Kelkáposzta szinte egész évben – De hogyan tároljuk?
hirdetés
Magyarországon kínai kel már 7-8 hónapon keresztül kapható. Áprilistól az enyhén fűtött fóliákból, májusban-júniusban tömegesen jelenik meg a piacon a fűtetlen fóliákból, később a fátyolfóliával takart szabadföldi termesztésből áru.
A nyár folyamán nem termesztik, mert a hosszú nappalos időszakban gyorsan magszárat fejleszt, és egyébként sem bírja a nagy meleget. Az őszi időszakban szabadföldön termesztik, októberben-novemberben kapható a legalacsonyabb áron, de alapvetően téli tárolásra szánják a kínai kelt, ez jó esetben februárig-márciusig folyamatosan szállítható a boltokba.
hirdetés
A kínai kel jól tárolható, de a nyers fogyasztást feltételező kiváló minőség megőrzése érdekében sokkal gondosabban kell kezelni, mint a többi káposztafélét. A tárolás sikerét alapvetően ebben az esetben is a termőhelyről behurcolt betegségek és kártevők veszélyeztetik, a kínai kel zsenge leveleit sok kártevő szívesen látogatja, ezért a levéltetvek, hernyók és meztelen csigák nagy kárt okozhatnak. A kínai kelt számos jellegzetes élettani betegség is veszélyezteti, ilyenek a kalciumhiány miatt kialakuló belső levélszél barnulás, majd az ezt követő belső rothadás, a fekete erűség, a sejtlégzés akadályozottsága nyomán kialakuló szövetelhalás, a levelek vizenyős elpusztulása, valamint a fagykárosodás. Ezeknek kiváltó okai a termesztés során elkövetett hibák, illetve a kedvezőtlen időjárási körülmények. Az élettani betegségek a tárolás során minden esetben rosszabbodnak. Ezeket kivédeni csak a betároláskor végzett gondos átválogatással lehet.
Hogyan tároljuk?
Az egészséges fejeket mindig torzsával lefelé, egymás mellé kell állítani, műanyag vagy faládába, a ládákat egymásra lehet tenni, de a levegő áramlását biztosítani kell. A fektetett fejek sérülnek az összenyomódás miatt, és a párolgással keletkező víz nem tud távozni, ami gyors rothadást okoz. Ugyanakkor az apadási veszteség elkerülésére magas páratartalmat kell biztosítani, gépi párásítás híján a ládák közötti padlófelület fellocsolásával. A tárolandó fejeken a külső, nagy borítóleveleket meg kell hagyni, ezek rendkívül rossz állapotba kerülnek, kívülről a káposzta rémesen néz ki a tárolás végére, de a borítólevelek alatt teljesen épen marad a belső rész.
A tárolóból kikerülő kínai kelt zsugorfóliába szokták csomagolni, de lényeges, hogy felül a csomagolás nyitva legyen, hogy a pára a levelek közül távozhasson. Ilyen módon a megvásárolt áru még hűtőszekrényben is jól megmarad 1-2 hétig, ha van 2-3 oC-os hűtési lehetőség, akkor még inkább.
Magas rosttartalom, ásványi anyag és C-vitamin bomba
A kínai kel nagyon sokféleképpen fogyasztható. Rosttartalma magas, ásványianyag-tartalma is számottevő, C-vitamin-tartalma frissen szedve 40 mg/100 g körül van. Kelkáposzta-főzeléket is szoktak belőle főzni, ez érthető, ha túl sok van belőle, de ez a zöldségféle sokkal többre érdemes. Levesnek, párolt zöldségnek, rakott ételnek is kitűnő, kínai ételekbe különösen jól használható. Legcélszerűbb fogyasztani mégis nyersen, salátakeverékekben, amiben lehet tojás, sajt, virsli. Külső levelei zöldek, a belsők sárgák, a levélerek fehérek, így a felszecskázott anyag igazán látványos. Ecetes lében és majonézes mártásban is órákig megtartja a ropogósságát, ha nincs rajta túl sok só. Szentes környékén reszelve, hagyományos káposztasalátának elkészítve is gyakran fogyasztják.
Jó volna, ha minél többen megismernék ezt az érdekes formájú, kellemes ízű zöldséget, és a hazai fogyasztása is tovább emelkedne.