Ismerkedj meg jobban az origami művészetével!
hirdetés
Az origami kifejezés japán eredetű, pontos magyar megfelelője a “papírhajtogatás (ori - hajtani, kami - papír). A kami szó Istent is jelent, a hangalak azonos, de írásjelükben különböznek. Japánban már XII. századból származó feljegyzések is említik ezt a művészeti ágat.
A papír Kínából származik. Feltalálását Tsai Lun-hoz kötik, i.sz. 105-ben. Hazájában Tsai Lun-t ezért istenként tisztelik, holott a papír feltalálásához nem, inkább annak felhasználásához volt köze. Mint földművelési miniszter, rendeletben szabályozta a már létező kézműipart, a papírgyártást. A papír fő felhasználási területe a törvények, jogszabályok írásos rögzítése lett. 363-ban jelent meg az első pekingi újság, majd 660-ban bevezették a papírpénz használatát.
hirdetés
Kínával, a papírkészítés hazájával ellentétben, Japánban a papírhajtogatás hosszú és folyamatos tradíció, arra az időre nyúlik vissza, amikor - valószínűleg a 6. században - a papír gyártásának titka az országba került. Mivel a japán szigeteken nem termeszthetők a máshol ismert textilnövények, így sok használati tárgyat, ruházati kiegészítőt (pl.: zsákokat, napernyőket) is papírból kellett előállítani.
Az origami fontossága Japánban
A legrégebbi hajtogatott japán figurák kb. i.sz. 1000-ből származnak. Az origami fennmaradása azoknak a családanyáknak köszönhető, akik otthon, gyermekeiknek tanítgatták a hajtogatott papírformák készítését. Japánban már XII. századból származó feljegyzések is említik ezt a művészeti ágat. Vannak olyan hagyományos hajtogatási formák és alakzatok, amelyek erre az időre vezethetők vissza.
A papírhajtogatásnak a középkor óta fontos szerepe van mind a vallásos, mind a világi életben. Ebből a szertartásos használatból nőtt ki az origami mindennapi hagyománya, mely egyaránt szolgált dekorációs célokat, és a lányok, asszonyok szórakozását. Sokféle, gyakorlati hasznú hajtogatás maradt fenn a századok alatt, például a különböző fűszer- és gyógynövénytartók, tasakok, dobozok. A legtöbb csomagolást folyamatosan ismerték és használták a múlt század óta. Az anyák a hagyomány szerint megtanították lányaikat a tradicionális hajtogatásokra, melyeket a lányoknak is szükséges volt tudni, amikor feleség és anya lett belőlük.
Papírhajtogatás Európában, Magyarországon
Európába mór közvetítéssel jutott el a papír. A XIII.-XIV. században ismerték meg, 600 évvel később, mint a japánok. Az európai papírhajtogatás hagyományainak kutatója, dr. Vicente Palacios Garrido szerint bizonyos szempontok arra mutatnak, hogy keleten és nyugaton egymástól függetlenül alakult ki ez a művészet, és néhány dologban, mint például a nyomtatott emlékek, az európai hajtogatás régebbi múltra tekinthet vissza.
Az első magyar origami leírás 1935-ben megjelent meg a „Sicc” című könyvben, de csak 30 év múlva került kiadásra olyan mű ( Karlócai Marianne: Papírmunkák), mely csak origamival foglalkozó kiadvány volt. Magyarországon először a kecskeméti origamisok fogtak össze 1988-ban ez volt a Magyar Origami Kör alapító szervezete, majd őket követve 1991-ben megalakult a Pécsi Origami Kör. Ma már számos origami-közösség működik Magyarországon.
A papír feldolgozásának művészete nem csak az origami határai n belül zajlik. Korábban írtunk magáról a quilling technikáról is, ami során színes papírcsíkokat sodornak és ragasztanak össze, különféle dekorációs tárgyakat készítve belőlük.