Ezekre lesz szükséged a gyöngyfűzéshez
hirdetés
Ha gyöngyfűzésbe kezdünk, érdemes tisztában lennünk azzal, milyen anyagokra és eszközökre van szükségünk. A gyöngyfűzés előtt mindig alaposan olvassuk el a leírást – amennyiben leírás alapján dolgozunk –, és tanulmányozzuk át a hozzávalókat, hogy megvan-e minden szükséges anyag.
Vegyük sorra, milyen gyöngyök, bizsutartozékok a legismertebbek és a legkedveltebbek, mikkel érdemes neked is foglalkoznod.
hirdetés
Hobbiboltokban nagy választékban kaphatók különböző méretű, színű, formájú és minőségű üveggyöngyök. Érdemes jobb minőségű (cseh, japán) gyöngyöt választani, bár drágább, de sokkal egyenletesebb, így könnyebb vele dolgozni. Az üzletekben ezeket a gyöngyöket általában 1 – 1,5 dkg-os kiszerelésben árulják. Ez a mennyiség általában elegendő is egy-egy ékszer elkészítéséhez. A legkisebbek egyes műveleteknél kérjék felnőttek segítségét. A könyvben megadott gyöngyméretekhez és színekhez nem kell feltétlenül ragaszkodnunk, dolgozzunk fantáziánk és ízlésünk szerint.
Az ékszerhez felhasznált gyöngyfajták
Kásagyöngy: apró (általában 1,5 – 5 mm átmérőjű) üvegből készült színes gyöngy. A gyerekek könnyebben boldogulnak nagyobb méretű gyöngyökkel (3 – 5 mm), vásárláskor ezt tartsuk szem előtt. A különféle formákat (csepp, kocka, rizsszem) tetszés szerint kombinálhatjuk egymással. Dolgozhatunk cseh vagy japán kásagyönggyel.
Szalmagyöngy: vékony, hosszúkás gyöngy, amely szintén nagyon nagy választékban kapható. Különböző hosszúságban gyártják.
Csiszoltgyöngy: üvegből készül, számtalan színben és méretben, valamint formában (kerek, ovális, korong) kapható. „Swarovski” kristálygyöngy: különleges, a hagyományos csiszolt gyöngynél több oldalán csiszolt, ragyogó gyöngy. Sokféle formájú és színű kapható.
Kagylógyöngy: a formára csiszolt, színezett, fúrt kagylóhéjak és csigák közkedvelt alkotórészei a mai ékszereknek. Műanyagutánzatok is kaphatók, ezekkel is dolgozhatunk, mert kevésbé sérülékenyek, mint az eredetiek.
Ásványok: közkedveltek az átfúrt, és így fűzhető ásványok (pl. ametiszt, hegyikristály, rózsakvarc, jáspis, jáde, macskaszem, holdkő, stb.) is, amelyek széles választékban kaphatók.
Lámpagyöngy: Indiából származó, kézzel gyártott színes, változatos formájú, nagyméretű különleges, egyedi gyöngy.
Bizsutartozékok
Ékszerkapocs: a kereskedelemben többféle színű (arany, ezüst, nikkel, antikolt), illetve típusú (karabiner, rugós, csavarós, mágneses, stb.) kapocs kapható, amelyek közül tetszés szerint választhatunk. A választásnál vegyük figyelembe az ékszer jellegét, egy rosszul választott kapocs elronthatja az összhatást. Érdemes többfélét otthon tartani, így mindig kiválaszthatjuk a megfelelőt. Gyerekeknek tanácsos nagyméretű, könnyen használható kapcsot választani, így akár egyedül is fel tudják majd venni a kész ékszert.
Lánchosszabbító: ez egy 6 cm hosszú láncdarab, amely a kapocs ellenpárja helyett szerelhető fel a lánc végére. Így egy hosszabb szakaszt kapunk, amelyen a láncot bekapcsolhatjuk. Hasonlóan a kapocshoz, ez is több féle színben kapható, figyeljünk rá, hogy a kapocs és a lánchosszabbító mindig azonos színű legyen.
Stopper: a stopper apró fémgyöngy, amely a gyöngyök, kapcsok rögzítéséhez pl. sodronyra használható.
Szerelőpálca: hurkos vagy szögfejű, különböző nagyságú fém alkatrész. Könnyen hajlítható (kúpos fogóval), méretre vágható (csípőfogóval). A szerelőpálcára fűzhetünk, egy vagy több gyöngyöt, egymásba illesztve alkothat karkötőt vagy láncot, de használhatjuk önállóan díszítésként. A többi bizsutartozékhoz hasonlóan több féle színben kapható.
Egyéb eszközök
Olló: a damil és a gumi vágásához az éles hegyes olló a megfelelő vágóeszköz. Használhatunk körömvágó ollót is. A drótok, láncdarabok vágásához csípőfogót használjunk.
Ékszerfogók: az ékszerek elkészítéséhez kúpos, lapos- és láncdarabok, a kúpos fogóval pedig formára hajlíthatók. A laposfogóval zárhatók össze a láncszemek vagy nyomható össze a stopper. Ezeket az eszközöket inkább felnőttek használják.
Ékszerragasztó (strasszkő-ragasztó): a damilra kötött csomók megerősítéséhez használjuk. Vizes alapú, áttetszőre szárad, így hagy nyomot. Rögzíthetjük vele a lapos strasszköveket vagy filtereket is.
Egyéb tudnivalók
A munkaasztalt érdemes filcanyaggal leteríteni, mert a gyöngyök nem gurulnak le róla. Legyen kéznél mérőszalag vagy vonalzó, ezekkel pontosan kimérhető a kellő hosszúságú fűzőszál. Szükség lehet továbbá lapos dobozokra vagy tégelyekre, amelyekbe kiönthetjük a gyöngyöket. Többet készítsünk ki, általában úgy is több színnel dolgozunk. Ügyeljünk a megfelelő megvilágításra, természetes fénynél dolgozzunk, vagy használjunk irányítható asztali lámpát.
Amúgy több hobbiboltban speciális kapcsokat árulnak, amelyek fémérzékenység esetén is viselhetők. Ha nem tudunk ilyet beszerezni, használat előtt a fém alkatrészeket kenjük át színtelen körömlakkal.