Csalánból készült ételek
hirdetés
A csalán nagyon sok gyógyhatásáról ismert növény. Viszont a konyhában ritkán kerül fazékba. Tavasszal érdemes zsenge és kevésbé csípős hajtásait felhasználni az ételeinkben. Magában vagy akár más ételekhez keverve is elkészíthető. Ráadásul a csalán gyorsan felszívódó organikus vasat tartalmaz, azaz a szervezetünk jól hasznosítja vastartalmát.
A zsenge hajtások még nem annyira csípősek, akár kézzel is gyűjthetőek. Egyébként használjunk gumikesztyűt, vagy ollóval vágjuk bele egyből a gyűjtőedényünkbe. A nem virágzó csalánnak a felső 3-4 levélmélységű részét kell leszedni. Először is gyűjtsd egyből bele egy zacskóba, kb. 15-20 db szálat. A zacskóba tölts vizet, fogd össze a száját és rázd jól össze, majd öntsd ki úgy a vizet, hogy bennmaradjon a csalán. Ismételd meg még egyszer a mosást. A csalánt hagyd még kicsit a zacskóba és nyomkodd össze.
hirdetés
A második módszer öntsd az összegyűjtött csalánszárakat vízzel teli edénybe vagy mosogatóba és a szárvégeken megfogva öblítsd le alaposan, majd dobd felforralt vízbe. Hagyd hűlni, majd szűrd le és kézzel feldolgozhatóvá válik a csalán. Nagy mennyiségben való nem javasolt fogyasztani, gyomorpanaszok, vizeletpangás, allergiás reakciók fordulhatnak elő. Mint vizelethajtó a csalán is kimerítheti a szervezet kálium. Fontos az, hogy biztonságos helyről gyűjtsd be a csalán felső friss gyenge hajtását kb. fél vödörnyit. Tiszta legyen egyéb zöld növénytől mentes.
A vizet felteszed, ha forr, ráöntöd a csalánra. Ha kihűlt szűrd le, a levét ne öntsd el. Akár szobanövények locsolására is felhasználható. A leszűrt csalánból nyomd ki a vizet, így gombócokat fogsz kapni. Majd ezeket apróra felvágod és aprítjuk. Kiváló alap egy jó leveshez. Lisztes rántást készítesz, amibe az apróra vágott csalánt beleteszed. Felöntöd vízzel, sóval egy fej apróra vágott fokhagymával és tejföllel gazdagítod. A végén kolbász karikákkal és felvert tojással is növelheted a nagyobb tápértéket és ezzel együtt az ízek is sokkal gazdagabbak lesznek. Némi változtatással így is elkészíthető a leves: lisztes rántáshoz tönkölybúzalisztet és olívaolajt, fokhagyma helyett medvehagymát, kolbász helyett köles gójokat használtunk. A főzelék felét is a leveshez lehet adni, a másik felét kiviheted a fürdőszobába: hajöblítőnek vagy ülőfürdőnek is kiváló. A leves fantasztikus ízekkel rendelkezik, az alap csalános-lisztes rántásból kiindulva lehet készíteni főzeléket, vagy akár mártást is a tésztára.
Csalánfőzelék: A megmosott zsenge csalánt forró vízben puhítsd, majd vágd apróra. Párold vajban vagy olíviaolajban, majd szórj rá kevés lisztet és kevergetve öntsd fel tejjel. Ízesítsd fokhagymával, sóval, borsika fűvel.
Csalánmártásos spagetti: Kb. 15 szár csalánt puhíts meg, vágd apróra és adj a 2 evőkanálnyit lisztből készült rántáshoz. Folyamatosan kevergetve öntsd fel 1,5 - 2 dl tejszínnel és sűrűsítsd be. Ízesítsd fokhagymával, sóval, borsikafűvel. Öntsd a kifőtt tésztára és szórd meg reszelt sajttal.
Csalános fasírt kölessel: 250 gr pukykacombot, 1 db almát, 1 db vöröshagymát, 1 gerezd fokhagymát és kb. 10-15 leforrázott csalánszárat együtt darálj le. Keverd össze 1 db tojással, 2-3 evőkanálnyi teljes kiőrlésű liszttel, vagy tönkölybúzaliszttel. Ízesítsd sóval, borsikafűvel. Dolgozd jól össze a masszát, ha túl híg lenne, adhatsz hozzá búzacsírát vagy zabkorpát is. Majd kezd el formázni a kis aranyos pogácsákat és süsd ki a meleg olajban.
Körete: 1 rész jól megmosott köleshez önts 3 rész vizet. Ízesítsd sóval, szárított zöldségkeverékkel és főzd puhára.
Mindenkinek ajánlott elkészíteni ezeket a finom ételeket!