1 fűszer + 1 recept – Próbáld ki te is!
hirdetés
A bazsalikom dísz-, fűszer-, és gyógynövény. Népies elnevezései: bazsalikusfű, buszujok, kerti bazsalikum, királyfű, német bors. Karószerű főgyökere számos oldalgyökérre ágazik. Nem hatol mélyre, de dús elágazódásával viszonylag nagy talajréteget sző át. Mereven felálló. 40–60 cm hosszú szára a gyökérnyaktól sok oldalhajtásra ágazik el.
Szára az ajakosok családjára jellemzően négyszögletes. A szár hossza, a levél alakja és színe alapján számos változatát különböztetik meg – a legtöbb helyen a kis, zöld levelű változatát termesztik. A száron és a levélfonákon az erek körül igen gyéren szőrök nőnek. A tojásdad levelek széle csipkés vagy bevagdalt, levélnyelük rövid, válluk lekerekített. A csupasz, vékony levéllemezen gyengén kivehető az erek mintázata.
hirdetés
Szárvégi, laza álfüzér virágzatának egy-egy örvében 6–8 virág nő, az örvök száma 10–18. Csészéje zöld, széle a sziromlevelekkel együtt gyéren szőrös. A csésze felső ajka ép, széles kerekded, míg az alsó ajak négyfogú. A sárgásfehér vagy pirosló párta felső ajka négykaréjú, az alsó enyhén, homorúan hullámos. A párta rövid csöve általában fehér. A porzók a fehér párta alsó ajkához simulnak, annál valamivel hosszabbak. A két termőlevél összenövéséből keletkezett felső állású termőből 4 fekete makkocska-termés jön létre.
És ha már megismertük jobban a bazsalikomot, ideje elkészíteni egy olyan receptet, ami meg is kívánja ezt a remek zöldfűszert:
Csirketekercs bacon-ben
Sokan száraznak találják a csirkemellet, én ezt a receptet az éppen itthon fellelhető hozzávalókból kreáltam. Mindenkinek ízlett már az első próbálkozás, amit azóta sok követett. A beletöltött sajtos keverék kissé kifolyik, amitől ízletes szaft képződik a hús köré. Krumplipürével a legfinomabb. Ha a kifolyt mártásban hagyjuk kihűlni, akkor a mártásból keveset magába szív, amitől csak omlósabb lesz. Ha lusták vagyunk a kemény sajtokat lereszelni, akkor vékony csíkokra, vagy szeletekre vágva is beletehetjük, hiszen úgyis megolvad. Csak ilyenkor kicsit nehezebb feltekerni. Frissen ugyanolyan jó, mint melegítve. Ja, és még a mélyhűtést is tűri, de ezt csak egyszer volt alkalmam kipróbálni. A recept elkészítésénél lehetünk rugalmasak a résztvevő sajtok, ill. fűszerek, valamint a beletekert csirkemell sonka tekintetében (próbáltam már virslivel, tarjával, de sonka nélkül, csak sajttöltelékkel is).
Először is vegyük sorra, mi minden kell a tekercshez:
- 1 db csirkemell filé
- 12 szelet bacon
- 10 dkg tömlős krémsajt (ízlésnek megfelelően sonkás, kolbászos)
- 10 dkg trappista sajt
- 10 dkg füstölt sajt
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 kávéskanál mustár
- bors ízlés szerint
- petrezselyem ízlés szerint
- majoranna ízlés szerint
- bazsalikom ízlés szerint
- 8 dkg csirkemell sonka
- 3 ek napraforgó olaj
Ezután már viszonylag egyszerű a dolgunk, kövesd az alábbi utasításaim:
- A csirkemellet megmossuk, szárazra töröljük. Félbevágjuk, majd a kapott 2 darabot még 3-3 szeletre vágjuk. Külön kiemelendő, hogy a húst nem kell megsózni külön.
- A tömlős sajtot kinyomjuk egy tálkába. Belereszeljük a fokhagymagerezdeket, hozzáadjuk a mustárt, a reszelt sajtokat, borsot őrlünk rá, és villával összekeverjük az ízlésünknek megfelelő zöldfűszerekkel.
- Megágyazunk a csirkemelleknek a következőképpen: a vágódeszkán a baconszeleteket hosszában kis átfedéssel egymás mellé kiterítjük. 3 hússzeletet sorban elhelyezünk a „bacon-lepedőn”. A sajtkrém felét rákenjük a húsra. Ráhelyezünk 2 szelet csirkemell-sonkát.
- Majd a vágódeszka rövidebb oldalát magunk felé fordítjuk, egy hosszú és széles késsel a teljes bacon-sor alá nyúlunk, és feltekerjük a húst. Vastag hurkát kapunk.
- Egy tűzálló tálba olajat spriccelünk, és a hurkaszerűen feltekert bacon-os csirkét beletesszük. A tetejét ugyancsak megspricceljük egy kevés olajjal. A maradék hozzávalókból készítünk még egy ugyanilyen darabot.
- 45 percig fóliával befedve sütjük, majd levesszük a fóliát, hústűvel teszünk egy próbát, és még kb. negyed óráig pirítjuk a tetejét.
- A sütési hőfok 200°C legyen!
Jó étvágyat!