Fettucce chorizóval és rozmaring szósszal
hirdetés
A rozmaring nagyon népszerű, illatos fűszernövény. Használják mártások, vadhúsok, pácok, szárnyas sültek, zsíros húsételek, gombás- és halételek fűszerezésére, valamint különleges növényi ecetek készítésére, továbbá zsályával és hagymával pácok, szószok, bárány-, és birkahúsból készített ételek, vadhúsok (őz, szarvas, nyúlhúsok), ízesítésére, illatosítására. Főleg a mediterrán konyhára; azon belül a francia és olasz ételekre jellemző.
Nem is volt kérdés, hogy mi is kipróbáljuk valamilyen ételhez a rozmaringot. Végül a BBC Good Food magazin honlapján megtaláltam. Én egyébként M.O.-on magyar kolbásszal készíteném, de a chorizóval is meglepően finom ezt a receptet. Hihetetlen, hogy egy egyszerű tésztavacsora milyen finom lehet. Először én is idegenkedve olvastam, hogy tejszínt keverünk bele, de amikor megkóstoltam rájöttem, hogy így nagyon kellemesen közömbösíti a paradicsomnak a vad ízét.
hirdetés
Lássuk is, mi minden kell hozzá:
- 250 g tészta (fettucce)
- 110 g chorizo (vagy füstölt kolbász)
- 2 ek olívaolaj
- 1 csipet chilipehely (vagy chilipor)
- 1 tk rozmaring (apróra vágott)
- 400 g konzerv paradicsom
- 5 ek főzőtejszín
Az összetevőkből 4 főre elegendő mennyiség készül.
Ezután néhány perc alatt elkészítjük ezt a remek ételt. Először is kifőzzük a tésztát. Azután a kolbászt kb. 1 cm-es darabokra, a rozmaringot apróra vágjuk. Az olajon a kolbászt megpirítjuk, hogy átsüljön, és egy kis színt kapjon. Rászórjuk a csilit és a rozmaringot, kb. 1/2 percig megsütjük, és ráöntjük a paradicsomot. Így rotyogtatjuk még 10 percig, ráöntjük a tejszínt, egyet rottyan, és elzárjuk. A tésztát leszűrjük, és megöntözzük egy pici olajjal, majd tálalhatunk.
Gnudi avagy ricottás gombóc
Nem sokkal később rebukkantam egy másik nagyon jó receptre, amiben a rozmaring szintén helyet kapott. Sorolom is, hogy mi minden kell hozzá:
- 250 g ricotta
- 60 g csicseriborsóliszt (vagy akármilyen ízesebb liszt)
- 20 g olívaolaj
- 20 g teavaj
- 3 gerezd fokhagyma
- bors ízlés szerint
- 1 csokor petrezselyem
- rozmaring ízlés szerint
- só ízlés szerint
A jó minőségű ricottát egy anyaggal kibélelt szűrőre öntjük, és várunk, amíg a felesleges lé kifolyik. A ricottát kb. 40 gramm csicseriborsóliszttel összekeverjük, majd csicseriborsóliszttel megszórunk egy tányért. Utána vizes kézzel gombócokat formázunk az egyvelegből, megforgatjuk a maradék csicseriborsólisztben, és a tányérra helyezzük. Letakarjuk fóliával, majd a hűtőbe tesszük egy éjszakára.
A pihentetés után felforralunk egy lábosban vizet, megsózzuk (ne sajnáljuk), és a gombócokat beletesszük óvatosan (ne bugyogjon nagyon a víz, mert széteshetnek a gombócok). Kb. 2-4 perc alatt feljönnek a víz tetejére, és akkor jó. Amíg a gombócok a lábosban vannak, addig olívaolajat forrósítunk egy teflon lábosban. Ha már forró az olaj, akkor átszedjük a víz tetejére feljött gombócokat, és pirosra sütjük. Ha elérték a gombócok a szép piros színt, akkor papírtörlőre kiszedjük.
A lábosban maradt olívaolajhoz teszünk teavajat, felforrósítjuk, belenyomjuk a fokhagymákat, és beletesszük a fűszereket (bors, petrezselyem, rozmaring) és a sót. Egyet rottyantunk rajta, de vigyázzunk, hogy a fokhagyma meg ne égjen. A gombócokat egy tányérra tesszük, és meglocsoljuk az olívaolajas-fűszeres szósszal. Melegen, azonnal tálaljuk.
Remélem meghoztam a kedvet ahhoz, hogy a rozmaringgal kísérletezz!