Így építs kerti lépcsőt!
hirdetés
Egy lejtős szintű kert tervezése számos lehetőséget kínál látványos szintbeli változások megformálására, a burkolt területek teraszos kialakításával vagy növényágyak támfalakkal történő megtartásával. Ilyenkor a szintek közötti biztonságos közlekedés érdekében lépcsősorra van szükség.
A széles járófelületű és alacsony fellépési magasságú lépcsősorok nagyon látványos megoldást jelentenek. Ha a lejtés meredek, úgy kerülhetjük el a lépcsőházra emlékeztető megjelenést, ha néhány lépcsőnként széles, lapos pihenőkkel megszakított fel járatot készítünk. A pihenőknél irányt változtató lépcső még érdekesebb lehet, és a kertről különböző helyzetek hői kínál látványt. Az alacsony Lépcsőfokok gyakorlatikig pihenők sorát jelenthetik, esetleg kör alakúra tervezve úgy, hogy ívesen vezessen fel a lejtőn.
hirdetés
A lépcsők kényelmes és biztonságos használatához a járófelület szélessége és a fellépő (a lépcső függőleges része) aránya igen lényeges. Nagyjából készítsük el úgy a lépcsőket, hogy a járófelület szélessége és a fellépő magasságinak kétszerese együtt 65 cm legyen. Például egy 10 cm-es járófelületnek 17,5 cm fellépő telel meg, 15 cm-es járófelületnek pedig 11 cm stb. Sohase készítsünk 3o cm-nél keskenyebb járófelületet, és á fellepő se legyen 17,5 cm-nél magasabb.
Beton burkolólapok használata
A különböző formájú beton burkolólapok ideálisak az erős, lapos járófelületű kerti lépcsők készítéséhez. Készítsük a fellépőket betonblokkokból vagy téglából. 2,5-5 cm-es túlnyúlást biytosítva a járófelületnek, hogy a lépcső szélét meghatározó, látványos árnyékvonalat mutasson.
Ahhoz, hogy ki tudjuk számítani a szükséges lépcsők számát, mérjük meg a lejtő teteje és alja közötti szint különbséget. Ezután cövekekkel jelöljük ki a felléptik helyéi, és nagyjából alakítsuk ki a lépcsőket a talajból.
Fektessünk le betonlapokat homokba ágyazva, egy szintben a tálaljai a lejtő alján, vagy ássunk árkot a törmeléknek és egy 10-15 cm-es betonalapnak, ami az első lépcsőfellépő alapja lesz . Miután a beton megkötött, készítsük el a fellépőt két malteros téglasorokból vízszintes síkba állítva. Töltsük ki a fellepő mögötti részt szintig, tömörített törmelékkel, majd fektessük a járófelületet malterágyra . Vízszintezőt használva segítségként, ütögessük lefele egy járókövet addig, amíg enyhen nem ejt kifele, hogy levezesse az esővizet és megakadályozzuk a jég kialakulását hideg időben.
Mérjük ki a távolságot a járólap első szélétől a következő fellépő hetvenek a kijelölésére a kőlapokon, majd ugyanilyen modem készítsük d a következő lépcsőt.
A lépcsőoldalak hozzáalakítása a környezethez
Rendszerim ki lehet alakítani a környezetet a kerthez illően a lépcsősorok mindkét oldalán. Füvesíteni lehet vagy növényeket ültetni a lépcsőoldal mellett, hogy a talaj ne folyjon a lépcsőkre. Ügy másik megoldásként nagy kövekkel, esetleg mindkét oldalra kiterjedő sziklakerttel lehet visszatartani a talajt. A növények a terjedésével eltűnnek a kövezet merev szélei, azonban a túlnyúló növényzetet vissza kell vágni, mert elfedheti a járófelületek szélét.
Forrás: youtube.com
Képek: royalkert.hu, ezermester.hu