A paprika és a paradicsom feldolgozása a konyhában
hirdetés
A paprikát és paradicsomot megannyi módon felhasználja a magyar konyha, de nem mindegyik technikát ismerjük. Vagy ha ismerjük, akkor ritkán alkalmazzuk amiatt, hogy nem főzünk változatosan. Ennek megváltoztatásáért igyekeztünk néhány ötlettel előrukkolni.
A paprika sütése megannyi módon
hirdetés
Ha a paprikát megsütjük, majd elszenesedett héját eltávolítjuk, könnyebben emészthetővé tesszük: megpuhítjuk húsát és kiemeljük az ízét. Ezért különösen érdemes megsütni, ha salátába tesszük, amiben a paprika nem főzhető tovább.
1 – Grill alatt sütés:Vágjuk félbe a paprikákat, és tegyük héjas felükkel felfelé egy alufóliával borított grillrácsra. Süssük közepes hőmérsékletű grill alatt, amíg a héjuk feketedni kezd. Tegyük át egy műanyag tasakba, és lazán kössük be a végét. A zacskóban keletkező gőz segít meglazítani a héjat a zöldség húsán.
2 – Sütés a gáztűzhelyen:Ha csak egy vagy két paprikát készítünk el, fogjuk meg fémfogóval vagy szúrjuk hosszú villára, és tartsuk a gáztűzhely lángja fölé. Addig forgassuk, amíg minden oldalán meg nem feketedik. Ezután tegyük műanyag zacskóba, a leírtak szerint.
3 – Hámozás:Miután kihűlt, húzzuk le a héjat, majd húzzuk ki a szárat, és távolítsuk el a paprika belsejében maradt magokat. Ha túlságosan lédús, szárogassuk le egy konyhai papírtörlőn.
A chilit is hasonlóan készítjük el
Olykor hámozott chili szerepel azokban a receptekben, amelyeknél szükség van a csípősségére, de egyúttal a lágy állagára is, mint például a mártásokban, mártogatós szószokban és ázsiai stílusú levesekben. Mindkét fenti módszer alkalmas, de a chilit hagyjuk egészben. A sütési időt mindkét módszer esetén csökkenteni kell. A chili kapszaicin nevű enzimje irritálhatja a bőrt. Ha gumikesztyűt viselünk az elkészítése során, megelőzhetjük ezt a problémát.
A paradicsom feldolgozása
Mindig a beszerezhető legjobb paradicsomot használjuk. A melegházi paradicsomok gyakran sápadtak és íztelenek, és bárhogy is főzzük meg őket, nem alakul ki az édes és finom íz. Ha lehetséges, kerüljük a hűtött paradicsomot, mivel a hűtés elfedi az ízt és az aromát. A paradicsom húsát nagyon vékony csíkokra lehet szedni, vagy felkockázni.
1 – Hámozás:A paradicsomokat a főtt ételekhez való felhasználáshoz általában meghámozzuk, mivel a héj nem puhul meg a főzés során. Távolítsuk el a szárakat, és tegyük a paradicsomokat hőálló edénybe. Ha nagyon érettek, kicsit metsszük be az aljukat kereszt alakban. Öntsük fel forrásban lévő vízzel, és hagyjuk állni, ameddig a héj kezd leválni – nagyon érettek esetén ez 15 – 20 másodperc, keményebb példányoknál akár 2 percig is eltarthat. Emeljük ki és tegyük át őket egy tál jéghideg vízbe – ez gyorsan lehűti a paradicsomokat, és megelőzi a további puhulást. Húzzuk le a héjukat, és dobjuk ki.
2 – Kimagozás:Vágjuk félbe a paradicsomot. Egy teáskanállal kaparjuk ki a magokat és a pépes belsőt. Nagyon lédús paradicsomoknál a lét átszűrhetjük, és öntetben vagy mártásban használhatjuk.
3 – Aszalás: A paradicsom ízének intenzitását fokozhatjuk, ha sütőben részlegesen megszárítjuk. Felezzük meg az érett, ízletes paradicsomokat, és rendezzük el őket egy rétegben, egy lapos sütőformában, a vágott felükkel felfelé. Hintsük meg, nagyon kevés kristálycukorral, majd szórjuk meg finomra vágott rozmaringgal vagy oregánóval, és süssük 150°C-ra előmelegített sütőben körülbelül 4 órán át, amíg ráncos lesz és kiszárad. Szeljük vékony csíkokra. Másik megoldás, szorosan rakjuk sterilizált befőttesüvegbe, öntsük fel olívaolajjal, és tároljuk a hűtőben akár két hónapig is.