Ínycsiklandozó hagymalekvár mindenkinek
hirdetés
A vörös hagymáról valószínűleg nem mindenkinek a lekvár jut eszébe, azonban aki egyszer kóstolta a hagymalekvárt, az biztosan egy életre megszereti. A különleges édes, fűszeres íz nagyon jól illik a sültekhez, de nagyon kiadós reggeli lehet belőle pirítósra kenve. Hátránya, hogy igen időigényes az elkészítése, és amint az ismeretes a hagyma illata elég markáns, ezért jó, ha a szellőztetésről is gondoskodunk.
A lila hagyma világszerte nagy népszerűségnek örvend és gyógyhatásáról regéket zengenek. Sokan nem is gondolnák, mennyi tápanyagot, antioxidánst tartalmaz ez a növény, s emellett még baktérium- és vírusölő hatású illóolajokban is gazdag, ezért jól alkalmazható fertőzés, influenza, és más gyulladással járó betegség esetén. Nem utolsó sorban pedig nagyon finom. Készítsük el együtt, ezt a rendhagyó lekvárt, hogy többet fogyasszunk ebből az egészséges zöldségből. A befőttes üvegek nem csak kamránk méltó díszei lesznek, ajándéknak is kiváló. A hozzávalókat beszerezni nagyon egyszerű.
hirdetés
Nem lesz másra szükségünk, mint 2 kg lila hagymára, 2dl olajra, 4 evőkanál barna cukorra, 3 evőkanál balzsamecetre, sóra, borsra, vagy akár fahéjra, ízlés szerint. Az elkészítés, amint azt már említettem nem annyira nehéz, mint inkább időigényes, ezért a türelmetlenebbek inkább hozzá se kezdjenek. Egy jó könyv társaságában azonban gyorsan eltelik az a 2-3 óra, és higgyék el, megéri. Az előkészületek nem vesznek sok időt igénybe, hiszen csak a hagymát kell megpucolni és ízlés szerinti formába felszeletelni. Vághatjuk karikára, kockára, ízlés szerint. Az olajat és a cukrot helyezzük előbb az edénybe, így megfuttatjuk kicsit a cukrot.
A karamellszerű cukorra rádobjuk a lila hagymát és főzni kezdjük. Nem szükséges lefedni, de javallott jól megforgatni a cukros olajban. Nem kell folyamatosan kevergetni, ezért más tevékenységekkel is leköthetjük az időnket, s időnként megkeverni a rotyogó finomságot. Ez idő alatt akár a befőttes üvegeket is kiforrázhatjuk, esetleg díszíthetjük. Lekuporodhatunk a kedvenc könyv mellé, vagy akár karácsonyi díszeket is készíthetünk a ránk szakadt időben. A hagyma akkor készül el, amikor szinte teljesen karamelizálódott.
A kész lekvár barnás, sötétlilás színű, szemet gyönyörködtető, a levét is szinte teljesen lefőtte. Amikor már megfelelő állagú a lekvárunk, akkor ideje a fűszerezésnek is. Borssal, sóval ízesítjük, a balzsamecet pedig utánozhatatlan ízt kölcsönöz neki. A fűszerezés természetesen ízlés dolga, de jó, ha fokozatos, óvatosan bánunk az adagolással. Jobb, ha közben többször is megkóstoljuk. A hagymalekvár önmagában nagyon édes, sok fűszerrel változtathatunk ezen, de nem biztos, hogy érdemes. Az ünnepi ízek szerelmesei megbolondíthatják némi fahéjjal is, ami még érdekesebb ízt ad a finomságnak. Elkészíthetjük ajándékba is, ha egyedi, saját készítésű meglepetéssel szeretnénk lenyűgözni szeretteinket. Az Ünnepi asztalnál pedig ki is bonthatjuk az ízletes csemegét, különleges ízvilágot lopva a karácsonyi finomságokhoz. Nem utolsó sorban pedig a gyerekek szívesebben fogyasztják a zöldséget finom lekvár formájában. Készítsék el önök is és árulják el, milyen különleges fűszerekkel tették még finomabbá a lekvárt.
A zöldégeket nem csak lefőzve lehet eltenni télire, hanem szárított zöldségek formájában is, korábbi cikkünk erről is részletesen írt.