A szív nélküli apáca
hirdetés
Úgy gondoljuk, hogy mindenképpen érdemes feltárnunk a múltat, hiszen számos érdekes és meglepő tényekre bukkanhatunk. Ezekből aztán lehet következtetni, amelyek egyéb rejtélyeket tárhatnak fel, illetve őseink elkövetett hibáiból is tanulhatunk. A cikkünk apropója egy váci múmia, mégpedig egy szív nélküli apáca. Miért is lett szív nélküli? Nos, a továbbiakban ezt fogjuk boncolgatni.
Először is beazonosítjuk a múmiát, a személy nem más, mint Sándor Terézia szerzetesnő. Az egyik legkülönlegesebb jellegzetessége pedig, hogy egy jól látható lyuk van a mellkasán. A lyuk úgy keletkezett, hogy a temetkezéskor a holttestből kiszedték a szívét és a nélkül temették el. A múmia körül azonban nem csak ez az egyetlen érdekesség.
hirdetés
Kezdjük is az elején. Még 1994-ben egy munkás a váci Fehérek templomában felfigyelt egy repedésre. Nyilván nem hagyhatta úgy, így aztán elkezdte ütögetni azt a kalapácsával, eközben viszont üreges hangot hallott. Majd az ütések következtében lényegében egy téglányi vastag falat tárt fel, amely el is kezdett összeomlani. A fal áttörése után rábukkant egy lefelé vezető kőlépcsőre. Időközben szólt a plébánosnak is, akivel együtt a sötét lépcsőn lementek, hogy megnézzék hova is vezet. Miután végigértek rajta egy különleges kriptát találtak, amely koporsókkal volt telerakva és egészen a mennyezetig fel volt díszítve.
A plébánosnak természetesen rögtön leesett, hogy valóságos kincsre bukkantak, hiszen a koporsók csak nagyon ritkán maradnak ilyen szép állapotban évszázadokon keresztül. Emiatt szakembereket hívott, akik fel is nyitották a nyughelyeket. Nem kevesebb, mint 265 mumifikálódott holttestet rejtett a nyughely. Ami csodálatos az egészben, hogy a kriptának a mikroklímája képes volt megőrizni az elhunytak ruházatát, illetve az egyéb melléjük temetett értékeiket. Egy ilyen jellegzetes érték a fejükön elhelyezett koszorú is, amelyet rozmaringból készítettek. Továbbá jó állapotban megmaradt a gyapjúzokni, főkötő és a rózsafüzérek is.
A helynek az átlaghőmérséklete 8-11 Celsius fok között ingadozott, valamint a szellőzőkürtőn is érkeztek állandó légmozgások. Mindezek mellett pedig a fenyőfakoporsók felszívták a testnedveket is. Ennek következtében a tűlevelűek terpenoid tartalma képes volt megakadályozni a gombák és a baktériumok elszaporodását is. Ezek pedig együttesen elősegítették, hogy a testek ilyen jó állapotban megmaradhassanak.
Visszatérve a Vácott eltemetett Sándor Terézia múmiához, némi magyarázatot kell adjunk, hogy miért is szív nélküli. Nos, teljes bizonyosságú választ nem vagyunk képesek adni, viszont a legvalószínűbbeket közöljük. A legvalószínűbb a szív nélküli maradványnak az lehet, hogy a Pozsonyba tartó útja során meghalt nővér holttestét nem volt logikus döntés hazaküldeni a nagy forróság miatt. Ugyanakkor fontos volt, hogy a hazájában legyen eltemetve, így kimetszették a szívét és csak azt temették haza.
Egy másik elmélet pedig azt mondja, hogy a tetszhalál állapotát akarták ez által elkerülni. Akkoriban ugyanis megtörtént, hogy valaki felébredt a kriptában. Ezt az elméletet viszont a muzeológusok többsége kizártnak tartja.
A váci múmiák további különlegessége, hogy a 265 emberi maradvány mellett, további 40 személy csontmaradványait találtál meg. A fakoporsókat egymásra helyezték és mindegyikre feltüntették a személy nevét, a halálának dátumát és némelyiken pedig még a halálának okát is. A templomot a Domokos rendi szerzetesek kezdték el építeni még 1699-ben.