Ne dobd ki, inkább használd fel!
hirdetés
A PET-palackok legjava olyan vékony, hogy a benne lévő italt is alig lehet kitölteni, ide is oda is horpad a műanyag. Ennek ellenére nagyon, de nagyon tartós - lebomlási ideje a természetben minimum háromszáz év. Körülnéztünk a neten, milyen tippeket találunk a hétköznapi újrafelhasználására, de cikkünkben is felsorolunk egy néhány tippet.
Valamikor a múlt század 70-es 80-as éveiben jelentős keletje volt egyes strapabíró műanyagoknak, úgy, mint a csíkokra szabdalt tejeszacskóból horgolt lábtörlőnek. Manapság ez csak megmosolyogtató emlék, viszont a csíkokra felvágott PET - palackból összeállított lombseprű sokmindenre jó lehet. Sokkal jobban elkapja a leveleket, mint egy átlagos műanyag partvis, hiszen könnyedén érinti a talaj felszínét. 3 - 4 palackot ajánlott egymásba húzni a sörtesűrűség fokozása érdekében, részletes útmutató a képeken látható.
hirdetés
Óvodában, odahaza szuper szolgálatot tesz a falapra fölszegelt, félbevágott palackból létrehozott ceruzatartó. Persze más kis tárgyak tárolására is remek úgy, mint egy műhelyben is remekül hasznosítható.
Amennyiben rendszert viszünk a dolgokba, rögtön másképp látjuk őket - hiába intenek egyesek a PET - palackból kialakított függő kaspókra, hiszen pontosan egyformák, valamint szépen vannak elrendezve, pompás látványt nyújtanak. Arról nem is szólva, hogy egy futómuskátli pillanatok alatt benövi a palackot, és onnantól kezdve már csak a virágdzsungel látszik. Ajánlott a palack aljára pár apró lyukat fúrni, hogy a fölösleges víz ki tudjon csepegni, ne maradjon a tartóban.
Még egy jó ötlet: kinek nincs külön falicsapja a felmosóvödör megtöltéséhez, egy levágott aljú palackkal tökéletesen továbbíthatja a mosdóból a vizet a vödörbe.
Macskaetetőt is elég könnyű létre hozni 2 PET - palack összeillesztésével. Kutyaetetőnek nem igen alkalmas, mert a kutyák más felfogás alapján esznek - nem csak annyit, amennyire éhesek, hanem amennyi ételt, amennyit maguk előtt látnak.
A központi fűtés kiépítése után maradt egynéhány méter a tekercselt többrétegű műanyag vízcsőből? Nem marad más hátra, mint feldarabolni félkörívekre, ezt követően szúrjuk le őket fél méterenként a földbe, terítsünk rájuk egy UV-álló fóliát, és máris kész a mini melegház!
Akkor indítsunk a legfontosabbal: nem kell aggódni amiatt, hogy egy papírszék összerogy alattunk, hiszen akár százötven, kétszáz kilogramm is lehet a teherbírása. De van olyan összehajtható kartonpuff, a magyar ChairFlip, amely háromszáz kilót is elbír.
Azóta mióta 1856-ban az USA-ban szabadalmaztatták a kartonpapírt, azóta születtek különféle ötletek arra, hogy a csomagoláson túl még mire lehetne még használni a különleges alapanyagot. Bútorként a kanadai Frank Gehry építész - formatervező kezdte el használni, 1972-es Easy Edges sorozatában látható a Wiggle Side Chair elnevezésű szék, ez szinte minden modern művészeti múzeumban megtalálható volt. A 60 réteg kartonpapírból, rejtett csavarozással összeállított széket a Vitra cég máig gyártja, valamint forgalmazza, igaz, erős áron 1 140 dollárért.
Az elmúlt évtizedekben a kartonpapír bútor nemcsak a múzeumokban, hanem a hétköznapokban is felfedezhető lett, ahogy fontosabbá vált a fenntarthatóság valamint újrahasznosítás. A kartonpapír bútor leginkább 2 területen terjed, ezek a következők: a gyerekszobában valamint az irodában.
Ami az előbbit illeti, itt a kis tömeg jelent előnyt, és az eldobhatóság - mármint a szelektív gyűjtőbe -, hiszen ha úgyis néhány hónap alatt kinövi a gyermek, nem volna okos dolog túl borsos áru bútorokba befektetni. Az ausztrál Belkiz cég összehajtható etetőszéket gyárt, amely húsz kilogrammot bír ki. A biztonsági övvel is ellátott szék hamar összehajtható, így utazás illetve nyaralás során is pompásan használható, mindössze a kiömlő folyadékokkal kell vigyázni. Ha pedig kinövi a gyerek, mehet a hulladékba. A cég európai üzleti kapcsolatokat is keres a terjeszkedéshez.