5 remek alapanyag, amivel kiválthatod a húst
hirdetés
Akár elkötelezett vegák/vegánok vagyunk, esetleg időszakosan próbáljuk ki a húsmentes étrendet, vagy csak szeretünk néha új, izgalmas ízeket megkóstolni, biztosan találkoztunk már néhány húspótló alapanyaggal. Most a legjobban ismert fajtákat ismerhetjük meg még közelebbről.
Szükség van-e a húspótló alapanyagokra, és ha igen, miért? Egyre nyilvánvalóbb, hogy a húsmentes vagy legalábbis kevesebb állati eredetű terméket tartalmazó étrend sokkal jobb saját egészségünk és a bolygó épsége szempontjából. Ha így teszünk, találnunk kell egy olyan fehérjeforrást, amit sokszínűen tudunk használni a konyhában, pont úgy, mint a húst. Ebben segítenek minket a különböző húspótló alapanyagok. Első látásra talán furcsának tűnhetnek, de ne csak a szemünknek higgyünk, kóstoljuk meg őket bátran!
hirdetés
Hüvelyesek
Mind ismerjük, és (remélhetőleg) rendszeresen fogyasztjuk is őket. Bab, borsó, csicseriborsó, lencse: ezek az apró szemek elképesztően jó hatással vannak az emberi szervezetre, ráadásul többféle fogásba is belecsempészhetjük őket.
Íz: Önmagukban nem túl harsányak, viszont annál jobban szállítanak más ízeket, amiket a levesből, raguból vagy fűszerektől vesznek át.
Egészség: Növényi fehérjében és vasban gazdagok, ezért érdemes őket heti rendszerességgel fogyasztani.
A konyhában: Készülhet belőlük leves, ragu, akár pörkölt is. Hidegen salátába, szendvicskrémbe is tehetjük. Sőt, fasírt alapja is lehet.
Tofu
Valószínűleg találkoztunk már ezzel az alapanyaggal, ha máshol nem, hát egy ázsiai étteremben. A szójatejből préselt fehér kockák állaga lehet krémesen puha vagy kemény is.
Íz: Enyhén érezhető benne a szója, a hüvelyesekhez hasonló vonalon mozog. Nagyon egyszerűen fűszerezhető, és szinte bármilyen ételben megtalálja a helyét.
Egészség: Tömve van fehérjével, ami igazán jó helyettesítővé teszi.
A konyhában: Attól függően, hogy mennyire szilárd, több dolgot is csinálhatunk vele: megsüthetjük kockákban, belefőzhetjük levesekbe és ragukba. Nem kifejezetten húsos állagú, de nem is akar az lenni, inkább egy friss sajtra hajaz.
Tempeh
Általában szójababból készítik, a tempeh egy fermentált növényi alapanyag, izgalmas kiegészítője lehet a konyhánknak. Krémfehér vagy halványbarna színű tömbökben kapható, állaga enyhén darabos.
Íz: Ugyan ez is szójából készül, nem ugyanaz, mint a tofu. Az állag mellet ízben is eltérnek, a fermentáció miatt a tempeh erőteljesebb aromával rendelkezik.
Egészség: Mint a tofu, ez is gazdag fehérjében, amit a fermentáció még komplexebbé tesz: több rost és tápanyag marad meg a szójából.
A konyhában: Mindenképpen hőkezelni kell, mert a benne maradt erőteljes érlelő kultúrák nem fogyaszthatók nyersen. Rágós, egészen hússzerű állaga miatt megsütve, szendvicsekben vagy salátákon jó választás lehet.
Szejtán
Búzasikérből készül ez a húspótló, ezért a gluténmentes étrendet követőknek nem ajánlott. Akik ehetik, épp a glutén miatt szeretik: ettől lesz ugyanis keményebb, rágósabb az állaga.
Íz: Önmagában nem túl domináns, ezért érdemes más ízekkel párosítani. Nagyon jól felszívja a fűszeres szószok és raguk aromáját.
Egészség: Magas fehérjetartalma mellett kevés zsír van benne, és szénhidrátból sincsen benne túl sok.
A konyhában: Kiválóan grillezhető, pirított serpenyős ételekben, stir fry-ban nagyon jól megtalálja a helyét. Jót tesz neki, ha alaposan megpirítjuk.
Jackfruit
A jackfruit tulajdonképpen egy gyümölcs, amit éretlen formájában használnak hús helyettesítésére. Ilyenkor a gyümölcs húsa szálakra szedhető, ezért találó alternatíva tépett vagy darált hús helyett.
Íz: Amikor a gyümölcs beérik, üde, trópusi aromát kap (a legtöbbször banán és mangó keverékéhez hasonlítják). Az éretlen jackfruit azonban nem ilyen, felismerhető íze nincsen.
Egészség: A többi húspótlóhoz képest elmarad a fehérjetartalom terén, azonban kiváló rostforrás.
A konyhában: Ázsia boltokban kapható konzerv formájában. A legtöbben pulled pork receptekben használják, azonban másra is képes. Inkább zöldségként, ne húsként gondoljunk rá: így legyen része szószos ételeknek, salátáknak vagy curry-nek.
Forrás: Nosalty