Pacal ételek az asztalon!
hirdetés
Mi is az a pacal? Pacalnak nevezzük a kérődző állatok - főleg a szarvasmarha- négy részből összetett gyomrának izmos, húsos falát. Bízom benne, hogy a pacal szerelmese vagy és nem undorodni jöttél ide. Megosztjuk veled a legfinomabb pacal recepteket, hogy levedd a lábáról azokat a családtagokat, akik előszeretettel fogyasztanak pacallevest vagy pacalpörköltet.
A nyugateurópai országokban nagy hagyományai vannak a pacalrecepteknek. Angolul: tripe, németül: Kuttel, Kuttelfleck, Fleck, vagy Kaldaunen, franciául: tripes, olaszul: trippa, lengyelül: flaki .... és ezek még csak a marhapacal egyszerű elnevezései. Sok nyelvben külön neve van a marha gyomorrészeinek, illetve a burjúpacalnak, amit a nagy pacalevő Svájcban Gekröse-nek hívnak.
hirdetés
Szót kell említenünk a pacal(ok) rokonairól is. A pacal rokonai közé tartoznak a kérődző és nem kérődző állatok különféle gyomrai és béltraktusai, vastagbelek, vékonybelek, vakbelek. Ezen hozzávalókat régen több helyen, ma már csak az egzotikus konyhákban használják főzésre.
De ne is csépeljük tovább a szót, nézd meg, milyen finom ételek is készülhetnek a pacalból:
Román pacalleves
Hozzávalók: 1 kg pacal, 1 kg levescsont, l sárgarépa, 1 zöldség, 1 csokor vágott petrezselyem, 1 zeller, 2 tojás sárgája, 1 hagyma, 1 ek ecet, őrölt bors, só.
Elkészítés: A megtisztított, jól megmosott pacalt hideg vízben felteszem főni. Kb fél órai forralást követően a vizet leöntöm róla és tiszta hideg vízre cserélem. Ezzel is fél órát forralom, lecserélem. A harmadik vízbe sót is teszek, valamint a csontokat és abban puhulásig forralom a pacalt. Kb 3 óra elteltével a felkarikázott zöldségeket is hozzáadom és puhulásig főzöm. Borsozom, ecetezem, esetleg utánsózom, ha kell. Kiszedem a csontokat a léből.
Török pacalleves
Hozzávalók: 0,5 kg pacal, 1,5 liter víz, 1 tojássárgája, 1,5 pohár joghurt, 2 ek liszt, 2 ek vaj, 1 tk Isot paprika, 4 gerezd fokhagyma, 1 dl ecet, só.
Elkészítés: A pacalt megtisztítom, ecetes, sós vízben kiáztatom, majd puhára párolom. A főzővízből kivéve felcsíkozom. Elkeverem a lisztet és a tojássárgáját a joghurttal, majd összekeverem a pacallal. A vajat aranysárga színig hevítem, a tűzhelyről levéve belekeverem az erőspaprikát és a levesbe öntöm.
Bográcsos pacalpörkölt
Hozzávalók: 5 kg előfőzött pacal, 1,2 kg hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 12 ek paprika, 20 dkg zsír, vagy olaj, 2 kk őrölt bors, só.
Elkészítés: A pacalt csíkokra vágom. Az apróra vágott hagymát a zsíron, vagy olajon üvegesre pirítom, rászórom a paprikát, megkeverem, aztán közvetlen utána beleteszem a felcsíkozott pacalt, sózom, borsozom és tovább pirítom. Egész kevés vízzel eloltom és kis lángon párolom. Időnként megkevergetve mindig csak egy kevés vizet öntök hozzá. Készre főzöm, és vízzel beállítom szaftjának sűrűségét.
Babos pacalpörkölt
Hozzávalók: 1 kg előfőzött pacal, 1 doboz babkonzerv, 2 nagy fej hagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, 2 ek paprika, egy kanál zsír, vagy olaj, késhegynyi bors, só.
Elkészítés: A hagymát a zsíron aranysárgára pirítom, majd rászórom a paprikát, illletve nem sokkal utána a felcsíkozott pacalt. Sózom, majd mindig csak kevés vizet aláöntve, főzöm. Mikor félpuha állagú beleteszem a zúzott fokhagymát és az őrölt borsot. Az utolsó negyedórában beleteszem a leszűrt babkonzervet és most már piano hangnemben jól összeforralom. Puha kenyérrel a legfinomabb.
Pacal toszkán módon
Hozzávalók: 1 kg előfőzött pacal, 3 dkg vaj, 5 ek olivaolaj, 5 dkg reszelt parmezánsajt, 1 fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 csomó leveszöldség, 2 dl húsleves, 5-6 szem hámozott paradicsom, 1 babérlevél, bazsalikom, bors, 1 dl száraz fehérbor.
Elkészítés: A vaj és olaj keverékén sárgára pirítom a szeletelt hagymát, illetve a vékonyra szelt zöldségeket, az egész fokhagymagerezdeket, valamint a babérlevelet. Beleteszem a felcsíkozott pacalt, majd jó sűrűre beforralom. Hozzáöntöm a bort, a kockázott, hámozott paradicsomokat, sózom és borsozom. Hozzáöntöm a húslevest, majd lassan puhára párolom.
Ha nem vagy pacal-kedvelő, akkor ajánljuk neked a bécsi konyhát, és annak remek ízvilágát!