Élen járnak az afrikai országok a műanyag betiltásában
hirdetés
Nyolc pontból álló klíma- és természetvédelmi akciótervet jelentett be a magyar kormány szerdán - ennek része, hogy jövőre betiltják az egyszer használatos műanyagok forgalmazását, és lépéseket tesznek annak érdekében, hogy az egyszer használatos termékeket más, könnyen újrahasználható, újrahasznosítható termékek váltsák fel. A világban számos helyen előrébb járnak az egyszer használatos műanyagok betiltásában, mint Magyarország. Cikkünkben összeszedtük a jó példával elöl járókat, valamint a lassabban ébredőket is - azokat az országokat, ahol már történtek lépések az ügyben.
Évente mintegy nyolcmillió tonna műanyag kerül a világ óceánjaiba. A világ lakosságának négy százalékát jelentő Egyesült Államokban naponta 500 millió műanyag szívószálat használnak el. Vannak azonban olyan országok, amelyek már több mint tíz éve elkezdték kivezetni a műanyagokat a hétköznapokból. Az ENSZ jelentése szerint 2018 júliusa óta a világ 127 országában vezettek be valamilyen korlátozást a műanyag zacskók használatáról.
hirdetés
Zimbabwe - az elviteles dobozokkal kezdődött minden
2018-ban Zimbabwe minden egyszer használatos műanyagot betiltott. Korábban az afrikai ország már betiltotta a hungarocell ételhordó dobozokat, amelyeket nem lehet újrafeldolgozni, és mintegy egymillió év alatt bomlanak le. A vendéglátósok ugyan morogtak az új szabály miatt, de a kormány olyan magas büntetéseket szabott ki a megszegőire - 30-500 dollárig terjedő pénzösszeget -, hogy végül meghajoltak a törvény előtt.
Szomália - terroristák tiltották be a műanyag szatyrokat
A BBC 2018-ban jelentette, hogy a rettegett szomáliai terrorista csoport, az as-Sabáb betiltotta az általa ellenőrzött területen a nejlonszatyrok használatát, mondván: azok komoly fenyegetést jelentenek az emberek és állatok jóllétére. A műsorvezető megjegyzi: nem tudni, hogyan tartatják be a szabályt, de mivel mindenki fél a hozzájuk tartozó milicistáktól, valószínűleg senki nem fogja azt megszegni.
Marokkó - a második legnagyobb nejlonzacskó-fogyasztó nép
Az észak-afrikai ország 2016. július 1-jén tiltotta be a nejlonzacskókat. Korábban évente hárommilliárd szatyrot használtak a marokkóiak, tehát évente 900-at fejenként. Ezzel az Egyesült Államok után Marokkó volt a második legtöbb nejlonzacskót fogyasztó nemzet a világon. Az új törvény azonban betiltotta a műanyag szatyrok előállítását, importálását és eladását is.
Tunézia - visszatérés a gyökerekhez
Egy másik Maghreb-ország, Tunézia 2020. január elsejétől mondott búcsút a nem lebomló anyagból készülő szatyroknak.
A helyieknek kevésbé volt nehéz átállniuk, mint szomszédaiknak, hiszen az egyébként is népszerű, hagyományos Koffa-kosarakat kitűnően tudják bevásárláshoz használni.
Ruanda - talpraállás a környezetvédelem révén
Ebben, a polgárháború és népirtás által megtépázott afrikai országban olyan mély megvetés övezi a nejlonzacskót, hogy ha valaki az utcán visz egyet, az börtönbe kerülhet, pénzbüntetésre kötelezhetik, és nyilvános vallomásra kényszeríthetik arról, hogyan csempészte be az országba a szatyrot.
Az országba érkezve előfordulhat, hogy átvizsgálják a turisták poggyászait műanyag zacskók után kutatva. Ha találnak, akkor az Afrika blog írása szerint elkobozzák, és helyette vászon, illetve papírzacskót kínálnak fel.
A hatóságok 2008-ban döntöttek úgy, hogy keményvonalas megközelítést alkalmaznak. Azóta Ruanda elnyerte az Afrika legtisztább nemzete címet is.
A Plastic Oceans kampánycsoport szerint Ruanda most arra készül, hogy az első műanyagmentes nemzetté váljon a világon.
Kenya - börtönbüntetés is járhat a nejlonzacskóért
Kenya volt az első ország, amely 2017-ben betiltotta az egyszer használatos műanyagokat - a szívószálakat, műanyagdobozokat és más, egyszeri használat után általában szemétbe kerülő tárgyakat. Ez az ország bünteti kétségkívül a legszigorúbban, ha valaki nejlonzacskát állít elő, árul vagy használ: akár 38 ezer dolláros vagy négyéves börtönbüntetésre is számíthat.
Forrás: Euronews