Hogyan készítsünk akváriumot saját kezűleg?
hirdetés
Amikor a barkácsolás szeretete ötvöződik az állatok szeretetével, akkor elkerülhetetlen, hogy a házi kedvencek lakhelyét magunk készítsük el. Nos, akik a hidegvérű állatokat részesítik előnyben és élnek halnak, az úszkáló szépségekért, azoknak is ajánlunk néhány tippet az akvárium elkészítéséhez. A gyönyörű, egyedi akvárium nem csak tökéletes lakhelyet biztosít a halaknak, de pompás dísze is lesz lakásunknak. A megfelelő méret kiválasztása után már gyerekjáték a munka.
Ha attól tartunk, hogy a kutyatartás bonyolult, vagy nem szeretnénk, hogy a kutya megrágja a cipőinket, akkor tartsunk halakat. Persze az akvárium drága, de mi is elkészíthetjük a halak életterét egy-kettőre.
hirdetés
Első sorban a halak mozgás igénye és nagysága határozza meg, mekkora akváriumra lesz szükség. Ma már egész egyszerűen beszerezhetjük az üvegeket, sőt, még méretre is vágják, így csak a ragasztás feladata hárul ránk. Kiváló megoldás, ha olcsón szeretnénk egyedi méretű akváriumokat otthonunkba. A megfelelő támasztékkal, akár nagyobb medencét is készíthetünk.
A méret mellett azt kell még szem előtt tartani, hogy milyen magas akváriumot szeretnénk. Ha állványra tervezzük elhelyezni a medencét, akkor semmiképp ne fára helyezzük a fenéklapot, mert ez töréshez vezethet. Alapvetően 2 módszer áll rendelkezésünkre. Az oldallapok kerülhetnek a fenéklapra, vagy a fenéklap köré. Amennyiben az első építési módszert választjuk, akkor az alapot könnyedén lecserélhetjük, csak le kell vágni és kicserélni. A második építési módszernél ezzel ellentétben a teljes akváriumot szét kell szedni és újra építeni. Ugyanakkor, ha a körépítés mellett döntünk, akkor sokkal tartósabb és biztonságosabb lesz. Ezt a módszert javasoljuk inkább nagyobb medencék készítéséhez.
Az előkészületek az alapanyagok beszerzésével kezdődik. Az üveg alapvető, azonban szükségünk lesz még szigetelőszalagra, kartuspisztolyra, ragasztóra és támasztékra. A z fenéklapot letesszük, majd az egyik oldallap felragasztásával kezdünk. Akár a köré, akár a ráépítés mellett döntünk, egyszerűbb, ha a lapokra húzunk egy ragasztócsíkot, mint ha az üveg élére nyomjuk a ragasztót. Elég egyszerű, hiszen a lap szélessége megegyezik a fenéklapéval. Amennyiben a kartus csövét a mutatóujjunkkal vezetjük végig a lap szélénél szép egyenletes szilikoncsíkot húzhatunk. Akik mégis az élekre tennék a ragasztót, azoknak azt javasoljuk, hogy az üveglapot fogják be valamibe, így könnyebben megy a munka. Ezután az oldallapot a helyére kell illeszteni. Ezt követően egy szigetelő szalag csíkkal a helyére fogjuk a lapot.
A többi lapot, ugyan így kell a helyére helyezni. Ha sikerült mind a négy oldallapot feltenni, akkor már csak a fugázás feladata vár ránk. Ehhez mindenképpen szükségünk lesz egy kenőszerszámra és némi papírtörlőre is. A folyamat tulajdonképpen annyiból áll, hogy a megragasztott felületeken végig visszük a fugázó anyagot és elsimítjuk egy kenőlap segítségével. A felesleget célszerű kb. egy fél órával a fugázás után eltávolítani. Ilyenkor a ragasztó még nem kötött meg nagyon, így viszonylag könnyű eltávolítani az üvegről. A külső felületekről elég a teljes száradás után eltávolítani a ragasztófelesleget. Általában egy nap szükséges a teljes megkötésig.
A nagyobb medencék esetén plusz védelmet jelent az áthidaló üvegcsíkkal való merevítés. Statikailag erősebb akváriumot alkothatunk, ha a fenéklapot közrefogják az oldallapok, hiszen így a ragasztó a húzás irányába fejti ki hatását. Sokkal olcsóbb és egyéni igényeinkhez illő akvárium az eredmény.