Készítsünk sertést nyárson céklarizottóval!
hirdetés
A disznóhús mellett számos érv szól. Íme, néhány ezek közül: a sovány disznóhús csupán százhárom kalóriát tartalmaz tíz grammonként. Telis tele van B12, B6 és B3 vitaminnal is, pont úgy, mint a csirke esetében, segítenek lebontani a szénhidrátot valamint a zsírt, ezzel is elősegítve az energia effektív felhasználását.
A sertéshús gazdag fehérjében, egész pontosan 100 gramm hús 20 grammot tartalmaz. A sertés szűzpecsenyéje mindössze annyi zsírt tartalmaz, mint a sovány csirkemell. Ez remek cink forrás is, ebben is gazdag, ami a tesztoszterontermelést javítja, illetve fokozza az állóképességedet is. Egy kétszáz grammos adag lefedi a napi szelénszükségletedet, bebizonyított tény, hogy segít a sportolóknak egy kifulladásig végzett edzés után a regenerálódásban. És nem utolsó sorban nagyon ízletes húsról beszélünk.
hirdetés
A cékla illata valamint íze magában foglalja a föld illatát! Ezt pedig kihasználhatjuk méghozzá úgy, hogy felejthetetlen élménnyel gazdagodjunk! A friss cékla lédús, ropogós, remek, érdemes kipróbálni másképp is, mint salátának! Természetesen a céklasalátánál az ecet íze jócskán tompít, de ez még mindig a legismertebb és legelterjedtebb elkészítési módja a céklának. Az apró egész céklagumókat elteszik ecetes lébe egészben is, Németországban elég gyakori.
Amennyiben szeretnénk barátkozni ezzel a csodanövénnyel, a céklasalátát keverjük el tejföllel, ennek már az íze is remek lehet, de ha egy kis szarvasgombát is reszelünk erre, akkor már klassz lesz céklánk. A tejföltől a színe ennek szép rózsaszínt kap, így a gyerekeknek is jobban fog tetszeni, s megfogják enni. Alufóliába tekerve és sütve vagy miért is ne grillezve, akár a parázsba dobva hamar megsül a cékla, ezt követően ízesíthetjük, szeletelhetjük, pürésíthetjük. Önálló étel vagy köretként is megállja a helyét, de mártásokat is kiegészíthetünk, vadhúsok, marha, kacsa, lúd mellé! A céklának nemcsak az ízével, de a színével is játszhatunk, remekelhetünk. Kiválóan megfest mindent, de tényleg mindent… Tésztát, palacsintát, sőt még a rizst is…
Céklarizottó rukkolával és rozmaringos sertésnyárssal
Különleges étel ez, mégis egyszerűen elkészíthető. A hozzávalók: egy bögre rizs, nyolc dkg vaj, egy fej hagyma, két deciliter vörösbor, egy fej cékla, só, bors, négy deciliter zöldségalaplé vagy húsleves, négy evőkanál parmezán, egy nagy marék rukkola. A nyárshoz kell egy szűzpecsenye, só, bors, egy ág rozmaring. Az Elkészítési módja a következő: a hagymát valamint a céklát apróra kockázzuk. A vajon megfuttatjuk a hagymát, ehhez hozzáadjuk a rizst, sózzuk, hozzáadjuk a vörösbort, megkeverjük, lassú tűzön főzzük, belekeverjük a céklát, és a zöldséglevessel folyamatosan pótolva a levet, szépen kevergetve főzzük. Mikor már krémes állagaggal rendelkezik, belekeverjük a parmezánt és a rukkola felét. A szűzpecsenyét hosszú csíkokra vágjuk, nyársra fűzzük, sózzuk, borsozzuk. Esztétikusabb lesz a nyárs, ha a csíkra vágott húst felfűzzük rá, hajtogatva, cikkcakkban. Csak egy apró ötlet: a serpenyőben, kevés olajon a rozmaringággal pár perc alatt megsütjük. Grillezhetjük is a húst, vagy sütőben kétszáz fokon tíz perc alatt is megsüthetjük. Sütni, forgatni valamint tálalni is könnyebb, mintha csak simán kockázva pirítanánk! A rizottót tányérra szedjük, rukkolát tegyünk halomba a tetejére, és a húsnyárssal tálaljuk. Egyszerű alapanyagokból igenis lehet izgalmasat és finomat készíteni: a hosszúkás fajta céklagumó illatosabb és édesebb ízű, fontos megjegyezni, hogy az édes íz ellenére nem tartalmaz sok cukrot. száz gramm céklában harminc kcal, illetve hét gramm cukor van, míg a cukorrépában huszonöt százalék is lehet. Vörösgyökérnek is nevezik, a cékla karakteres szereplője a flamand, szláv konyhának. A nyers céklából gyümölcscentrifugával is sok jó italt készíthetünk, amennyiben valamilyen gyümölccsel együtt készítjük úgy, mint sárgadinnye, narancs, barack.