Tudjunk meg többet a népszerű kávéról!
hirdetés
A kávét a száraz évszakban kezdik el szüretelni. Ekkor a szemek még fényesek, pirosak. Háromfajta szüretelés van. A kézi szüretelés szelektív, vagy lehúzó. Szüretelnek gépekkel is. A szelektív szüretelés kivételével együtt szedik le az éretlen és az érett szemeket.
Az éretlen bogyók zöld színűek, ezek az érés során a sárgától a piroson át a sötétvörösig vagy a liláig, változó színben játszanak. A termésnek tojás alakja van, és a cseresznyére emlékezteti az embert. A minőségi Arabica esetében a kávészemeket az ún. „nedves módszerrel” dolgozzák fel. A kevésbé minőségi kávéknál a kevésbé munkaigényes „száraz módszert” alkalmazzák. Mind a két módszer hatással van a kávé minőségére és végleges árára is. Mindkét feldolgozási mód esetében a hangsúly a zöld kávészemeken található héj eltávolításán van. Minden egyes kávészem lédús, édeskés gyümölcshúsba van beágyazódva, melyet három rétegű vastag burok véd. A száraz módszer alkalmazása esetén nem jön létre az erjedés folyamata. Ez a módszer kevésbé munkaigényes. Kizárólag a kevésbé minőségi fajtáknál használatos. A begyűjtött termésből az összes nedvességet el kell párologtatni. Ezért néhány hétig a száraz levegőn hagyják. Ilyenkor rendszeresen átfésülik, hogy megakadályozzák az erjedést. A levegőnek köszönhetően a szemek héja megbarnul, és porhanyós állagú lesz. Ez a módszer nem túlságosan drága, és nagyon oda kell figyelni, hogy a magok megfelelőképpen kiszáradjanak, de nehogy túlszáradjanak. A száraz módszer főleg az Arab-félszigeten, Közép-Amerikában, és Brazíliában használatos.
hirdetés
Az úgynevezett nedves módszer esetében végbemegy az erjedés folyamata. Ez a módszer munkaigényes, és csak a minőségi Arabica fajták esetében használatos. Ezt a kávét hívják néha „mosott kávénak”. A nedves módszerrel való feldolgozása során megmarad a magok eredeti minősége, sokkal kevésbé károsodnak feldolgozáskor. A betakarítást követően a lehető leghamarabb el kell távolítani a magok burkát. Később ezeknek a maghéjaknak az eltávolítása már problémás lenne, és károsodhatnának a szemek is. Víz segítségével történik az éretlen vagy száraz szemek eltávolítása. Ezt követően az érett szemekben végbemegy az erjedés. Ez néhány óráig is eltarthat. Ez alatt olvad fel az a ragadós réteg, amely a magok héját takarja. Az erjedést követően a magok felülete érdesebbé válik, héjuk már nem ragad. Hogy a magokat tárolni lehessen, tovább kell csökkenteni a nedvességtartalmukat, amely még a feldolgozást követően is 50 %. Még legalább két hetes szárítást igényelnek. A szárított szemeket pergamenkávnak nevezik. Ebben az állapotban már elraktározhatóak, de nem több mint egy évre. A szállítás előtt a kávészemeket hámozzák, felületéről hántológép segítségével eltávolítják a pergamenszerű héjat. Majd a kávészemeket fényezik, hogy eltávolítsák a maradék a felületükről a maradék, ezüstös színű hártyát. Az egész munkafolyamat végén a kávészemeket átválogatják nagyság és vastagság szerint. A másik fontos tényező a kávészemek külleme és származási helye, amit 10-20-ig terjedő skálán értékelnek, vagy betűvel látnak el mint az AA.
Ilyen hosszú utat tesz meg a kávé, míg az Ön asztalára kerül, hogy élvezze annak forróságát, és kellemes ízeit. A kávé mindennapjaink részét képezi, de nem is tudjuk, mennyi munka van vele, míg fogyasztható állapotba nem kerül. A kávé bizony hosszú utat jár be a feldolgozás során, míg fogyasztható nem lesz. De magát az őrölt kávét is sokféle módon hasznosítják, korábban erről is írtunk.