A Tiszán úszó hulladékból készíthetnek saját tárgyakat a környék diákjai
hirdetés
Vonalzó, pohár, toll is készül a Tiszán úszó hulladékból PET Kupa csapata által létrehozott Műanyag Műhelyben. A kiállítótér a Tisza menti településeket járja, hogy megismertesse a diákokat az újrahasznosítás lehetőségeivel. Három hét múlva pedig már Ukrajnában lesz.
A Tiszán érkező rengeteg szemét évről évre komoly problémát jelent Magyarországon. A PET Kupa csapata már 9 éve szervez különböző programokat az ártér megtisztítására, ezek közül a legújabb a Műanyag Műhely, azaz MüMü.
hirdetés
A kiállítótér bemutatja, hogy a hulladék összeszedésével nemcsak a folyó környéke tisztul meg, de értékes alapanyagot is gyűjtenek az önkéntesek. Megfelelő szakmai háttérismerettel és néhány berendezéssel újjá tud születni az egykori folyami szemét.
„Azok a Tisza menti gyerekek, akik idelátogatnak ma, sokszor azt sem tudják, hogy a műanyagnak több fajtája létezik. Mi megtanítjuk nekik az alaptípusokat, észrevétlenül, szórakoztatva beavatjuk őket az újrahasznosítás lehetőségeibe. Lényegében műanyagot darálunk, aprítunk, olvasztunk, és újra formába öntünk" - mondta a MüMü nyitóhelyszínén, Tiszadadán Molnár Attila Dávid, a PET Kupa társalapítója az Euronewsnak.
Játékos tanulás
A diákok saját maguk darálják le a műanyag kupakokat, melyekből aztán vonalzó, pohár vagy golyóstoll készül.
„A gyerekeket minden csodálattal tölti el. Például az egyik programpontunk a Tisza nézése. Gyakorlatilag csak ülünk, és nézzük a folyót, és ebben rengeteg csodálatos dolog van. De nyilvánvaló, hogy ha a kezükbe vesznek valamit, vagy a szemük láttára alakul át a hulladék egy használati tárggyá, akkor látni a szemükben ugyanazt a fényt, amitől a PET Kupa is megy. Az a PET kalózság lényege, hogy valami rosszból valami jót csinálunk" - magyarázta Molnár Attila Dávid.
Az ismeretterjesztés hosszú távú eredménye az is lehet, hogy az emberek észreveszik, hogy az újrahasznosított műanyagokban haszon is van, vállalkozást lehet rájuk építeni. A koronavírus-járvány miatt az elmúlt évben nagyjából 60 százalékkal drágult a műanyag ára a világpiacon.
A Tiszán érkező szemét jelentős része Ukrajnából jön, de a Tisza romániai mellékfolyóiról is érkezik hulladék. A PET kupások szerint az emberek tudatlanságból vagy anyagi okokból dobják a szemetüket a Tiszába, és nem azért, mert ártani akarnának a környezetnek.
„Kárpátalján mindenképpen erről beszélhetünk. Vannak vállalkozók, akik elkezdenék a hulladék kezelését és újrafeldolgozását, de nagyon komoly gazdasági és infrastrukturális gondokkal küzdenek. Mi részben azért is megyünk oda, hogy megmutassuk nekik, hogyan lehet újra felhasználni a műanyagot. Reméljük, hogy meglátják benne az üzleti lehetőséget" - mondta a PET Kupa társalapítója.
A Műanyag Műhely három hét múlva már a folyó ukrán szakaszán jár majd, hogy megismertesse az ott élőket a helyes hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás lehetőségeivel.
Forrás: Euronews