Házi készítésű pinata, avagy a feledhetetlen zsúr titka
hirdetés
Édes mindegy, hogy életünk első éveit ünnepeljük, vagy netán már nagyobb léptekkel haladunk előre és sok emléket gyűjtöttünk össze rögös utunkon, ünnepelni mindenki szeret. Amikor pedig minket ünnepelnek, az az egyik legfelemelőbb dolog, hiszen legkedvesebb barátaink és rokonaink körében, egy ínycsiklandozó torta kíséretében vághatunk bele életünk egy újabb kalandos, kihívásokkal teli évébe.
Nem tudom, ki hogy van vele, de amikor a filmeken a pinatas bulikat láttam, minden alkalommal feltört bennem a vágy, hogy magam is kipróbáljam, így aztán bősz kutatásba kezdtem, hogy megtudjam, hogyan készíthetnék magam is egy ilyen kis bulikelléket. Bemutatok néhány ötletet, aminek az elkészítése egyszerűbb, no és persze adok pár tippet arra is, hogy a felnőttek hogyan tehetik még élvezetesebbé a bulit.
hirdetés
Pár szót úgy érzem, ejtenem kell a pinataról is, alapvetően egy ősi hagyomány, ami több kultúrában is megtalálható volt, általában színes papírral bevont edényeket törtek össze. Napjainkban leginkább ünnepek alkalmával, de egyes vallási szertartásokon is előkerül. Jellemzően, a különböző alakzatú papírmaséval bevont figurákat egy bottal törik össze, bekötött szemmel, majd azt feltörve különböző ajándékok, édesség, gyümölcs potyog alá.
Előre szeretnék figyelmeztetni mindenkit, hogy a pinata a hangos bulik egyik alapvető keléke, hiszen a résztvevők mindannyian óriási hangzavarral szurkolnak a soron következő törőnek, arról nem is beszélve, hogy amikor sikerül összetörni hatalmas üdvrivalgás rázza meg a környéket.
Egy egyszerű pinata készítéséhez a következő dolgokra lesz szükség: lufi, színes krepp papír, filctoll, papírragasztó, olló, régi újság és rengeteg édesség. A készítés menete igen egyszerű: felfújjuk a lufit, célszerű nagyot választani. A régi újságokat nagyjából 5×5 cm-es kockákra vagdossuk. Ezt követően ragasztunk. Bekenjük a papírfecni egyik oldalát, majd a lufira erősítjük, amíg körbe nem érünk, s teljesen be nem vontuk a lufit. Most következik a szárítás. Egy pár órát legalább állni hagyjuk, majd megismételjük a műveletet. Amikor harmadszorra is sikerült bevonni és megfelelően kiszáradt, akkor máris van egy óriási labdánk. Kidurrantjuk a lufit és a közepe üreges marad. Vágunk rá egy kis lyukat, éppen akkorát, hogy bele tudjuk tenni az édességeket. Eztán jöhet a díszítés. Kislányoknak hercegnősre, rózsaszín papírral, kisfiúknak sárkányt, vagy lovagot készíthetünk. Persze, itt már elkel egy kis kézügyesség, de szerintem akkor sem lesz harag, ha egyszerűen egy színes labda kerekedik ki.
A lehetőségeknek tényleg csak a képzeletünk és a kézügyességünk szab határt. Most pedig, ha megvan a színes labdánk nincs is más dolgunk, mint teletömni édességgel. Ezt követően erős madzagot ragasztunk a belső felére, a következő feladat a tátongó lyukat elfedni. Ha ezzel is megvagyunk, akkor már csak a parti többi részét kell szerveznünk. Ha nem csak egy, hanem több lufit használunk, akkor egész állatokat, stb. is megformálhatunk.
Szerintem kiváló arra is, hogy a leánybúcsún, vagy a legénybúcsún használjuk. Meztelen alakos emberkéket is formálhatunk belőle. Ami a legjobb az egészben, hogy nem csak szülinapok, céges bulik, újévköszöntők, stb. alkalmával is bevethető, és egészen biztosan sikert arat. Remélem sikerült kedvet csinálni hozzá, és a tavasz közeledtével, ha nem is minden, de jó pár parti kelléke lesz az izgalmakat, örömet és rengeteg nevetést okozó bulikellék.