Levesek hús nélkül
hirdetés
Nem minden leveshez kell hús, számos ízletes levest lehet készíteni hús nélkül is. Ebben a cikkben néhány remek hústalan leves receptet mutatunk be.
A hús nélkül készült leveseket ízesíthetjük:
hirdetés
1. Rántással: A zöld főzelékekhez világosabb, a téli száraz főzelékekhez barnább rántást készítünk, hideg vízzel feleresztjük, simáriára keverjük, legalább egy félóráig főzzük, azután keverjük a leveshez, azzal is főzzük még 5—10 percet.
2. Hagymás rántással: Ezt úgy készítjük, hogy 1 finom apróra vágott hagymát 1 kanál zsírban megpirítunk, ráhintünk 1/2 kanál lisztet, párszor megkeverjük, feltöltjük hideg vízzel, elfőzzük, mint a rendes rántást.
3. Habarással: Fél kanál lisztet 2 kanál hideg vízzel eldörzsölünk, 2—3 kanál tejfölt vagy tejet keverünk hozzá, beletesszük a levesbe, 10 percig főzzük.
4. Tojással, tejföllel feleresztve: 4 személy részére a levesestálban felverünk 2 tojást, hozzákeverünk 1 deci tejfölt, a levest lassanként, kanalanként, folyton keverve, hozzáöntögetjük. Ha olcsó a tojás, vagy ha a fehérjét el tudjuk egyébhez használni, akkor csak a tojások sárgáját használjuk a leveshez, ez esetben 1 sárgával többet teszünk és így kevésbé fenyeget a veszély, hogy a leves összefut. Ezt akkor is elkerülhetjük, ha kezdetben habverővel keverjük a forró leves egy részét a tojáshoz, egy kicsit hűlni hagyjuk, s csak azután öntjük hozzá a többi levest. Leveseknek, becsináltaknak, zöld főzelékféléknek, mártásoknak csak világos, zsemleszínű rántást készítünk, száraz főzelékhez csak barna rántást. Mielőtt a rántást vízzel feleresztjük, behintjük egy késhegynyi édes paprikával.
Íme néhány klassz recept:
Köménymagos leves
Két kanál köménymagot, 1 hagymát és 2 hámozott burgonyát 1 liter vízzel félóráig főzünk. Egy kanál lisztből, 2 kanál vajjal világos rántást készítünk, beleteszünk késhegynyi finomra tört köménymagot, mikor a rántás pirulni kezd, felengedjük fél liter hideg vízzel, összeöntjük a köménymagos lével, 10 percig főzzük, azután áttörjük és újból felforraljuk, grízgaluskát főzünk bele vagy zsírban pirított kenyérkockára tálaljuk. Ha van kész rántásunk, azzal készítjük.
Árpakásaleves
Este 4 kanál árpakását kiszitálunk, addig mossuk meleg vízzel, míg a víz tiszta marad, azután 1 liter hideg vízzel reggelig áztatjuk. Másnap 1 darab zellert, 1 murkot, 1 burgonyát, 1 póréhagymát, 1 darab karalábét apró kockára vágunk és a leszűrt árpakásával együtt 2 kanál vajban pároljuk, feltöltjük egy és fél liter forró vízzel, megsózzuk és lassú tűzön egyenletes, forrással*főzzük, amíg minden megpuhul.
Tarhonyaleves
Hat kanál száraz tarhonyát, vagy 1 tojásból, 6 kanál lisztből és 2 kanál vízből készült friss tarhonyát 2 kanál zsírral megpirítunk, felöntjük 1/2 liter forró vízzel, hozzáadunk1/2 kávéskanál sót, egy csipetnyi borsót, lefedve lassan főzzük. Egy nagyobb hagymát finom-apróra vágunk, 2 kanál zsírral félig megpirítjuk, ráhintünk egy fél kanál lisztet, párszor még megkeverjük, végül 1 késhegynyi édes paprikát adunk hozzá és azonnal feleresztjük 1 pohár vízzel, simára keverjük, a leveshez öntjük.
Árvaleves
Két kanál zsírban megpirítunk 1 apróra vágott hagymát mikor sárgulni kezd, hozzákeverünk 1 reszelt murkot, 1 reszelt petrezselyemgyökeret, 1 kávéskanál sót, lehintjük 1 kanál liszttel, 1 késhegynyi piros paprikával, feltöltjük 2 liter hideg vízzel' és lefedve főzzük félóra hosszat. Egy kanál zsírban megpirítunk 3 kanál száraz tarhonyát és 1 kanál grízt (dara), meghintjük 2 kanál finomra vágott zöldpetrezselyemmel, rátöltjük a levest és, tovább főzzük, míg a tarhonya megpuhul.