Négy életrajzi könyv, amit minden nőnek érdemes elolvasnia
hirdetés
Voltak és vannak olyan idők, helyek és kultúrák, ahol a nők sorsa nem épp regénybe illő. De bizony kellenek olyan könyvek is, melyek megismertetik velünk azt, mennyire jobb életünk van most itt, mint korábban, vagy máshol más nőknek. Összeválogattunk négy nagyszerű könyvet, amit érdemes minden hölgynek életében legalább egyszer elolvasni.
Vannak és voltak olyan kultúrák, ahol a nő szerepe jelentősen kevesebb volt a férfiakhoz képest. Voltak olyan esetek, amikor csakis a nemzésre és a gyerekek nevelésére kellettek, voltak olyan esetek, amikor még arra sem. Érdemes ezeket a könyveket elolvasni.
hirdetés
Arthur Golden: Egy gésa emlékiratai
Csijo Japán egy kis halászfalujában született. Mikor az édesanyja meghalt, őt és a testvérét az apjuk eladja gésának. A testvéreket külön választják. Csijot még fiatalnak és könnyen formálhatónak tartják, de nővére már túlkoros, ezért õ egy bordélyba kerül. Csijo meg akarja találni testvérét, ezért elszökik, azonban lebukik. Büntetésből nem tanulhat tovább gésának. Egyszerű szolgaként dolgozik tovább. Azonban egy nap a városban meglát egy gyönyörű gésát, és férfival sétálni, és annyira megtetszik neki a férfi, hogy elhatározza õ is olyan szép gésa akar lenni, mint az a nő, hogy a férfi felfigyeljen rá. A szolgasorból nem könnyű kitörnie, azonban sikerül neki és híres gésa válik belőle, Szauri néven. Hamarosan összetalálkozik álmai férfijával... Többet nem árulunk el, tessék elolvasni.
Jean Sasson: A fátyol mögött
"...Országomban a nőket apjuk semmibe veszi. Fivérei lenézik, férjük pedig uralkodik rajtuk... Asszonyaink történetét a titoktartás fekete fátyla fedi. Sem születésünk, sem halálunk nem szerepel egyetlen hivatalos feljegyzésben sem... Gyakran teszem fel magamban a kérdést, ha születésünk és halálunk nincs számon tartva, létezünk-e egyáltalán? Ez buzdított fel arra, hogy hatalmas kockázatot vállalva elmeséljem történetemet, és indított arra az elhatározásra, hogy a szaúdi nők teljes személyi szabadságáért és jogaiért küzdjek. Azokért a jogokért, melyekkel országomban csak a férfiak rendelkeznek."
Szultána, a mesés gazdagságban élő szaúd-arábiai hercegnő szavai ezek, aki makacsul lázad alávetettsége miatt, amit egyedül női mivoltának köszönhet, és inkább elszenvedi a büntetést, mint hogy legyőzöttként éljen. Ám a változásra csekély a remény egy olyan országban, amelyet primitív szokások uralnak, és a vallási vezetők árgus szemekkel figyelnek mindenkit.
Amanda Foreman: A hercegnõ
Devonshire hercegnőjének különös élete, amelyből film készült Keira Knightley és Ralph Finnes főszereplésével. Georgiana mindenekelőtt az ellentmondások asszonya. Elismert szépség, de férje mégsem értékeli. Az emberek rajongnak érte, mégis annyira bizonytalan, vajon képes-e másokból szeretetet kiváltani, hogy végül férjének szeretője, lady Elizabeth Foster gyanús rajongásától válik függővé. Ír, de sosem publikál a saját neve alatt. Elkötelezett anya, aki feláldozta egyik gyermekét, hogy a másik hármat megmentse. Híresség és a művészetek támogatója egy olyan korban, amikor a házas nőktől még megtagadnak minden jogi státuszt. Politikus választójog nélkül, és képzett taktikus egy emberöltővel a professzionális pártpolitika kialakulása előtt. Különös és boldogtalan szerelmi élete csupán egy szál ebben az izgalmas életrajzban, mely bepillantást enged a 18. századi angol arisztokrácia szövevényes politikai világába.
Antonia Fraser: VIII. Henrik hat felesége
Az angol reneszánsz idején, VIII. Henrik, a Tudor-házbeli uralkodó és az angol reformáció korában játszódó történet hőse valójában hat asszony, hat királyné, akiket a köztudatban nem elsősorban életük különböztetett meg egymástól, hanem inkább az, ahogyan ezek az életek –jobbára tragikusan – véget értek. Hat egymástól nagyon különböző asszony életének története ez a könyv, ám alapjában mégis összefüggő elbeszélés. Igyekeztem – mondja a szerző- valamennyi asszonyt azzal a rokonszenvvel szemlélni, amelyet már csak azért is megérdemelnek, mert VIII. Henrik feleségeinek korántsem irigylésre méltó sors jutott osztályrészül. És mégis: tárgyilagos távolságtartásra törekedtem. Remélem sikerült ugyanilyen távolságtartást tanúsítanom a királlyal kapcsolatban is. Ő a hatalmas májusfa, mindennek a középpontjában, körülötte járták körtáncukat ezek az asszonyok. Ám ez itt nem az ő története, hanem az asszonyoké.
Aki már olvasta valamelyiket, kérjük, ossza meg véleményét velünk is. Keleti Györgyi könyvét is érdemes elolvasni, szintén a nők életéről szól, kicsit másképp…