Dobd fel kopott bútoraid!
hirdetés
Manapság rengetegen kezdték megkedvelni az antik bútorokat. Amelyek persze, eredeti fából készültek. A népszerűségét annak köszönheti, hogy az antik fa bútort kiválóan be lehet illeszteni minden környezetbe. Ha az antik bútor színét, vagy huzatát hozzáigazítjuk a lakás környezetéhez, máris új bútordarabról beszélünk.
Nem feltétlenül kell restaurátor szakember segítségét kérni. Ha elég ügyesnek érzed magad, akkor akár a bútor felújításához elég lehetsz te is. Nem kell nagyobb összeget kiadnod arra, hogy egy szakember kiküszöbölje a hibákat. Ezeket A bútorokat már, valószínűleg, hogy a szüleink is örökölték vagy máshonnan kiutált vacakként gyűjtötték be ki tudja, hogy honnan. Ha mi nem vesszük párfogásunkba, akkor a következő lomtalanításkor biztosan ki lesznek dobva.
hirdetés
Ne csak úgy nézz rájuk, hogy formájuk megmásíthatatlan, mert jó esetben átszabva is otthonunk hangulatos darabjává lehet tenni. Ez a munka azonban aprólékos, hosszadalmas és fáradtságos. De ezek a darabok megérdemlik a törődést. Legyen szó kopott tonett székről, vagy faragásokkal díszített öreg fotelről, tálalószekrényről, akárcsak egy rozoga kis polcról, asztalkáról, éjjeliszekrényről. Figyelmesebb munkát igényel a faragásokkal dísztett felületek tisztítása. Ilyen daraboknál nem csak a mintázott felület alját, hanem az oldalaira, árkaiba is jól ecseteljük a festékmarót. Aki először próbálkozik meg a házi bútorrestaurálással, mindenképp egy széken kell kipróbálni. Az antik bútorok restaurálása során az első feladat mindig az, hogy előbb szét kell szerelni a bútort, amennyire csak lehet. Le kell szedni a kárpitot, csavaroktól meg kell szabadítani az adott bútort. Ha a csavarokra is ráfér egy restaurálás, akkor a bútor összerakásánál könnyen ki lehet cserélni.
Az otthoni restaurálás második teendője az, hogy a bútor felületét le kell kenni festékmaradó anyaggal. Ebből az anyagból érdemes többet megvásárolni, mert lehet, hogy sok kerül majd felhasználásra. Viszont arra, ügyelni kell, hogy egy-egy réteget finoman kell felkenni az adott felületre. Az Auro festékmaró szer, tökéletesen megfelel az antik bútorok számára. Ezt a szert néhány óráig a felületen kell hagyni, hogy maximálisan kifejtse a hatását. Amikor kezd láthatóvá válni, hogy a szer marja a lakkot, akkor ellehet kezdeni a bútor megszabadítását a felesleges rétegtől. Csupán egy spaklit kell beszerezni, hogy elvégezd ezt az eljárást. Amikor sikerült eltávolítani a festékréteget, azután következhet a csiszolási fázis, amely során először durva csiszoló papírt kell használni. És ahogy finomodik a felület, úgy a csiszolópapírt is finomabbra kell váltani. Amikor ezzel is meg vagy következhet a negyedik fázis, amely abból áll, hogy felvisszük az olajviasz impregnáló alapozót a felületre. Amikor eltelt 30 perc át kell polírozni, majd ezt követően rá kell vinni a festéket. Az antik bútor felületét tovább lehet turbózni antikolással is. Az utolsó simítás pedig az, hogy megvárod a festék teljes száradását. Amikor ez bekövetkezett, össze kell szerelni a bútort.
Ne feledjük, hogy a különösen fontos fafaragványok, és egyéb domború felületek esetében nem használunk csiszológépet. Nagyon hasznos tevékenyég lehet mindenki számára a barkácsolás, sok mindent lehet tanulni és felhasználni. Csak türelem kérdése az egész és látható les a változás a lakásban, környezetedben. Csak egyszer kell kipróbálnod, utána megszereted. Lehet, hogy így leírva nehéz feladatnak tűnik, de ha munka közben esetleg elakadsz, akkor fordulj restaurátor szakemberhez, aki elláthat plusz tanácsokkal.