Sütőben is készíthetsz hallevest!
hirdetés
Aki rendszeresen készít hallevest, halászlét, az minden bizonnyal nagyon jól tudja, hogy eleve Magyarországon sok variációja és elnevezése van. A világ más táján sincs másképp, a halak fajtájától és a benne rejlő fűszerektől a halleves vagy halászlé ugyanaz marad, mégis más-más lesz.
A magyar halleves, halászlé kultúra több száz évre nyúlik vissza a történelemben, ezt 19. századi írások is megemlítik. Nem csoda, ha a nagy becsben tartott leves része lett az ünnepi menüknek is. Azonban más, tengerrel vagy óceánnal rendelkező szigetországok sajátos receptjeit is bátran kipróbálhatjuk, tengeri halakkal és egzotikusabb fűszerkombinációkkal.
hirdetés
Utazásaim során találkoztam egy-két olyan remek hallevessel, amit gyakran készítek el karácsonykor, és eddig egyszer sem történt meg, hogy ne fogyott el volna. Vendégeim és rokonaim addig repetáztak, míg el nem fogyott az egész. Máltán például volt szerencsém az aljottának nevezett hallevest megkóstolnom, a Kanári-szigeteken pedig a sáfrányos hallevest. Ibizzán pedig sütőben készült hallevest ehettem, amit az elkészítési módja miatt mindenáron ki akartam próbálni.
Aljotta
Először is nézzük meg, milyen hozzávalókra lesz szükségünk. A 80 dkg hal, 2 vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma mellé készítsünk elő 5 szem paradicsomot is, de szükségünk lesz 1 evőkanál paradicsompürére is. A leves különlegességét a rizs adja meg, ugyani kell majd bele 8 dkg rizs is. A maradék összetevők az alábbiak: kevés olaj, só, őrölt bors, babérlevél, mentalevél, majoránna.
A felaprított hagymát az olajon megpirítjuk, hozzáadjuk a fokhagymát. A paradicsomot lehéjazzuk, feldaraboljuk, és a pürével együtt a hagymához adjuk. Fűszerezzük, és másfél liter vízzel felengedjük. A megtisztított halat beletesszük, és kis lángon harminc-negyven percig főzzük. Ezután a levest sűrű szűrőn átszűrjük, a halat pedig áttörjük. A tűzre visszatéve a megmosott rizst beleszórjuk, és addig főzzük, amíg meg nem puhul. Tálaláskor citromot kínálunk hozzá, ettől még intenzívebb lesz az íze.
Sáfrányos halleves
Mindenképp ajánlom kipróbálni ezt a receptet! Még akkor is, ha nem karácsonykor készül el, ez a tartalmas, ízben gazdag leves akár a család új kedvence is lehet. Nagyjából 50 dkg tengeri halra, 4 szelet fehérkenyérre, 4 szem paradicsomra lesz szükségünk, valamint készítsünk elő kb. 25 dkg burgonyát, 1 fej hagymát. Szükséges fűszerek: olívaolaj, fél teáskanál kömény, petrezselyem, só, bors, sáfrányos szeklice vagy sáfrány.
Fazékban másfél liter vizet forralunk. Sóval, borssal, köménnyel ízesítjük. Beletesszük a megtisztított, felkarikázott hagymát, a feldarabolt paradicsomot és a kockára vágott burgonyát. Amikor a burgonya megfőtt, beletesszük a darabokra vágott halat, a sáfrányos szeklicét/sáfrányt és puhára főzzük. A kenyeret kockára vágjuk, olajban minden oldalon megpirítjuk, és tányérokba szétosztjuk. Rámerjük a forró levest. A végén frissen vágott petrezselyemmel is megszórhatjuk.
Sütőben készült halleves
Praktikus és egyszerű, az íze meg ellenálhatatlan! Ehhez a leveshez 60 dkg tengeri halfilé, 1/2 kg paradicsom, 1 közepes hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 vastag zellerszár kell. És most jön a különlegesség, ugyanis kell még hozzá 3 dkg mazsola, 3 dkg pisztácia/hámozott mandula, 1 evőkanál kapribogyó, 15 dkg kimagozott olívabogyó, 4 evőkanál olaj, 2-3 evőkanál liszt, valamint 2 babérlevél. Lehet hogy elsőre túl soknak és összeférhetetlennek tűnnek az összetevők, de garantálom, senki nem bánja meg, ha ezt a levest elkészíti.
A halhúst megmossuk, lecsepegtetjük, gyengén besózzuk. A paradicsomot leforrázzuk, meghámozzuk, péppé turmixoljuk. A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, finomra vágjuk. A zellerszárat megmossuk, felkarikázzuk. A mazsolát forró vízzel leöblítjük. A pisztáciát/mandulát durvára vágjuk. A kaprit és az olívabogyót lecsepegtetjük.
Nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat. Lisztbe forgatjuk a halszeleteket, mindkét oldalukon hirtelen elősütjük (2-3 perc), mélyebb tűzálló tálba fektetjük. A sütőt előmelegítjük 220 °C-ra. A sütőolajba dobjuk a hagymát, a fokhagymát és a zellert, kissé megpirítjuk. Felöntjük a paradicsommal, jócskán borsozzuk, erős tűzön 5 percig forraljuk. Belekeverjük a mazsolát, a pisztáciát/mandulát, a kaprit, az olívabogyót, és néhány percig szelíd tűzön forraljuk, ha szükséges, megsózzuk. A halszeletekre öntjük, hozzáadjuk a babérlevelet, és csak annyi vízzel öntjük fel, hogy éppen ellepje. A forró sütőben pedig 20-25 percig sütjük.
Remélem kedvet kapott mindenki, hogy eme receptekből válogatva módosítson a hagyományos karácsonyi ételek listáján. Jó étvágyat hozzá mindenkinek és már most kellemes ünnepeket kívánok!
Képek: creativehealth.ce, dev.ilovefood.com, tarkabarka.cafeblog.hu