Mikor is vagy kreatív?
hirdetés
A kreativitásnak rengeteg meghatározása létezik. A kreatív erő ott bujkál mindannyiunkban. A kreativitás fogalmának meghatározásánál az a fő szempont, hogy mennyiben új az a dolog, ami létrejön a kezünk alatt. Vagy a régi formák ismételgetése. A kreativitás azt jelenti, hogy valami újra vagy képes, valamire, ami korábban még nem volt.
A kreativitás nem csupán a művészeké – zenészeké, képzőművészeké, hanem a hétköznapi ember életében is jelen van, legyen az konyhaművészet, vagy valamilyen gyerekjáték elkészítése, házi fabrikáció. A kreativitás tehát valamilyen erő, amivel rendelkezünk. Az ép, és egészséges emberi élethez hozzátartozik a kreatív tevékenység. Általában ez a kamaszévekre vonatkozik, amikor egy ifjú leány vagy fiú valamilyen kreatív tevékenységet végez. Legyen az tánc, vagy rajzórára készített valami. A játék az a fogalom, amihez a kreatív tevékenység közel van. A valaminek az alakítása, újraformálása, vagy újjáformálása. A játék gazdag fantáziára vall. A játszóképesség közel áll az alkotótevékenységhez. Az alkotás több mint játék, és kevesebb van belőle a munkából, vagy akár több is, egyszerre játék és munka.
hirdetés
Az alkotás tevékenysége a kreativitásra vezethető vissza. Valami újnak a létrehozása, ami már maga az alkotás. A kreatív képesség és erő egyszerre van jelen ebben. Az alkotásban. A nagy művészek, mint Leonardo mindig valami újra és egyénire törekedtek, ami innovatív szellemiségű. Akár egy helikopter tervrajza, akár a Mona Lisa mosolya, egy egyéni alkotó fantázia terméke. A művészet csak részben másolás, akár a természet, akár az emberi dolgok másolása, vagy a hagyomány szerepe is döntő ebben. A művészet mindig újra is törekszik. A folyton megújulás állapotában van, akár az alkotásokat tekintve, akár a művészetet magát nézve, amely folyton új és új nyelven mondja el az örök igazságokat, amik állandóak. A kreativitás tehát a fő csapásirány, amiről a művészet megismerhető. Az újra való törekvés.
A neo fogalma
Fogalmi szinten ez a személetmód a másságban nyilvánul meg a művészettörténetben. Így válik el a barokk és a reneszánsz, ami maga is megújulás, ahol a görög értékek ismét szerephez jutnak. Vagy a neoavantgárd, amely nevében is hordja ezt a jelentést, de az egész avantgárdra a másság, az új vonal, jellemző, ilyen a szürrealizmus, a dada vagy más, különböző irányok.
A művészet egyfajta haladás is, de inkább csak az újra való törekvés, ilyen szempontból hasonló a divattal, ami mindig új és új formájában jelentkezik. Hiába, hogy volt már divatban az adott trend, mindig új és újabb jön, csak máskor, hogy mindig megújuljon. A kreativitás tehát jellemző a divatra is, ilyen szempontból. Azok a kollekciók, amelyek azonban eltérnek a hagyományos vonalaktól, tehát nem ismétlődések valamilyen szinten, azok ritkán kerülnek át a hétköznapi viseletbe, általában ezek a ”nagyon kreatív” munkák, amelyek az elszállt divattervezőkre jellemzőek. Mindenesetre rajtuk van az örök megújulás jegye. A kreatív megoldások azonban nem csak a művészet vagy azokkal rokon fogalmak, mint a divat jellemzői, hanem az alkalmazott művészet területén is jelen vannak. Ilyen a design az iparban például. A design is mint a divat, folyton megújulásra törekszik. A designban is trendek uralkodnak, mint a divatban. Mi megy egy adott időszakban. Mi a jellemző a korra. A kreatív szakmák mindig megújulóban vannak. A korral együtt másra és másra van igény. Mindig az újabbra, tehát kreatívabbra.