Üvegfestés: Tarkabarka függődísz
hirdetés
Az elkövetkezőkben az üvegfestés csínjával-binjával ismertetünk meg, és leírjuk hogyan valósítsd meg a tarkabarka függődíszt is.
Fektessünk pauszpapírt a kiválasztott mintára, és rajzoljuk át ceruzával a körvonalakat. Ezután tegyük a pauszpapírt egy fehér lapra, és a kettőt együtt csúsztassuk be egy irattartó fóliába. A fehér háttér előtt jobban látszanak a ceruzával megrajzolt körvonalak. Ha nem irattartó fóliát használunk, akkor ragasztószalaggal rögzítsük a mintát a fólia alá, amelyre majd festeni fogunk.
hirdetés
A fólia kiválasztása
Ha a mintát rögzíteni szelelnénk bármilyen sima felületre, akkor irattartó fóliával vagy öntapadó, ún. adhéziós fóliával dolgozzunk. Az irattartó fóliáról az elkészült kép egyszerűen lehúzható. Az öntapadó fóliára festett mintát száradás után vágjuk körbe, és a fóliával együtt helyezzük a sima felületre. Az így készült képek tartósabbak. Ha a motívumot önállóan szeretnénk felhasználni, vagyis nem szeretnénk sehová felragasztani, akkor speciális, üvegfestéshez alkalmas fóliára fessünk. Ez vastagabb, merevebb fólia. Száradás utált egyszerűen vágjuk ki a motívumot, majd dróttal felfüggeszthetjük vagy pálcikára rögzíthetjük.
A körvonalak megrajzolása
A kontúrfestékes flakonra csavarjuk fel a szűkítőhegyet, és húzzuk meg a körvonalakat a fólián. A kezünket támasszuk meg, így könnyebb a munka. A flakont tartsuk függőlegesen, mint egy ceruzát, és egyenletesen nyomjuk ki belőle a festéket. A festőhegy akár hozzá is érhet a fóliához, de vezethetjük fölötte is, a távolság viszont ne legyen több 1 cm-nék Ha könnyedén nyomjuk a flakont, a kontúrfesték úgy folyik ki belőle, mint egy folyékony fonal. Vegyük figyelembe a gyártó utasításait. A száradási időt is a flakonon található utasítások szerint tartsuk be.
Felületek festése
Ha megszáradtak a kontúrok, elkezdhetjük a felületek kifestését. A festéket használat előtt ne tázzuk fel, mert akkor légbuborékok képződnek benne. A folyékony festéket közvetlenül a flakon hegyével vigyük fel a fóliára. A festék és a kontúrvonal találkozásánál vigyázzunk -főleg akkor, ha a kontúrvonal vékony-, hogy a festék ne fusson át a következő mezőbe. Hurkapálcával vagy fogpiszkálóval könnyebb a szétterülő festéket egészen a kontúrvonalig húzni. A kisebb lyukak kitöltéséhez elegendő egy csepp festék a fogpiszkáló hegyén. A kontúr és a felület között nem maradhat hézag, különben a fóliáról való lehúzáskor elszakadhat a kép. A száradási időket a gyártó utasításai szerint tartsuk be. Ha a festék megszáradt, húzzuk, le a képet a fóliáról, és helyezzük bármilyen sima felületre, ablakra, üvegre, csempére.
Tarkabarka függődísz
Anyag: 2 db hosszú nyakú gömbváza - 20 cm magas; narancssárga, sárga, zöld és lila üveg matrica festék; ezüstszínű kontúrfesték; ezüstszínű alumíniumdrót - 3 mm x 1 m hosszú; vékony ezüstszínű drót - 2 m; drótgyűrű (sárga, rózsaszín, és piros) szív alakú gyöngyökkel; világoszöld juttaszalag - 5 cm széles és 70 cm hosszú; bíborlila és narancssárga műfű, zöld műlevelek, dekorhomok, irattartó és speciális, üvegfestésre alkalmas fólia.
Elkészítés: Először fessük rá a tulipánokat ét- a négyzeteket a speciális fóliára, I vázán lévő bordűr elkészítéséhez pedig használjunk hagyományos irattárrá fóliát. Az alumíniumdrótot hajlítsuk spirál formájúra úgy, hogy hogy az megtartsa a vázákat is. A váza szíjál többször is tekerjük körül. A drótgyűrűt vágjuk félbe, ét mindkét vázát tekerjük körbe vele. A műfüvet, az ágakat és a szalagot rögzítsük a kép alapján a függődísze vékony dióira). A vázába töltsünk dekorhomokot. Ezután a speciális fóliára festett motívumokat vágjuk ki a kontúrvonalak mentén, majd a tulipánokat tegyük a vázákba. A négyzetek egy részéi ragasszuk a szalagra, a maradékot függesszük dróttal a függődísze. Végül a megszáradt bordűröket húzzuk le a fóliáról ás ragasszuk a vázára.