünkben is van belőle bőven? Aztán csak óvatosan iszogatni?