Nem mindegy, hogyan tároljuk az élelmiszereket
hirdetés
Sokan kérdezik meg, miért nem marad meg frissen a megvásárolt zöldség, mikor eltettük őket a hűtőszekrénybe. A hűtőszekrény sok mindenre kiváló, de például a paradicsom tárolására alkalmatlan. Ez a zöldségféle érzékeny a hidegre, s hatására elveszíti az aromáját.
hirdetés
Ezen kívül az érett paradicsom etileket bocsát ki, amely a többi zöldséget megrohasztja. Ugyanígy figyelnünk kell egyéb élelmiszer tárolására is. Íme néhány zöldség és élelmiszer tárolási tippjei:
Krumpli tárolása
A krumplit 4-8 C fokon tároljuk, lehetőleg száraz és sötét helyen. Ne csomagoljuk fóliába, műanyag zacskóba, mert hamar átnedvesedik és megrohad. A fénytől zöld foltok keletkeznek rajta, és így már nem fogyasztható, mert ártalmas szolanint tartalmaz.
Megfagyott élelmiszerek
Ha a fagyasztott élelmiszereken barnásvörös, vagy fehér elszíneződéseket tapasztalunk, akkor ezek fagyásra utalnak. A foltok nem teszik tönkre az ételt, mert a rágós, száraz és íztelen részeket ki lehet vágni, de legjobb, ha helyesen mélyhűtünk. A lefagyasztott étel csomagolása legyen páramentes, simuljon szorosan a termékre, és kifogástalanul zárjuk le. Használjunk fóliaforrasztót, abban nem csalódunk.
Fűszerek tárolása
A fűszereket egyszerűen és sikeresen tudjuk tárolni, ha hidegre, sötétre és száraz helyiségbe helyezzük el őket. Fényvédő üveg mögött vagy acél- illetve műanyag dobozban érzik magukat a legjobban. A papír vagy műanyag zacskó viszont beengedi a nedvességet, bennük a fűszerek igen rövid idő alatt elveszítik zamatukat, aromájukat.
Penészes kenyér
Ha penészfoltot fedezünk fel a kenyéren, ne vágjuk ki, hanem az egész kenyérdarabot dobjuk el. A penészes kenyértartót ecetes vízzel mossuk ki, különben az újabb kenyér is megpenészedik.
Melegített konzerv ételek
Megrongálódott dobozú, felfúvódott vagy rosszul lezárt üvegű konzerv-ételeket, esetleg olyat, ami kinyitás közben kispriccel ne fogyasszunk. Botulin nevű méreg lehet benne, amelynek hatása akár halálos is lehet.
Vöröshagyma tárolása
A vöröshagyma akkor alkalmas tárolásra, ha a nyaka zárt és a takaró levelek szárazak. Padláson, raktárban, kamrában is eltarthatjuk, mert a vöröshagyma nem érzékeny a fagyra. Télen, az átfagyott hagymát nem szabad bolygatni. Ha viszont megmozgattuk, akkor rövid időn belül fel kell dolgozni, mert különben megrothad.
Káposzta tárolása
Az egészséges fejeket mindig torzsával lefelé, egymás mellé kell állítani, műanyag vagy faládába, a ládákat egymásra lehet tenni, de a levegő áramlását biztosítani kell. A fektetett fejek sérülnek az összenyomódás miatt, és a párolgással keletkező víz nem tud távozni, ami gyors rothadást okoz.
Molyos élelmiszer
Ha bármilyen rovar, kártevő (moly, csótány, hangya, stb.) telepedett meg a tárolt élelmiszerben, akkor azonnal dobjuk ki a "fészket", majd fertőtlenítsük a helyiséget. A tárlóhelyet a jövőben tartsuk tisztán, rendszeresen ellenőrizzük, és biztosítsunk száraz, hideg klímát. A lisztet, a darát, a tészta- és dióféléket, a mazsolát mindig jól záró üveg, acél vagy műanyagtartókban tároljuk.
A gomba tárolása
Magas víztartalmuk miatt a gombák nagyon romlékony zöldségnek számítanak. Hűtőszekrényben konyharuhába csavarva tároljuk, de legfeljebb 2-3 napig. Ha a száruk vége kiszáradt az azt jelenti, hogy sokáig tároltuk, s ajánlatos kidobni.
Fokhagyma tárolása
A fokhagyma könnyen tárolható, ha ép, egészséges. Füzérbe vagy csokorba kötve a kamrában hónapokig elmarad.
Csokoládé tárolása
A 12-18 C fokon és száraz helyen tároljuk, akkor a keserű csokoládé akár évekig, a tejcsokoládé egy éven át élvezhetően eláll. Az ingadozó hőmérséklet hatására elveszíthetik élénk barna, vagy nyers színüket, ám ennek nincs minőségi vagy ízbeli következménye.