Az érzelmi zsarolók legtöbb esetben pont a szeretteink
hirdetés
Susan Forward könyve rámutat arra, hogy az érzelmi zsarolók többnyire barátaink, munkatársaink, családtagjaink közül kerülnek ki. Velük való szoros érzelmi kapcsolatunkat nagyrészt talán jónak is véljük. Az esetek túlnyomó többségében nincs is más hiba a kapcsolatban azon a csúnya zsaroláson kívül. A szerző szerint nem hagyhatjuk azonban, hogy ennek örvénye beszívja életünket!
A könyvet olvasva megtudhatjuk, hogy az érzelmi zsarolás embertársaink befolyásolásának rendkívül hatásos formája. A zsaroló egyenesen vagy burkolt formában azzal fenyeget bennünket, hogy megbüntet, ha nem teljesítjük kívánságait. A bűnözés világában a zsaroló intim titkok birtokában fenyegetőzik, és természetesen pénzt kér a hallgatásáért. Az érzelmi zsaroló érzelmekkel kereskedik. Tudja, milyen sokra tartjuk vele való kapcsolatunkat, ismeri a gyenge pontjainkat, gyakran legféltettebb titkainkat is kifigyelte már. Miért dőlnek be okos, sikeres emberek az olyannyira átlátszó mesterkedéseknek? Azért, mert a zsaroló csaknem láthatatlan drótokkal iparkodik rángatni minket. A zsaroló ügyesen elkendőzi a ránk gyakorolt érzelmi nyomást, olyan profi módon teszi ezt, hogy nemritkán saját józan eszünkben is kételkedni kezdünk. Azonkívül az esetek többségében ég és föld a különbség a között, ami valójában történik, és ahogyan a zsaroló a maga viselkedését magyarázza.
hirdetés
A könyv első részében az érzelmi zsarolás hatásmechanizmusát mutatja be önöknek Susan Forward. Megismerkedünk a zsarolók lelkivilágával, ami első pillantásra nem könnyű feladat, mivel nem mindegyikük egyforma. Akad közöttük passzív, de akad agresszív, van, aki nyílt kártyákkal játszik, mások fondorlatai roppant körmönfontak. Az érzelmi zsarolók lelki alkatának mégis van egy közös, jól megkülönböztethető vonása, ami nem más, mint a félelem. Félelem a veszteségtől, a változástól, a visszautasítástól, a hatalom elvesztésétől. Vannak olyanok, akiknél ez a félelem mélyen a múlt bizonytalanságaiban gyökeredzik. De vannak olyanok is kik a közelmúltban kezdtek el félni, például egy szakítás, válás, állas elvesztése, nyugdíjba vonulás vagy betegség után. Mégse képzeljük, hogy az érzelmi zsarolás fegyveréhez nyúló szeretteinknek reggelre ébredve az az első gondolatuk, miként tehetnének tönkre minket. A zsarolás számukra a biztonságot garantálja, mert így azt erezhetik, hogy urai maradtak a helyzetnek. Erre nagyon nagy szükségük van, mert lelkükben a szorongás otthon van. Az idomított áldozataik tálcán kínálják számukra ezt a lelki elégtételt. A segítségük, közreműködésük nélkül azonban sehogyan sem boldogulnak. Ne feledjük, a zsaroláshoz - mint minden üzlethez -kettő kell. Mi teszi tehát az áldozatot áldozattá? Valamennyien érzék egy kapcsolatba; a zsaroló ezeket kiszimatolva próbál meg uralkodni rajtunk. Könyve lapjain a szerző megmutatja az olvasónak, hogyan alakították ki élettapasztalataink az érzékenységeinkre ható automatikus érzelmi válaszokat. Susan Forwardnak mint lélekbúvárnak és az emberi viselkedés tanulmányozójának rendkívül izgalmas volt végigkövetni azt a folyamatot, amely a kiszolgáltatott megzsaroltakat a maguk lábára állította. És ezzel fordul is a kocka. Hisz éppen a megadás tanítja meg a zsarolót mestersége gyakorlására. Hallatlanul nagy árat fizetünk ugyanis, ha újra meg újra behódolunk az érzelmi zsarolásnak.
A zsaroló viselkedése felborítja érzelmi egyensúlyunkat; szégyen valamint bűntudat jár a nyomában. Tudjuk, hogy okvetlenül változtatnunk kell a szóban forgó kapcsolaton, ezt meg is igeijük magunknak, ám mindegyre azt tapasztaljuk, hogy túljárnak eszünkön. Ez lassan aláássa önbizalmunkat, megrendíti biztonságokat, megzavarja belső iránytűnket. Mi tehát a teendő? Olvasd el a könyvet és választ kapsz e kérdésre is!