Markus Zusak: A könyvtolvaj
hirdetés
Az embernek nem mindig van kedve filmeket nézni, vagy eszement történeteket olvasni. Néha szükségünk van arra is, hogy valami komolyabb, nagyobb volumenű könyvet olvashassunk, aminek van mondanivalója, van története, még akkor is, ha annak nem mindig happy end a vége.
A vélemények megoszlanak, amikor valamilyen történelmi vonatkozású könyv kerül a kezünkbe, főleg ha az a náci Németországban játszódik, a rettegés a pusztítás korszakában.
hirdetés
2005-ben jelent meg az ausztrál író regénye, amely az egész világon bestseller lett, és számos díjat nyert el. 2013-ban mutatták be a belőle készült filmet Brian Percival rendezésében. Zusak könyve már most klasszikus: megható, elgondolkodtató, felejthetetlen.
„A sydney-i születésű Markus Zusak a világ egyik legkiválóbb ifjúsági regényírója. Első könyve (The Underdog) – amely egy szegény tinédzser és szíve választottjának történetét meséli el – 1999-ben került a könyvesboltok polcaira. A megjelenés hét évet váratott magára, de a gyors sikert követően Zusak szinte azonnal piacra bocsáthatta az említett mű két folytatását, a Fighting Ruben Wolfe-ot és a When Dogs Cryt. Következő munkája, a 2002-es The Messenger egyes szám első személyben írt történet egy kiskorú taxisofőrről, Ed Kennedyről, aki bankrablásba keveredik, majd hősnek kiáltják ki, amikor véletlenül meghiúsítja a bűnözők menekülését. Az igazi áttörést azonban a 2006-os, bátor kislányfőhőssel dolgozó és a szavak hatalmáról szóló A könyvtolvaj című regény hozta el számára. A mű, amely a gyermek Liesel Memingert helyezi a középpontba, és melynek cselekményét maga a Halál beszéli el, több mint 375 héten át vezette a New York Times bestseller listáját, valamint egyebek között az American Library Association Printz-díját is hazavihette.”
A történet 1939-ben kezdődik a náci Németországban; elbeszélője maga a Halál, aki igen elfoglalt ebben az időben és munkája egyre csak szaporodik. A történet Liesel Meminger életét meséli el, első könyvének ellopásától kezdve. Liesel egy mostohagyermek, München külvárosában lakik a Himmelstrassén és könyvek lopkodásával tartja fenn magát. Valódi szülei kommunisták voltak, akiket elhurcoltak. Nevelőapja, Hans Hubermann, egy tangóharmonikás, aki megtanította olvasni. Liesel a nácik által elégetésre ítélt könyveket lop, a bombatámadások idején megosztja azokat szomszédaival és a pincében bujkáló volt bokszolóval, a zsidó Max Vandenburggal, aki könyveket is ír. A lány is lassan íróvá válik. Mindez a Himmelstrasse bombázásával ér véget, amikor mindenki meghal, Lisát és Maxot kivéve.
"EGY APRÓ KIS TÉNY: MEG FOGTOK HALNI 1939. A náci Németország. Az ország visszafojtja lélegzetét. A halálnak sohasem volt még ennyi dolga. Liesel, egy kilencéves kislány a nevelőszüleivel él a Himmel utcában. A szüleit koncentrációs táborba vitték. Liesel könyveket lop. Ez az ő története meg a Himmel utca többi lakójáé, amikor a bombák hullani kezdenek. FONTOS INFORMÁCIÓK ez a kis történet egy lányról, egy harmonikásról, néhány fanatikus németről, egy zsidó bokszolóról, és egészen sok lopásról szól. MÉG VALAMI, AMIT TUDNOTOK KELL: A HALÁL HÁROMSZOR FOGJA MEGLÁTOGATNI A KÖNYVTOLVAJT"
Forrás: ittvalahol.blogspot.ro, prae.hu, wikipedia.org