Hogyan építsünk sziklakertet?
hirdetés
Tény, hogy nagyon sokan lakunk panelben, de szerencsére házakban is, kerttel, udvarral, térrel is, ahol relaxálhatunk, pihenhetünk. A kertekben és udvarokon mindig csodálom, mennyi csodálatos növény van, és a gyönyörű sziklakertekbe egyenesen szerelmes tudnák lenni. Vannak nagyon édes, helyes és fantáziadús kertek is, amiben napestig tudnék gyönyörködni.
Mindig is arra vágyunk, amikor már erre lehetőségünk van, hogy valami egyedit alkossunk, valamit, ami csak nekünk van, a mi kertünkben látható, és ezek a gondolatok a tavasz közeledtével egyre jobban foglalkoztatnak minket. Hogyan tehetnénk egyedivé, különlegesség sziklakertünket és pihenőkertünket? Hogyan varázsolhatunk olyan csodás környezetet magunknak, ahol igazán pihenni tudunk, szemet gyönyörködtető növények vannak, ahol a nyugalom és a feltöltődés vár ránk, otthonunkban.
hirdetés
A sziklakertet első sorban meg kell terveznünk, a mérete, a méretezése, arányai, persze első sorban a hely adottságai alapján, mennyire tudjuk beilleszteni a környezetbe. Egyértelmű, hogy a megépítendő szilakertek méretét meghatározza az anyagi helyzetünk, elképzeléseink, a tér és a szükségletek is. A környezeti adottságokat figyelembe véve két csoportot tudunk megkülönböztetni, ami nem más, mint mértani sziklakert és a tájképi sziklakert. Amikor sziklakertet akarunk, legyen az bármely fajta is legyen, figyelni kell arra, hogy kertnek abba a részbe kell, kerüljön, ahol helye van és megfelelően illeszkedik a környezet hangulatába. Ahol például a műszaki megoldások nem megfelelő képet nyújtanának, ott támfal helyett termésekből szárazon rakott falat építsünk, s ezt telepítsük be a sziklanövényekkel. A kő helyét mindig a funkció fogja meghatározni. Azonban annak ellenére, hogy mindez nagyon bonyolultnak hat, érdemes foglalkoznunk vele, hiszen a végeredmény és a látvány a fontos.
A sziklakerthez kiválóak a vulkanikus eredetű kövek, de ízlések kérdése is, milyen köveket, sziklákat választunk formától és mérettől függetlenül. „Ezen kívül a gránit, a bazalt, az andezit, és az üledékes kőzetek is, a mészkő, a dolomit, kivéve, ha mészkerülő növények is lesznek sziklakertben. A homokkő is megfelelő. A látvány szempontjából fontos, hogy a kövek színe egységes legyen. A legszebbek a természet által koptatott darabok. Apró kavicsokból nem lehet szép sziklakertet építeni, inkább nagyméretű köveket válasszunk. Arra azonban ügyeljünk, hogy a köveket meg kell tudnunk mozgatni, tehát azok, amiket két ember nem tud kényelmesen beépíteni, kerülendők. A kövek lehetnek különféle formájúak, szinte mindegyiket jól el lehet helyezni. A lapos kövek eső idején segítenek a csapadékvíz elvezetésében a lejtős területeken, a szélesebb, nagyobb darabok pedig használhatók ülőfelületként.”
A sziklakert vázrendszerét alkotó kövek és sziklák beépítését úgy kell megtervezni, hogy az az év minden évszakában szemet gyönyörködtető látvány legyen. Ezért nagy a jelentősége a kertet alkotó kövek színe, alakja, nagysága is. A köveknek önmagukban is szépnek kell lennie, hogy pompázzon a kertünkben. Mindig fontos, azonban, hogy például nyárin a szép színes növényeket szerezzünk be, azonban nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt, hogy a kőnek kell dominálnia nem a növényeknek. A legkedvezőbb arány, ha a felület egyharmadát borítja a növényzet, a többi részt a sziklák és a köréjük tett murva foglalja el. Sok szakirányú irodalmat is találunk ez ügyben, hogyan tudunk egyedi kertet építeni.