Háromszorosára nőtt a szabadulószobák iránti kereslet
hirdetés
Magyarország szabadulószoba nagyhatalom – sokan tekintenek így erre az egészen különleges know-how-ra. A különleges, legtöbbször ma már tematikus logikai feladványokért külföldről is rengetegen érkeznek Budapestre: a romkocsmák látogatása után legény- és leánybúcsúk kedvelt programjai a szabadulószobák. De családi programok is lehetnek a gyerekeknek is alkalmas, filmekhez, mesehősökhöz köthető szabadulószobák. A Bónusz Brigád adatai szerint hat év alatt közel háromszorosára nőtt a szabadulószobák iránti kereslet, miközben az áruk szinte nem változott.
A szabadulószobákból észjátékkal, kreativitással, kereséssel, kódok megfejtésével, lakatok nyitogatásával, lézerfények követésével juthatnak ki 2-8 fős csapatok. No meg némi segítséggel, amit a játékmesterek adnak szükség esetén. 2013 óta értékesítenek szabadulószoba programokat a Bónusz Brigádon: abban az évben rögtön 4760-at adtak el ebből az akkor még újnak számító programból.
hirdetés
2019-ben a Bónusz Brigádon összesen 11823 szabadulószoba élményt adtak el, azaz a kereslet dinamikus növekedésben van: jelenleg közel 50 féle programból tudnak választani a szabadulószobák rajongói. 2019 legnépszerűbb programja egy 9 pályás szabadulószobakomplexum ajánlata volt – hiszen ma már kevés az egyszobás helyszín, van ahol háromhavonta változnak és 8-10 szobában zajlanak egyszerre a programok.
A szabadulószobák ára nem változott az elmúlt években a Bónusz Brigádon: egy akár 6 fő számára is alkalmas programot 7 és 10 ezer forint között lehet megvásárolni az élmények online piacterén.
Céges csapatépítő – milyen a csoportdinamika?
A szabadulószoba jellegénél fogva megfelelő csapatépítő program, ha valaki többre vágyik egy közös kocsmánál, de egy komplett hétvégét azért nem töltene kollégáival. A munkatársak közös gondolkodása, együttműködése, az ötletek megosztása mind-mind hasznos a napi munkában. Versenyeztetni ilyenkor nem célszerű őket, de itt a kupaktanácsok felállítása közben jól megismerhető a csapat dinamikája.
Látvány vagy logika?
A szabadulószobák indulásakor még a fejtörők, a számzáras lakatok megfejtése, a kódok megtalálása volt a lényeg, a történeteket néhány díszletelem tette hihetőbbé. Ma már sok szabadulószoba épít a látványra is, sok helyen elektronikus kütyükkel kell megoldani a feladványokat, sőt a díszletekben is a modern technológiák segítik a hitelesség elérését.
Újabb és újabb tematikák
A Bónusz Brigádon az első év legsikeresebb szabadulószobája egy légópincéből való szabadulás, a ParaHotel titka volt. A helyszín azóta is ez maradt: jellemzően régi társasházak pincéiben helyet kapó sötét, hideg, dohos szobák tökéletesen alkalmasak, hogy az alapvetően borzongásra építő történetek hitelességét alátámasszák. Persze könnyen más helyszínekre képzelhetjük magunkat a szoba berendezése által: ki lehet szabadulni a süllyedő Titanicról vagy a Kéktúra mendékházából. Persze ma már olyan exkluzív helyek is szerveznek szabadulószobát, mint a Természettudományi Múzeum, gyerekkönyvesboltok vagy akár egyes budapesti fürdők.
A gyerekeknek szánt varázslós szobákban a borzongás csak kis része a programnak, de a felnőtteknek szánt horror szobák, járvány szobák a feladványok mellett az időprésre és a félelemre is alapoznak. Sokan filmélményeiket akarják testközelből átélni, ezért Trónok harca, Csillagok háborúja, Másnaposok vagy épp Gyűrűk ura szobákat keresnek – ezekből is egyre szélesebb a választék.
Forrás: LWp Kommunikáció