Készítsünk finomságokat kakiból!
hirdetés
Félre értés ne essék! A kaki egy gyümölcs. Az ébenfafélék családjába tartozó ősi kultúrnövény. A Távol-Kelet kertjeitől Amerikáig mindenütt megtalálható a szubtrópusi és a szubmediterrán klímában, és hazánkban is télen igen sok szupermarketben megvehető. Többnyire darabszámra kínálják.
Aki még nem ismeri a kakit, annak röviden bemutatjuk, mit is érdemes róla tudni. Nevezik még datolyaszilvának, lichinparadicsomnak is, de a sharonfruit, hurma, kákó, persimon nevek is ugyanezt a gyümölcsöt takarják. Ez a paradicsomra hasonlító erős narancssárga színű gyümölcs megtalálható sárgásabb vagy pirosabb árnyalatban is, húsa, állaga a barackéhoz hasonlít, és méretre is nagyjából akkora. A lédús terméshús a teljes érettség előtt nyersen élvezhetetlen. Keserű, erősen csersavas és összehúzó hatású. Érett, lágy állapotban a csersav viszont részben vagy teljesen eltűnik; a bogyó édes ízűvé és zamatossá válik. Sok fajtája steril, vagyis mag nélküli, a termékeny bogyóban azonban 4-8 hosszú, tojás alakú, egyik oldalán lapított, 2 cm-es barna mag van.
hirdetés
Fontos szerepe van a pajzsmirigybetegségek, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a fogínysorvadás, a vérszegénység megelőzésében és kezelésében. A gyümölcsök ősszel kezdenek érni, télen pedig nagyon sok helyen megtalálható, annak ellenére, hogy Magyarországon elég kevesen fogyasztják (még) ezt a furcsa gyümölcsöt. Mivel november első dekádjában érik és utóérés nélkül fanyar, sem a madarak, sem a rovarok nem károsítják. Ha nyomásra puhának tűnik, akkor a gyümölcs érett, ha még keménynek tűnik, akkor érleljük még néhány napot újságpapírba csomagolva. Meghámozva, felkockázva azonnal fogyasztható. A vad datolyaszilva nagyon ellenálló a gombabetegségekkel szemben is, a nemes datolyaszilva virágzás előtt, alatt és közvetlenül utána bizonyos védelmet, permetezést igényel.
A kaki felhasználása a konyhában
Egy kaki és fél narancs levéből már egy pohárnyi finom kis gyümölcs turmixot is készíthetünk, de készíthető belőle lekvár, befőtt, gyümölcsszósz húsok mellé, akár valamilyen süti is. Ha pépesített formában lefagyasztjuk, utólag is használhatjuk krémekhez, fagylaltokhoz.
Ha egyszerű finomságra vágyunk, készítsünk belőle piskótát. Kell majd hozzá 10 dkg kókuszzsír, 15 dkg porcukor, 2 dl tej, 4 tojás, csipet só, 25 dkg liszt, 1/2 csomag sütőpor, kaki (sharonfruit) ízlés szerint. Nagyon egyszerű elkészíteni. A megolvasztott kókuszzsírt keverjük el a tojások sárgájával, porcukorral és egy csipet sóval, majd adagoljuk hozzá a tejet, sütőport és lisztet. Ha ezzel megvagyunk, verjük fel a tojások fehérjét jó kemény habbá és óvatosan forgassuk bele a masszába. A tepsibe tegyünk sütőpapírt, vagy zsírozzuk és lisztezzük ki, majd öntsük bele a piskóta alapot. A végén szórjuk bele a datolyaszilva darabokat és 160-170 fokon süssük meg. Azt nehéz megmondani, hogy mennyi ideig, figyelni kell a tetejét, és ha már elkezdett barnulni, szurkáljuk meg (hústűvel). Ha időt kéne mondani, akkor nagyjából 10 percben kell gondolkodni. Ha már nincs tészta a tűn, akkor készült el.
Természetesen ez csak egy a sok recept közül, a keleti konyhától az észak-afrikai finomságokig számos országban szeretik és felhasználják, érdemes tehát külföldi ételek receptjei között is böngészni a világhálón.