Nem mindegy, hogyan tárolod az olajos magvakat!
hirdetés
A diófélék magas olajtartalmuk miatt gyorsan megavasodnak. Hideg, száraz helyen tárolva frissen maradnak egy-két hónapig, de a felhasználás előtt ellenőrizzük, hogy nem avasodtak-e meg. Az olajos magvak kategóriájába tartozik a gesztenye is, vagy a pisztácia, de ki fogunk térni arra is, hogyan dolgozzuk fel a kókuszdiót, valamint hogyan készíthetünk mandulatejet.
A dió, a pekándió és a mogyoró hajlamos gyorsabban megromlani, mint a mandula vagy a kesudió. Amikor csak lehetséges, vásároljunk egész dióféléket, és a fel- használás előtt frissen daráljuk meg - az édes és sós ételekhez egyaránt.
hirdetés
Dió, dió, kókuszdió
A hegyesedés végénél látható három kis mélyedésnél lyukasszuk ki a kókuszdiót egy nyárssal, és folyassuk ki belőle a levét. Ezután a kemény héjat repesszük meg egy kalapáccsal, ettől tisztán ketté kell válnia. A kalapáccsal törjük össze a héjat kis darabokra, hogy könnyebben kiszedhessük a fehér kókuszhúst Ehhez egy asztali kés pengéjét nyomjuk be a fehér réteg alá, így darabokban kiszedhetjük A barna belső héjat éles késsel vágjuk le a húsról.
Kókuszdióforgácsot is készíthetünk. A kókusz ízű édességek és sütemények díszítéséhez faragjunk le vékony forgácsokat a kókusz húsából egy burgonyahámozóval. Szórjuk fóliával letakart grillrácsra, és enyhén pirítsuk meg, amíg összekunkorodik és aranyszínű lesz. Ha szárított kókuszt szeretnénk, akkor durván daraboljuk fel a kókusz húsát, és konyhai robotgépben aprítsuk nagyon finom reszelékké. Használjuk fej, amíg még puha, vagy hagyjuk száradni egy konyha papírtörlővel bélelt tálcán.
Kókusztej-gyártás
Egy hőálló tálat béleljünk ki nagy, négyzet alakú muszlinnal, és töltsük meg 25 dkg szántott kókusszal (kb. 1 kis kókuszdió húsából). Öntsünk rá 6 dl forrásban lévő vizet. Hagyjuk kissé hűlni, és amikor eléggé lehűlt ahhoz, hogy megfogjuk, húzzuk felfelé a muszlin szélét. hogy egy zsákot képezzünk, és csavarjuk ki a kókuszt a tálba. Körülbelül fél liter kókusztejet nyerhetünk így, ami kész a felhasználásra. Ha kókusztejszínt akarunk készíteni, akkor hagyjuk, hogy a tej leülepedjen, így a tejszín kiül a felszínen, ezt kanalazzuk le a további felhasználáshoz. Fél liter kókusztejből körülbelül 1 dl kókusztejszínt kaphatunk.
Hámozzuk meg a gesztenyét
Egy éles késsel metsszük be minden egyes gesztenye ívelt oldalát Forrásban lévő sós vízbe téve körülbelül 15 perc alatt főzzük puhára. Öntsük le róla a vizet és amikor eléggé lehűlt ahhoz, hogy megfogjuk, hámozzuk le a kemény külső és a bolyhos, belső héjat.
A pisztáciát is meghámozhatjuk
A pisztáciát felhasználhatjuk anélkül is, hogy eltávolítanánk a papírvékony belső héját, de ha meghámozzuk, felfedi pompás smaragdzöld színét. Miután a kemény héját eltávolítottuk, tegyük a pisztáciát hőálló tálba, és öntsünk rá forrásban lévő vizet. Hagyjuk így 30 másodpercig, majd öntsük le róla a vizet. Ne áztassuk túl sokáig, különben a színe kifakul. Szedjük ki a magokat pár réteg konyhai papírtörlőre. Fedjük be még több papírral, és dörzsöljük meg erősen ezekkel, hogy leszedjük a vékony héját. Válogassuk át a pisztáciákat, és dörzsöljük le ujjunkkal a még rajtuk maradt makacs héjdarabokat is.
A mandula felhasználása
A nem blansírozott mándulabélnek vékony barna héja van, ezt el kell távolítani, hogy feltáruljon a krémfehér mandulabél. Áztassuk be forrásban lévő vízbe 2 percre (azaz blansírozzuk), majd öntsük le a vizet és két ujjal nyomjuk ki a magot a héjából. A darált mandula alapvető hozzávaló sok tortában, pudingban, édességben, cukrász- süteményben és a marcipánban. Ha saját magunk őröljük meg az jobb ízt eredményez, használjunk konyhai robotgépet vagy turmixgépet, és daráljuk finomra (akár a nagyon finom kenyérmorzsát). Vigyázzunk arra, hogy ne őröljük túl apróra, különbén a mag olaja az egészet krémmé fogja változtatni.
Ha darált mandulát forrásban lévő vízbe áztatjuk, tejet kapunk, amit felhasználhatunk italokba és édességekbe. 2 dl mandulatejhez áztassunk 10 dkg darált mandulát 2,5 dl forrásban lévő vízbe 30 percre, azután szűrjük le egy finom lyukú szűrőn, és egy kanál hátával olyan sok tejet préseljünk ki belőle, amennyit csak lehetséges.
Képek: meteoklinika.hu és mindmegette.hu